Потрібна щеплення від кліщового енцефаліту дітям

846

Зміст:

  • Для чого потрібна вакцина?
  • Ставити щеплення дитині?
  • Схема вакцинації і терміни проведення
  • Як переноситься дітьми вакцина?
  • Протипоказання
  • З наближенням тепла настає час задуматися про безпеку дітей: опіки, рани, укуси комах – лише мала частина можливих неприємностей. Особливо небезпечні укуси кліщів, здатних викликати важке захворювання – енцефаліт. Своєчасна щеплення від кліщового енцефаліту дітям і дорослим дозволить уникнути важких наслідків.

    Щеплення від кліщового енцефаліту дітям – надійний спосіб уникнути зараження

    Менінгоенцефаліт кліщовий – це вірусна природно-осередкова інфекція, яка поширюється у весняно-літній період. Згідно з дослідженнями, 6-7% всіх кліщів, які є переносниками цієї хвороби.

    Менінгоенцефаліт проявляється різким і стійким підвищенням температури тіла, інтоксикацією органів і систем. При цьому уражаються оболонки головного і спинного мозку, а також сіра речовина головного мозку. Хвороба ускладнюється комплексом порушень психіатричного або неврологічного характеру внаслідок сильного ураження нервової системи. У важких випадках інфекція призводить до загибелі хворого.

    Для чого потрібна вакцина?

    Вакцинація дітей – це специфічна профілактика методом введення в організм штучно ослабленого вірусу. У відповідь на це клітини імунітету дитячого організму починають виробляти специфічний імунітет.

    Своєчасна вакцинація – це надійний спосіб захистити малюка від важких ускладнень. Особливо це стосується жителів ендемічних районів з вологим кліматом. В такій місцевості активність кліщів особливо висока і зростає ризик зараження менингоэнцефалитом.

    схема вакцинации

    Щеплення від менінгоенцефаліту дозволяє запобігти ускладнення, що виникають при зараженні

    Цей імунітет дозволить організму побороти вірус в разі укусу зараженим кліщем. Доведено, що вакцинація в 89% випадків запобігає зараженню. У решти випадках пацієнти все-таки хворіють, але патологія проходить в легкій формі, не викликаючи ускладнень.

    Ставити щеплення дитині?

    З приходом весни і літа діти проводять на свіжому повітрі велику частину часу. Вони стрибають, бігають по траві, лазять по деревах. Їх одяг відкрита і легка. Часто у цей період сім’ї виїжджають в ліс на пікніки або ходять у походи. Батькам необхідно проявляти пильність. Повернувся з прогулянки дитини потрібно ретельно оглянути на предмет наявності паразитів.

    При цьому дорослим членам сім’ї не можна забувати й про власну безпеку. Варто ретельно оглядати своє тіло після перебування на природі. Сучасні фармакологічні компанії пропонують безліч кремів, гелів, лосьйонів, спреїв та інших засобів, які містять спеціальні речовини, що відлякують небезпечних паразитів. Але не завжди такі засоби допомагають. А у деяких малюків може виникнути алергія на активні компоненти.

    Якщо на тілі дитини виявлений кліщ, не намагайтеся самостійно витягнути кліща. Відвезіть потерпілого в лікарню. Медичний персонал безпечно витягне паразита і відправить його на дослідження в лабораторію.

    Вакцинація у весняно-літній період – самий надійний спосіб запобігти розвиток менінгоенцефаліту у дитини. Щеплення від кліщового енцефаліту для дітей і дорослих дозволяють надовго забути про страх перед маленькими паразитами.

    Схема вакцинації і терміни проведення

    Вся вакцинація дітей на території Росії проводиться у відповідності з рекомендаціями ВООЗ. Планові щеплення проводять дітям від 1 року. Для щеплення використовуються вакцини Энцепур дитячий і ФСМЕ-ІМУН Джуніор. Це імпортні препарати, вироблені в Німеччині та Австрії. Вони легко переносяться дитячим організмом, рідко викликають побічні ефекти.

    Хлопцям після 11 років призначають Энцепур дорослий. Підліткам, які досягли 16 років, вводять ФСМЕ-ІМУН. Жінкам і чоловікам старше 18 років вводять рідку вітчизняну вакцину інактивовану Энцевир.

    На період планової вакцинації дитина повинна бути абсолютно здоровий.

    схема вакцинации

    Схема вакцинації залежить від плановості щеплення та обраної вакцини

    Щеплення ставиться підшкірно, у верхню третину плеча. При відсутності імпортних аналогів вводиться російська вакцина Энцевир. Але вона дозволена тільки з 4 років.

