Алергічний кашель у дитини – як розпізнати

1126

Зміст:

  • Чому алергія проявляється кашлем?
  • Як відрізнити алергічний кашель від інших видів
  • Причини алергії
  • Діагностика
  • Лікування
  • Препарати
  • Процедури і госпіталізація
  • Чого не можна робити при алергічному кашлі
  • Алергічний кашель у дитини легко сплутати з застудою. А значить, час, який можна було витратити на виявлення причин алергії, буде витрачено на вимоги не гуляти без шапки. За статистикою, один з 10 000 чоловік страждає на бронхіальну астму, і у більшості пацієнтів перші симптоми у вигляді нічного кашлю з’являються в ранньому дитячому віці.

    Алергічний кашель у дитини легко сплутати з застудою

    Чому алергія проявляється кашлем?

    Алергія – патологічна реакція імунної системи на зовнішні подразники. Від нормальної імунної відповіді її відрізняє те, що подразниками виступають речовини, що не заподіюють шкоди здоровій людині: пил, шерсть тварин, барвники для одягу і т. д. Симптоми алергії мають різну вираженість – від сверблячки і кашлю до набряків дихальних шляхів (набряк Квінке), що загрожують життю.

    Виникнення алергічного кашлю у дитини – найпростіша реакція на подразники, які потрапляють в дихальну систему. Це можуть бути:

    • зважені в повітрі частки: шерсть тварин, пилок рослин, аерозолі;
    • дратівливі пахучі речовини: побутова хімія, феромони тварин, ефірні олії, парфумерія;
    • фізичні фактори зовнішнього середовища: холодне повітря, сухе повітря, фізичне навантаження.

    Всі ці фактори не можна назвати сприятливими для здорової людини, але в нормі реакція на них досить слабка або відсутня.

    Завжди кашель при контакті з подразнюючою речовиною є симптомом алергії? Ні, у здорової людини теж виникає кашель у подібних ситуаціях. Цей рефлекс дозволяє очистити дихальні шляхи, позбутися від дратівної речовини в них. З цим пов’язана основна складність діагностики, особливо якщо батьки проводять її самостійно.

    Як відрізнити алергічний кашель від інших видів

    Розпізнати небезпечний кашель допоможуть наступні ознаки:

    • кашель виникає в одних і тих же умовах – при контакті з тваринами, рослинами, барвниками тощо;
    • якщо припинити контакт, кашель зберігається ще деякий час, з плином захворювання його тривалість збільшується, потрібно прийом препаратів;
    • кашель сухий, що робить його особливо болісним;
    • частіше виникає вночі, вдень – вкрай рідко;
    • не супроводжується підвищенням температури.

    Єдині симптоми, які супроводжують алергічний кашель, – чхання та сльозотеча, але вони виникають не завжди. Батькам важливо звернути увагу на час виникнення кашлю і регулярність його появи. Напади, спровоковані алергією, можуть продовжуватися через три-чотири тижні після контакту з алергеном, їх причину не вдається обчислити. Шкірні прояви – не показник того, що кашель має алергічну природу.

    Як визначити вид кашлю, вирішує лікар – зазвичай потрібен аналіз крові на антитіла. Але результат обстеження не завжди інформативний: на нього впливає ряд факторів, в тому числі давність контакту з алергеном.

    Причини алергії

    Алергію називають хворобою ХХІ століття, і про причини такої поширеності цього захворювання саме в наш час існує кілька теорій. В цілому фахівці сходяться на тому, що частота алергічного кашлю у дітей пов’язана з доступністю багатьох алергенів по всій земній кулі, несприятливою екологічною обстановкою у великих містах, підвищенням ролі спадкових факторів у формуванні алергії.

    Основне джерело захворювання, на який спрямовано лікування, – це ненормальна активність імунних клітин і виділення гістаміну – речовини, що стимулює імунну реакцію. Подібні збої, в свою чергу, найчастіше є результатом спадкової схильності. Це не означає, що у батьків-алергіків народиться дитина з такими ж проблемами, але ймовірність подібного розвитку подій вищий, ніж у середньому по популяції.

    Інші причини і провокуючі фактори, що підвищують ймовірність народження дитини з алергією:

    • шкідливі впливу під час вагітності;
    • зловживання прикормом;
    • нездорове харчування годуючої матері;
    • використання «дорослих» засобів гігієни для малюка, аерозолів;
    • куріння батьків.

    Небезпечна пастка для імунітету криється в бажанні захистити малюка від хвороб, створивши йому ідеальні умови без бактерій і подразників, таких, наприклад, як шерсть і феромони тварин. Імунній системі потрібно «тренуватися», контактуючи з різними речовинами, поступово приучаясь реагувати на них правильно. Якщо позбавити її цієї можливості, активність імунітету збережеться, а можливість розпізнати шкідливі і безпечні речовини знизиться – це перший крок до розвитку алергії.

