Сумісність батьків по групі крові та резус-фактору

1655

Зміст:

  • Групи крові та резус-фактор
  • Що таке сумісність і несумісність груп крові?
  • Сумісність по групах крові
  • Принципи сумісності по резус-фактору
  • З якою групою крові і резус-фактором важко завагітніти?
  • До чого може призвести несумісність батьків?
  • Що робити при несумісності батьків?
  • Висновок
  • Вагітність – важливий етап у житті кожної пари. При правильній підготовці можна убезпечити себе від небажаних ускладнень в ході гестаційного періоду та вад розвитку плоду. Тому перед зачаттям гінекологи радять батькам пройти ряд досліджень, в тому числі здати аналіз на сумісність груп крові для зачаття. При поєднанні двох систем груп крові у матері більше шансів виносити здорову дитину.

    Сумісність груп крові для зачаття гарантує легкий перебіг вагітності

    Групи крові та резус-фактор

    Кров – унікальна біологічна рідина, яка забезпечує функціонування всіх внутрішніх органів. Відповідальність за всі функції лежить на еритроцитах. Це маленькі клітинні структури крові, які відрізняються за кількісними і якісними характеристиками. Основна їх відмінність – це присутність або відсутність особливих білкових сполук (аглютинінів типу А і В у сироватці та агглютиногенов А і в червоних клітинних структурах крові)/ Саме вони дозволяють виділити системи групи крові.

    Всього існує 4 групи:

    • 1 група (А) характеризується присутністю антитіл А і В, при цьому антигени будь-якого класу відсутні;
    • 2 група (В) характеризується присутністю антиген класу А і антитіл;
    • 3 група (АВ) відрізняється наявністю білків агглютиногенов в червоних кров’яних тільцях класу А і В;
    • 4 група (0) характеризується одночасним присутністю антигенів класу А та В, при цьому антитіла відсутні.

    Резус-фактор визначається присутністю особливих білкових сполук в оболонці червоних клітинних структур крові – антигену типу Д. В першому випадку у людини формується позитивна група крові, у другому – негативна.

    ребенка

    У дитини група крові і резус-фактор залежить від спадкової інформації, яка передається від батьків при зачатті

    Що таке сумісність і несумісність груп крові?

    Група і резус-фактор – дві системи груп крові. Протягом всього життя вони формують спадкову інформацію. Несумісність пари виникає при конфлікті однієї із систем.

    До зачаття батьки шляхом лабораторних досліджень можуть визначити сумісність показників крові. При низькій ймовірності невідповідності гестаційний період протікає без ускладнень. При високому ризику настання вагітності, як і її течія, що знаходиться в групі ризику.

    Несумісність груп крові до зачаття призводить до конфлікту плодового яйця з організмом жінки, який захисною системою матері сприймається як патогенний об’єкт і веде активну боротьбу з ним. Гуморальний імунна відповідь формується в результаті утворення антирезусних антитіл.

    Сумісність по групах крові

    Якщо у пари однаковий набір білкових сполук, несучих інформацію, зачаття наступає і плід захищений. При цьому існує кілька варіантів успадкування:

    • якщо у кожного з пари 1 група крові, новонароджений успадкує білки тільки цієї групи;
    • якщо у пари 2 група, ймовірність народження дитини з білками цієї групи становить до 95%, 5% припадає на 1 групу;
    • якщо у кожного з пари 3 група, дитина більш, ніж в 90% випадків успадкує таку ж групу (тільки менше 10% існує ймовірність народження дитини з 1 групою);
    • плід, батьки якого мали 4 групу, може успадкувати 4 групу з імовірністю 50%.

    Принципи сумісності по резус-фактору

    мужчины и женщины

    Сумісність чоловіка та жінки з різними групами крові та резус-чинником

    При підготовці до вагітності слід пам’ятати, що при несумісності груп крові зачаття, як правило, відбувається. Проблеми виникають в період внутрішньоутробного розвитку. У разі неможливості зачаття говорять про імунологічному безплідді, коли імунітет жінки відторгає спермії, синтезуючи особливі антитіла. Це є природнім фізіологічним процесом. При імунологічному безплідді показники крові не мають значення.

    При розшифровці аналізів і досліджень сумісності слід брати до уваги наступне:

    • якщо у жінки в крові присутній антиген Д, існує високий шанс зачати і народити немовля з позитивним показником. В період гестації можливі порушення внутрішньоутробного розвитку, які проявляються після народження дитини. Це не є несумісністю для зачаття;
    • якщо у пари одна з систем крові різна, у них є всі шанси зачати і народити здорового малюка. При цьому важливу роль відіграють показники крові у жінки, які успадкує новонароджений. Це також не є конфліктом;
    • у жінки з Rh+ ніколи не виникає конфлікту;
    • високий ризик (від 25% до 50%) несумісності у жінки з антигеном Д в крові;
    • одна успішна вагітність при несумісності кров’яних показників не гарантує подальше успішне зачаття. Як правило, кожна наступна вагітність супроводжується великими ризиками, ніж перша.

