Дуктографія молочної залози – це спосіб запобігти рак

930

Зміст:

  • Як проводиться обстеження
  • Показання та протипоказання
  • Підготовка до процедури
  • Як відбувається дуктографія
  • Можливі ризики
  • Дуктографія молочної залози – це дослідження, яке дозволяє вчасно діагностувати багато патології органу. Проводиться вона суворо за показаннями, оскільки пов’язана з певним ризиком.

    Як проводиться обстеження

    Методика відноситься до контрастним рентгенівським дослідженням молочної залози. Суть процедури в тому, що всередину проток вводиться спеціальне рентгеноконтрастна речовина, воно розподіляється за чумацьким протоках, а потім проводиться рентгенографія молочних залоз. На отриманому знімку чітко видно мережа молочних проток, її розширення, розриви, перешкоди на шляху контрастної речовини.

    Дуктографія молочної залози – це важливе обстеження

    Дуктографія дозволяє виявити причини патологічних виділень з соска, наочно продемонструвати травми молочної залози та її проток, діагностувати кісту або пухлина.

    Процедура завжди призначається після обстеження у мамолога та УЗД молочних залоз (більш безпечних методів діагностики). Якщо лікар вирішить, що результати цих аналізів викликають сумніви, призначається дуктографія.

    Показання та протипоказання

    Дуктографию призначають, якщо жінка відзначає у себе:

    • патологічні виділення із сосків – молоко або молозиво поза лактації, кров, гній, слиз, сукровиця і т. д. в будь-який час;
    • обстеження у мамолога виявило підозра на пухлину, папілом або кісту молочної залози;
    • встановлено діагноз раку молочної залози, потрібно встановити його місцезнаходження.

    Протипоказання до обстеження – це вагітність та годування груддю, а також гострий запальний процес в молочній залозі. У такому разі обстеження відкладається до пологів, завершення лактації (його можна прискорити, якщо в цьому є необхідність) або одужання. При алергії на йод, який містить контрастну речовину, проводити обстеження не можна – можливі важкі наслідки, його замінюють іншими методами.

    как проводится анализ

    Як проводиться аналіз детально розповість лікар

    Підготовка до процедури

    Призначаючи дуктографию, лікар пояснює жінці, навіщо вона потрібна в її випадку, як проводиться, які можуть бути небезпечні наслідки. Пацієнтці необхідно знати про те, наскільки велика справжня небезпека для її здоров’я, хоча в абсолютній більшості випадків користь від вчасно зробленого обстеження набагато вище, ніж ризик від його наслідків.

    Тривалої підготовки заздалегідь не потрібно. Лікар огляне пацієнтку, виявляючи необхідність обстеження, уточнить ряд моментів, які можуть вплинути на результати. Йому важливо знати гінекологічний анамнез, кількість і тривалість лактацій, як давно жінка закінчила годувати останній раз, чи приймає вона гормональні препарати і т. д. Якщо в анамнезі була пухлина гіпофіза виділяє пролактин, про неї також обов’язково повідомити.

    Сама процедура проводиться амбулаторно. Прийти краще за 1-1,5 години, перед цим можна приймати їжу, але бажано обмежити фізичне навантаження.

    Перед тим, як йти на процедуру, бажано прийняти душ або протерти груди вологою серветкою. За годину до початку процедури жінка приймає спазмолітичний препарат (Но-шпа, Спазган), за 15 хвилин медсестра може запропонувати спеціальну серветку, просочену анестетическим речовиною (новокаїн або лідокаїн). Безпосередньо перед процедурою потрібно зняти всі металеві прикраси і годинник.

    Як відбувається дуктографія

    В рентгенівському кабінеті лікар обробляє сосок пацієнтки спиртом, щоб інфекція не потрапила в протоку, потім знаходить вивідний отвір і вводить в нього маммографическую канюлю. Через неї в протоку залози вводиться контраст на основі йоду. Пацієнтка в цей час повинна прислухатися до своїх відчуттів і повідомляти лікаря, якщо відчула себе погано.

    Після того, як введений розчин, робиться рентгенівський знімок у двох проекціях, у спірних випадках проекцій може бути більше. Пацієнтка в цей час лежить на спині, тримаючи руку і обстежуваного боку за голову. Для тих, хто переживає, чи боляче робити дуктографию, можуть зробити додаткову анестезію шкіри, але зазвичай вистачає тієї серветки, яку на самому початку пропонує медсестра.

    Після того, як процес закінчений, можна зробити масаж молочної залози, щоб контраст виділився швидше. Виділення контрастної речовини з сосків буде спостерігатися протягом доби.

    Можливі ризики

    Ускладнення дуктографії виникають рідко. Найчастіше вони пов’язані з алергією на йод, який є основою контрастної речовини. Вираженість реакцій різна – від невеликого почервоніння та свербежу до анафілактичного шоку. Якщо жінка до цього не робила ніяких обстежень з рентгенівським контрастом, вона може не знати про свою алергії.

    Радіаційна навантаження мінімальна, так що в цьому плані пацієнтці боятися нічого. Дуктографія не впливає на здатність зачати, виносити і народити дитину, на годування груддю.

    Читайте далі: причини дуктэктазии молочної залози