    симптомы

    Симптоми алергії – кашель і нежить

    Діагностика

    Симптоми захворювання дають недостатню картину, щоб поставити правильний діагноз. Для цього необхідний візит до алерголога і ряд аналізів. Обстеження завжди починається з огляду і опитування: лікар з’ясовує всі обставини, супутні прояву патології. Потім потрібно здати аналізи крові – загальний, біохімічний і на антитіла. Вони допоможуть визначити ступінь змін в організмі, а також встановити сам факт алергії.

    Для виявлення антигену, який служить причиною нездорової реакції, використовуються алергологічні проби. На шкіру і слизові оболонки дитини наносять передбачувані алергени і за ступенем вираженості реакції визначають, який з них потрібно усунути. Діагностичний процес триває не один місяць, вимагає терпіння від маленького пацієнта та його батьків.

    Лікування

    Лікування алергії триває все життя. Поки не винайдений спосіб втрутитися в причину хвороби, можна усунути провокуючі фактори і уповільнити розвиток патології. Перша рекомендація, яку дасть лікар, буде стосуватися зміни способу життя, і тільки в другу чергу виникає необхідність приймати медикаменти.

    Комплекс рекомендацій, які допоможуть перемогти алергічний кашель у дитини:

    • усунути контакт безпосередньо з алергеном, тобто вибрати іншу марку побутової хімії, віддати в добрі руки домашня тварина або рослина, уникати виходу на мороз і т. д. в залежності від провокуючого фактора;
    • проводити щоденне вологе прибирання і провітрювання в кімнаті дитини;
    • уникати використання аерозолів у присутності маленького пацієнта;
    • категорично заборонено куріння в квартирі;
    • засоби гігієни, одяг, постільна білизна та іграшки – тільки гіпоалергенні;
    • те ж стосується домашнього одягу і постільної білизни дорослих, засобів для прибирання – вони не повинні провокувати напади хвороби у дитини;
    • дієта з виключенням або обмеженням явних алергенів – цитрусових, шоколаду, горіхів.

    Строгість дотримання цих правил залежить від тяжкості стану дитини та кількості виявлених алергенів. Найбільш суворі вимоги пред’являються до побутових умов, коли причини хвороби не знайдено.

    Препарати

    Лікування антигістамінними препаратами потрібно, щоб порушити патогенез хвороби. Гістамін виконує в організмі цілий ряд корисних функцій, і одна з них – стимулювання імунної відповіді. При алергії рівень гістаміну значно вище норми, і препарати, що блокують його виділення, призводять до припинення реакції. Антигістамінні препарати призначають курсами при сезонній алергії або одноразово при необхідності купірувати напад кашлю.

    Призначати препарат і підбирати дозування повинен тільки лікар , враховуючи індивідуальні особливості перебігу хвороби .

    Для лікування тяжких проявів алергічних реакцій – бронхоспазму, анафілактичного шоку – використовуються ліки з кортикостероїдними гормонами. Вони мають виражені побічні ефекти, основна мета їх призначення – врятувати життя. При простому алергічному кашлі їх не призначають.

    Лікування народними засобами малоефективно, а часто небезпечно. Будь-які лікувальні впливи повинні проводитися тільки за призначенням лікаря. Використання сумнівних ліків не тільки не допоможе, але і забере час, яке могло бути витрачено на лікування, а може і погіршити ситуацію, адже народні ліки самі по собі можуть бути сильними алергенами.

    Процедури і госпіталізація

    Зазвичай таких радикальних заходів не потрібно. При важких формах алергії призначається плазмаферез або гемосорбція, але при кашлі в цьому немає необхідності. Лікування відбувається вдома, дитина живе повноцінним життям з деякими обмеженнями і регулярно спостерігається у лікаря.

    Чого не можна робити при алергічному кашлі

    Як батькам, що не мають медичної освіти, не нашкодити своєму малюкові? Є прості правила, дотримання яких врятує здоров’я.

    • Якщо дитина часто кашляє, але інших ознак застуди немає, потрібно вести малюка до лікаря. Не можна ігнорувати стан дитини.
    • Слід запастися терпінням: процес діагностики може затягнутися.
    • Лікуватися – тільки за рекомендаціями лікаря. Спроби лікування алергії народними засобами небезпечні.
    • Необхідно звертати увагу на зміни в стані малюка – в кращу і гіршу сторону.
    • Привчити дитину самостійно стежити за своїм здоров’ям. Випадки, коли діти переростають алергію, зустрічаються рідко.

    Здоров’я дитини – це результат спільної роботи батьків і фахівців.

    І найголовніше, про що не можна забувати батькам: від їх зусиль залежить, наскільки повноцінним буде дитинство дитини та її майбутня доросле життя. Закласти здорові звички і привчити дбайливо ставитися до свого здоров’я – найцінніше, що можуть зробити батьки.

    Читайте далі: як лікувати кашель до блювоти у дитини