Чи завжди потрібна дієта мамі, що годує?

779

Вчені стверджують, що грудне молоко-найкращий захист від харчової алергії

Грудне вигодовування вимагає чимало витрат енергії: адже годує мама додатково витрачає на добу близько 500 кілокалорій! звичайно, харчуватися їй треба повноцінно, щоб зберегти сили і здоров’я. Однак існує стійке переконання, що при грудному вигодовуванні жінці необхідно дотримуватися досить сувору дієту, тому що багато продуктів можуть викликати у малюка коліки або алергію.

тим часом сьогодні наукові дані говорять про те, що робити цього просто так, «про всяк випадок», не потрібно.

” тепер багато лікарів радять мамам і до, і після пологів дотримуватися свого звичайного меню – це допоможе імунній системі дитини ще до народження і відразу після нього знайомитися з різноманітними продуктами і тим самим знизити ризик алергічних реакцій.

Дійсно, самі по собі продукти харчування у матері, яка не страждає алергією або їх непереносимістю, не можуть зашкодити дитині: у маминої їжі просто не існує шляхів, через які вона «потрапить» в молоко. Як відомо, грудне молоко синтезується з крові і лімфи. А ось негативна реакція організму матері на продукт цілком може позначитися у вигляді харчової непереносимості у дитини.

Дослідники з гарвардської школи медицини і бостонської дитячої лікарні прийшли до висновку, що такі, традиційно вважалися небезпечними як потенційні алергени для годуючих мам, продукти, як яйця, арахіс, морепродукти, риба, цілком можуть включатися в меню жінок і під час вагітності, і під час грудного вигодовування.

Після серії експериментів (правда на мишах!) з’ясувалося, що молоко мишок, які отримували яєчний білок, захищає від алергії на нього не тільки їх власних, але і прийомних мишенят, рідні мами яких під час вагітності яєць не їли.

” і навпаки-якщо самки отримували яйця під час вагітності, але не їли їх під час грудного вигодовування, їх мишенята практично не були захищені від алергії.

Однак найкращий ефект досягався, коли самки отримували яйця і під час вагітності, і під час годування новонароджених мишенят.

Вчені постаралися зрозуміти природу цього захисного механізму. У молоці матері, що вживає потенційно алергенні продукти в їжу, виявили комплекси з харчового білка і антитіл до алергену. Дитина при годуванні приймає ці комплекси, і це дозволяє тренуватися його імунній системі. Вироблені таким чином спеціальні клітини допоможуть надалі малюкові пригнічувати алергічну реакцію на конкретний вид їжі – ці клітини залишаються в організмі навіть тоді, коли материнські антитіла вже зникають.

Але, щоб не обмежуватися звичайними мишами, дослідники провели досліди і з мишенятами, у яких деякі ключові білки імунної системи були замінені на людські. За допомогою людського грудного молока, що містило комплекси з яєчного білка і антитіл, ці малюки теж благополучно захистилися від алергії. Можна вважати, вважають вчені, що цей захисний механізм точно так само працює і у людини.

” період грудного вигодовування дитини-це природний процес, а не якесь особливе, тим більше – хворобливе, стан. І ніхто з тварин не змінює своє харчування після народження дитинчати. Не потрібно ніякої спеціальної дієти і людям-потрібно харчуватися звичною їжею, зрозуміло, здоровою.

А ось барвники та інші хімічні добавки, особливо вживані регулярно або у великій кількості, дійсно можуть потрапляти в молоко майже без змін і викликати алергічну реакцію у дитини – адже, строго кажучи, їжею вони не є.

як під час внутрішньоутробного розвитку дитина отримувала корисні речовини з організму мами, так і під час годування він буде використовувати материнські ресурси. Від харчування годуючої мами залежить її здоров’я-і не тільки на даний момент, але і в майбутньому. Доведено, що якість грудного молока в малому ступені залежить від харчування мами.

” якщо якихось корисних речовин не вистачає-вони будуть взяті … З материнського організму. Тобто грудне молоко жінки, яка отримує недостатнє харчування, залишиться цілком повноцінним. На відміну від її здоров’я.

Цікаво, що, за даними дослідників, які вивчали раціон годуючих матерів в бурмі, гамбії, папуа новій гвінеї, ефіопії та індіанців навахо, недолік харчування ніяк не позначається на якості їх молока. При збільшенні харчування годуючих жінок на 700 калорій в день кількість молока у них не збільшилася – додаткове харчування пішло в підшкірний жир матерям, а не в молоко.

Педіатри виділяють кілька причин цього. Назвемо основні з них.

  1. спадкова схильність, вживання матерями, схильними до алергії, високоалергенних продуктів у великих кількостях .
  2. шлунково-кишкові захворювання у матері (гастрит, проблеми з жовчним міхуром або підшлунковою залозою), через які харчові алергени з крові матері можуть потрапляти через плаценту до дитини ще в період його внутрішньоутробного розвитку. Тобто проблема не в тому, що їсть мама, що годує, а наскільки добре вона засвоює той чи інший продукт.
  3. вже згадуване вище вживання матір’ю в їжу великої кількості консервантів і барвників: вони дратують слизову оболонку шлунково-кишкового тракту і підвищують всмоктуваність алергенних речовин в кров.

Однак, оскільки в грудному молоці міститься максимальна кількість антитіл до різних видів алергенів, які людина зустріне протягом життя, виключити без достатніх підстав з раціону якісь продукти-значить, позбавити дитину можливості формувати свій власний захист від алергії. Таким чином,» антиалергенна ” дієта без показань (!) з боку матері-прямий шлях зробити з дитини потенційно схильного до алергічних реакцій в майбутньому.