Чому вагітним не можна спати на спині

1510

Зміст:

  • З якою тижні не можна спати на спині
  • Вплив пози на ембріон
  • Як не спати на спині
  • Як поліпшити якість сну
  • На питання, чому вагітним не можна спати на спині, існує однозначний відповідь. Велика матка здавлює нижню порожню вену, органи малого тазу, навантажує хребет. Тривала поза на спині призводить до кисневого голодування плоду і матері.

    З якою тижні не можна спати на спині

    На ранніх термінах виношування матка має невеликі розміри, тому спати можна в будь-якому положенні. До 4-5 місяця плід росте, орган збільшується у розмірах. У позі лежачи на спині матка тисне на нижню порожнисту вену, що доставляє дискомфорт жінки і плоду.

    Чому вагітним не можна спати на спині, потрібно розпитати лікарів

    Рекомендується відмовитися від положення на спині з 26-28 тижня. Це приблизно 6-7 місяць виношування. Якщо раніше цього терміну з’являються неприємні відчуття в животі, запаморочення, лежати на спині не можна.

    Поза на спині шкідлива розвитком гіпоксичного стану у матері і плоду. Це виникає внаслідок здавлення нижньої порожнистої вени, яка проходить уздовж хребетного стовпа. Вона відводить від ніг і малого тазу венозну кров, подаючи її у верхню порожнисту вену і в серці.

    При здавленні нижньої порожнистої вени виникає:

    • запаморочення;
    • потемніння і мушки перед очима;
    • непритомний стан;
    • прискорене серцебиття;
    • задишка, ядуха;
    • зниження тиску;
    • підвищене потовиділення.

    При появі цих симптомів потрібно відразу лягти на бік, покласти ноги на подушку. У такому положенні рекомендується перебувати до поліпшення самопочуття.

    Крім цього в положенні лежачи на спині здавлюються органи малого тазу і черевної порожнини. Тиск збільшується на сечовий міхур, кишечник, нирки, так як зміщується центр ваги. Якщо пацієнтка регулярно спить на спині, можлива поява застою сечі, що з часом призводить до запальних захворювань сечовивідних шляхів.

    У положенні на спині підвищується тиск на хребет. У жінки виникають больові відчуття в попереку. Посилення цього симптому відзначається після сну.

    Вплив пози на ембріон

    У позі лежачи на спині матка тисне на нижню порожнисту вену. Порушується приплив крові до серця жінки, може кровотік у плаценті. З-за цього дитина отримує менше крові.

    При регулярному сні лежачи на спині у плода розвивається внутрішньоутробна гіпоксія. Мозок частково пошкоджується, що провокує затримку розвитку. Після народження у малюка з’являється синдром гіперактивності та дефіциту уваги, підвищена дратівливість, гіпертонус і гіпотонія м’язів, порушення мови, поганий сон.

    Як не спати на спині

    З-за неприємних наслідків позу на спині виключають. Також не можна під час виношування плоду спати на животі. З кінця 3 місяця ця поза заборонена, тому що провокує здавлення плода і виникнення больових відчуттів.

    Під час виношування найбільш підходящою позою є лежачи на лівому боці. Таким чином не стискається ембріон, нижня порожниста вена. У цьому положенні зменшується внутрішньочеревний тиск, навантаження на кишечник, сечовий міхур, а також нирки.

    Для зручності використовують спеціальні ортопедичні подушки для вагітних. Вони підтримують живіт матері, не дають здавлювати плід під час сну. Такі пристосування стають в нагоді і в період лактації.

    Щоб прийняти зручну позу на лівому боці, ноги згинають в колінних і тазостегнових суглобах. Це дозволяє розслабити м’язи живота та спини.

    Допускається спати напівлежачи на спині. З положення сидячи відкидаються назад на 30–40ᵒ, під спину підкладають подушку. При цьому не буде сильного тиску на нижню порожнисту вену і хребет.

    Можна спати на правому боці. У цієї пози є недолік – можливо здавлення печінки. Тому при виникненні неприємних відчуттів праворуч краще змінити становище. Поза особливо незручна в кінці вагітності після 35 тижнів, так як ембріон сильно товчеться в область ребер і печінки.

    Як поліпшити якість сну

    Після середини вагітності у жінки виникає безсоння-за дискомфорту в області живота, часті сечовипускання. Щоб краще засинати, рекомендується використовувати подушки або ортопедичні пристосування. Це попередить неприємні тягнучі болі всередині живота і в області попереку.

    на левом бокуВагітній безпечніше спати на лівому боці

    Існує ще кілька рекомендацій для поліпшення сну:

    • за 30-60 хвилин до сну погуляти, щоб наситити організм киснем, заспокоїти нервову систему;
    • не вживати їжу за 3 години до відходу до сну, так як це може провокувати виникнення тяжкості в животі, печії;
    • слухати спокійну музику, використовувати ароматичні свічки, щоб налаштуватися на відпочинок;
    • провітрювати спальню за 10-20 хвилин до сну, щоб підвищити концентрацію кисню;
    • читати книги.

    Ці заходи полегшать засинання, поліпшать настрій і самопочуття вагітної пацієнтки.

    Сон на спині виключають з 5-7 місяці. Це попереджає виникнення непритомних станів і гіпоксії плода. З середини вагітності корисно спати на лівому боці, так як виключається здавлення плоду, верхньої порожнистої вени, хребта і внутрішніх органів матері.

    Дивіться далі: лохина при вагітності