    Фахівці вирішують, з якого віку призначити дитині планові вакцини. Найчастіше їх ставлять в період з березня по квітень. У ці місяці кліщі ще недостатньо активні, а організму необхідний певний час для вироблення імунітету.

    Педіатр інформує батьків про необхідність вакцинації та бере у них письмову згоду. Схема проведення вакцинації:

  • Постановка першого щеплення у березні;
  • Через 30-90 днів ставиться друге щеплення. Через 2 тижні після цього починає вироблятися імунітет до вірусу кліщового енцефаліту;
  • Ревакцинація проводиться не раніше, ніж через 3 роки.
  • Дітям, які не досягли 12 років, перша ревакцинація проводиться через рік. Надалі дотримується трирічний інтервал. Підліткам старше 12 років ревакцинація проводиться кожні 5 років.

    При необхідності проводиться екстрена вакцинація дітей від кліщового енцефаліту. Терміни її проведення значно зменшуються. Між 1 і 2 щепленням проходить 2 тижні.

    Схема екстреного введення Энцепура дитячого дещо відрізняється від звичайної. Перше щеплення ставиться в обраний педіатром день, друга – через тиждень, а третя – через 21 день. Імунітет завдяки такій вакцинації утворюється досить стійкий, а ускладнення виникають нечасто.

    Як переноситься дітьми вакцина?

    Імпортні препарати переносяться дитячим організмом добре. Всі вони високої міри очищення і викликають мінімум побічних явищ. Тому вони дозволені малюкам від 1 року. Вітчизняні вакцини в цьому плані дещо гірше. Після їх застосування частіше виникають побічні явища. Але це не означає, що вони не ефективні. І Энцепур, і Энцевир володіють високою активністю і формують стійкий імунітет.

    Побічна реакція може виникнути у будь-якої дитини. Фахівці відзначають такі явища після введення вакцини:

    • Печіння, свербіж, набряк і гіперемія в місці ін’єкції. Вони не несуть загрози дитячому здоров’ю, проходять через декілька годин або діб після вакцинації. Для зменшення симптоматики можна дати антигістамінні засоби;

    • Кропив’янка, як локальна місцева алергічна реакція. На допомогу прийдуть антигістамінні препарати;

    • Підвищення температури тіла, головний біль, слабкість і ломота в м’язах. На цьому тлі розвивається тахипное та прискорення пульсу. Стан купірується прийомом нестероїдних протизапальних препаратів;

    • Збільшення лімфовузлів;

    • Розлади диспепсичного характеру: нудота, блювання, здуття, метеоризм, біль у шлунку;

    • Порушення апетиту;

    • Підвищене збудження і безсоння.

    Дані побічні реакції не становлять загрози для дітей і швидко купіруються лікарськими засобами. Найчастіше реакції виникають у пацієнтів з алергією на білок або неврологічними патологіями.

    с какого возраста

    Якщо батьки хочуть подбати про безпеку дитини в літній період, то питання, ставити щеплення, не виникає

    Протипоказання

    Інактивована вакцина безпечна не для всіх. Вона протипоказана в ряді випадків:

    • Дитячий вік до року;

    • Випадки анафілаксії після попередньої вакцинації;

    • Алергія на білок курячого м’яса або на яйця;

    • Простудні захворювання та грип;

    • Інфекційні хвороби;

    • Епілепсія;

    • Бронхіальна астма;

    • Ревматизм;

    • Гепатити;

    • Патології сполучної тканини;

    • Патології ендокринної системи;

    • Порушення у роботі серцево-судинної системи;

    • Захворювання крові;

    • Патології нирок і печінки;

    • Лихоманка;

    • Алергічні реакції на неоміцин, формальдегід, протаміну сульфат.

    Щоб не пропустити яку-небудь протипоказання, лікар ретельно знайомиться з медичною карткою вакцинованого і оглядає його перед щепленням. Проведення вакцинації при наявності протипоказань може призвести до летального результату.

    Варто зазначити, що періоди вагітності і лактації – це не протипоказання до вакцинації. У разі необхідності матері проводиться щеплення. Але перед її проведенням жінка зобов’язана повідомити лікаря про свій стан.

    При дотриманні всіх правил вакцинації та рекомендацій ВООЗ можна не побоюватися последствийе. Природні побічні реакції виникають досить рідко і не завдають відчутної шкоди малюкам. Батьки можуть без побоювання ставити своїм дітям щеплення і не боятися за їх здоров’я в майбутньому.

    Також рекомендуємо почитати: все про щеплення АКДП дітям