8 фактів про харчову алергію у дітей

407

Щоб трохи полегшити життя тим, хто так чи інакше зіткнувся з проявами дитячої харчової алергії, ми зібрали деякі факти, присвячені профілактиці та лікуванню цього захворювання.

Факт 1. Харчова алергія частіше виникає у дітей молодше 2 років, і c віком проходить самостійно

Дійсно, в ранньому віці частота харчової алергії в кілька разів більше, ніж в будь-який інший період життя. Це пов’язано з підвищеною проникністю стінки кишечника у малюків і ще не до кінця сформувалася системою травлення у них. В результаті в кров потрапляють білки, які в нормі повинні були б повністю перетравитися в кишечнику.

З віком шлунково-кишковий тракт дозріває, і харчова алергія відступає. На жаль, у невеликої частини дітей алергія зберігається і в старшому віці, а також може з часом «перетворюватися» в алергічний риніт, кон’юнктивіт або навіть бронхіальну астму. Таке явище в медицині називається “атопічний марш”.

Факт 2. Досі немає точної відповіді, чому виникає атопічний марш

Лікарі досі не знають, чому не всі діти “переростають” харчову алергію. Відомо, що ймовірність виникнення атопічного маршу збільшується, якщо у дитини один з батьків (або обидва) страждають від якогось алергічного захворювання. Ризик розвитку атопічного маршу зменшується, якщо проводиться ретельне лікування і профілактика харчової алергії. Саме тому будь-яким проявам алергії в ранньому віці повинна приділятися максимальна увага.

Факт 3. Харчова алергія може проявлятися не тільки висипаннями на шкірі

У переважної кількості дітей харчова алергія проявляється сухістю і лущенням окремих ділянок шкіри, появою червоних плям або невеликих прищиків і іншими висипаннями на шкірі. Проте, харчова алергія може протікати і без шкірних висипань взагалі.

Наприклад, існує також гастроінтестинальна форма харчової алергії, яка проявляється болями в животі, порушеннями стільця (запори або розрідження стільця), нудотою, відрижками. Крім того, поширена респіраторна форма харчової алергії, коли дитина після вживання того чи іншого продукту раптом починає страждати від нежиті або посилено терти сверблячі очі.

Нерідко зустрічаються і змішані форми: дермато-гастроінтестинальні, дермато-респіраторні і т.д.

Факт 4. Найчастіше харчова алергія викликається добре відомими продуктами

Дивно, але самий аллергичный продукт для дітей раннього віку — це зовсім не шоколад або екзотичні фрукти, а звичайнісіньке коров’яче молоко. Білки коров’ячого молока, які знаходяться в самому молоці і всіх молочних/кисломолочних продуктах, найчастіше служать причиною алергії у малюків. Крім молока в “велику вісімку” найбільш високоалергенних продуктів входять: курячі яйця, пшениця, арахіс, соя, горіхи, ракоподібні (креветки, краби) і риба.

Факт 5. Не буває “алергії на все”

Вельми часто батьки скаржаться, що у дитини відзначається реакція буквально на всі продукти, включаючи ті, які відносяться до нізкоаллергенним. Як правило, це пов’язано з тим, що в харчуванні дитини зберігається якийсь сильний алерген — і аллергізованний організм негативно реагує на будь-які харчові продукти. Але якщо обчислити цей сильний алерген і прибрати його з харчування, то вже через пару-трійку тижнів малюк зможе помітно розширити свій раціон.

Факт 6. Основа діагностики харчової алергії-харчовий щоденник

Якщо лікар запідозрив у дитини харчову алергію, він дасть направлення на шкірні проби і на аналіз крові, з визначенням специфічних імуноглобулінів до продуктів. Але ці аналізи мають ряд обмежень (за віком, за станом здоров’я), займають деякий час, травматичні для дитини і не завжди можуть максимально точно визначити причинно-значущі алергени. Тому, одночасно з лабораторною діагностикою, починають вести харчовий щоденник, в який батьки записують все, що з’їв дитина за день, або все, що з’їла його мама (якщо дитина знаходиться на грудному вигодовуванні). Одночасно в цих записах відзначають стан малюка. При аналізі таких записів через 7-14 днів можна досить легко знайти «винуватця» алергії і прибрати його з раціону харчування.

Факт 7. Дитині з харчовою алергією необхідно якомога довше зберігати грудне вигодовування

Відмова від грудного вигодовування через харчової алергії у дитини-це груба помилка. Унікальні властивості грудного молока, навпаки, допомагають малюкові швидше впоратися з хворобою.

Тому природне вигодовування повинно зберігатися в максимальному обсязі. А ось мамі, що годує доведеться дотримуватися відповідну гіпоалергенну дієту. З її харчування необхідно видалити всю “велику вісімку” алергенів (молоко, яйця і т.д.), а також цитрусові, шоколад, яскраво пофарбовані фрукти і овочі. Сувору гіпоалергенну дієту необхідно дотримуватися до тих пір, поки стан дитини не покращиться. Після цього “заборонені” продукти, по одному, вводять назад в харчування, уважно спостерігаючи за реакцією організму малюка.

Факт 8. Дитині з харчовою алергією для початкового прикорму краще вибрати дитяче харчування промислового випуску

Перший прикорм дітям з харчовою алергією вводиться трохи пізніше, ніж здоровим малюкам: в інтервалі 5-7 місяців. Звичайно, для прикорму вибирають тільки гіпоалергенні продукти. Нерідко педіатри радять зробити вибір на користь продуктів прикорму промислового, а не домашнього виробництва. Це пов’язано з тим, що в дитячому харчування промислового виробництва гарантовано відсутні важкі метали, гербіциди, грибки та інші шкідливі контамінанти, які можуть бути в продукті, приготованому вдома.

Крім того, для прикорму малюків з харчовою алергією необхідно вибирати пюре з мінімальною кількістю інгредієнтів. В ідеалі склад пюре для початку прикорму повинен обмежуватися двома складовими: продукт і вода.

Серед овочевих продуктів для початку прикорму (з 4 міс.) найбільш оптимальні низькоалергенні пюре з брокколі і цвітної капусти. До слова, саме кольорову капусту і брокколі часто називають «капустою з вищою освітою», так як вони багаті вітамінами і мінералами.

З метою профілактики харчової алергії у малюка з перших м’ясних пюре (з 6 міс.) найкраще вибрати продукт з дієтичного м’яса індички. Крім того, що цей продукт дуже поживний, багатий залізом, селеном, магнієм, фтором, калієм і випереджає інші види м’яса за вмістом вітамінів групи в і с, а, е, індичка є також і гіпоалергенним продуктом.

Говорячи про зерновому прикорму, дітям з харчовою алергією рекомендують безмолочні кашки, без додавання цукру, з круп, що не містять глютен. Нізкоаллергенную гречану кашу можна давати вже з 4 місяців, нізкоаллергенную кукурудзяну — з 5 місяців. Найчастіше кашки для прикорму, приготовані промисловим способом, додатково збагачені корисними речовинами, які сприяють зростанню корисної мікрофлори, дозріванню слизової стінки кишечника, покращують моторику шлунково-кишкового тракту і забезпечують комфортне травлення малюків, що дуже важливо для дітей з харчовою алергією.