    З якою групою крові і резус-фактором важко завагітніти?

    Важко завагітніти жінці з групою крові А (I) Rh-, так як виникають вимоги щодо аналогічного резусом у партнера. Крім цього, така група може вступити в конфлікт з чоловічою кров’ю В (II), АВ (III), 0 (IV), виробляючи антигени до відповідних білків.

    Гуморальну імунну відповідь має місце у жінки з кров’ю (II) Rh – і у партнера, який має АВ (III), 0 (IV). Ситуація ускладнюється, якщо описані групи супроводжуються присутністю білка-антигена класу Д.

    АВ (III) Rh – рідкісна комбінація кров’яних показників, за яких перебіг вагітності складно спрогнозувати. Як правило, для успішного зачаття і виношування плоду, жінці з третьої негативною групою необхідний негативний партнер з А (I) або АВ (III).

    0 (IV) Rh – рідко зустрічається в медичній практиці, однак незважаючи на це, вважається ідеально сумісну з іншими групами крові. Це пов’язано з присутністю антигенів А і В. Гуморальну імунну відповідь може виникнути тільки при позитивному резус-фактор батька, який може успадкувати новонароджений.

    До чого може призвести несумісність батьків?

    При конфлікті кров’яних показників батьків і не дотримання рекомендацій фахівців вагітність протікає з ускладненнями. Антитіла, які синтезує організм матері, проникають крізь плаценту і атакують еритроцити ембріона. Це може стати причиною таких наслідків:

    • мимовільне переривання вагітності на різних термінах;
    • хвороби селезінки і печінки, які активно функціонують при конфлікті груп крові;
    • недокрів’я, яке супроводжується зниженням кількості біологічної рідини, еритроцитів і гемоглобіну;
    • патології слухового і мовного апарату;
    • затримка в розумовому розвитку;
    • гідроцефалія.

    Що робити при несумісності батьків?

    При розвитку гуморальної імунної відповіді в організмі матері зачаття можливо. Проблеми виникають під час виношування плоду. Тому парі слід здати аналізи на сумісність і при незадовільних показниках, жінці потрібно стати на спеціальний облік у гінеколога, регулярно здавати кров для лабораторних досліджень. Це допоможе попередити неприємні наслідки і виносити дитину.

    При діагностуванні несумісності жінці може призначатися одне з досліджень:

  • Біопсія хоріона. Це інвазивний метод дослідження, який передбачає пункцію матки через черевну стінку або шийку матки спеціальним інструментом. Він дозволяє отримати зразок тканини хоріона (зародкової оболонки). Високоточний Метод і інформативний. Дозволяє діагностувати ризик спадкових патологій, імунодефіциту, метаболічних хвороб, хромосомних аномалій і моногогенных захворювань.
  • Кордоцентез – інвазивний метод діагностики, який використовується для забору 5 мл кордової (пуповинної) крові для лабораторного дослідження. Взяття проводиться через черевну стінку на терміні понад 18 тижнів. Дозволяє визначити хромосомні та генетичні патології, гемолітичні хвороби, а також резус-конфлікт.
  • Амніоцентез – інвазивний метод для забору навколоплідних вод та їх вивчення в лабораторних умовах для ранньої діагностики хромосомних і генетичних патологій ембріона. Проводиться на терміні 16-20 тижнів. Його застосування також можливо у другому і третьому триместрі гестаційного періоду. Амніоцентез також проводиться для введення медикаментів в амніотичну порожнину.
  • За результатами досліджень і при наявності показань вагітній призначається внутрішньовенне введення спеціальних препаратів з імуноглобуліном, які допомагають попередити гуморальну імунну відповідь організму матері, спрямованого на знищення плоду. Дія сироватки спрямоване на зв’язування і введення антитіл, які виробляє імунна система жінки.

    При відсутності ефективності імуноглобулінів або при незадовільних результатах досліджень жінці призначається аборт або стимуляції пологів штучним шляхом. Рішення про переривання вагітності приймає гінеколог і генетик на підставі результатів всебічного дослідження, що підтверджує небезпеку для життя і здоров’я матері.

    родителей

    Для визначення сумісності батьків необхідно здати аналіз крові для визначення двох систем груп крові

    Висновок

    Вагітність – важливий етап у житті кожної пари, який може супроводжуватися неприємностями. Складності у виношуванні можуть виникнути при несумісності пари за групами крові та резус-факторі. Тому на етапі планування вагітності важливо пройти дослідження і визначити сумісність.

    Читайте далі: тести на сумісність партнерів