Дієта після холецистектомії: продукти і рецепти

1098

Зміст:

  • Загальні принципи
  • Що буде, якщо не дотримуватися дієти?
  • Харчування в лікувальному закладі
  • Харчування в першу тиждень вдома
  • Харчування в перший місяць
  • Перший рік після холецистектомії
  • Холецистектомія — хірургічне видалення жовчного міхура. Робота органів шлунково-кишкового тракту після операції змінюється, тому людина повинна дотримуватися дієти, виключивши деякі продукти. Це дозволить попередити появу диспепсичних симптомів: нудоти, метеоризму, порушень стільця і пр. Дієта після холецистектомії призначається лікарем або дієтологом.

    Загальні принципи

    Дієта після холецистектомії ґрунтується на правильному підборі продуктів

    Основна мета дієти — забезпечити нормальне переварювання їжі і виділення жовчі.

    Для цього лікарі рекомендують пацієнтам після проведеної операції дотримуватися наступних принципів харчування:

  • Протягом дня слід їсти 5-6 разів. Прийом їжі невеликими порціями зменшує навантаження на органи травлення.
  • Після видалення жовчного міхура жовч виділяється в невеликій кількості. Пацієнтам після холецистектомії слід знизити кількість жирної їжі в раціоні.
  • У щоденному харчуванні перевагу слід віддати білкової і рослинної їжі, приготованої на пару. Рецепти зі смаженими продуктами виключаються.
  • Прості принципи дозволяють знизити ризик розвитку диспепсичних симптомів, пов’язаних з недостатнім виділенням жовчі в процесі травлення. Це підвищує якість життя пацієнтів і попереджає виникнення інших хвороб органів ШКТ.

    Що буде, якщо не дотримуватися дієти?

    Дієта після холецистектомії — необхідна частина реабілітації. Кількість виділеної жовчі у прооперованих хворих знижується, що впливає на процес травлення. При недотриманні зазначених принципів підвищується ризик розвитку хвороб стравоходу, шлунка, підшлункової залози та тонкої кишки.

    У пацієнтів при неправильному харчуванні можливий розвиток езофагіту, холангіту, гастриту, коліту та інших запальних захворювань. Їх виникнення пов’язане з порушенням перетравлення харчових продуктів і створенням сприятливих умов для розмноження патогенних мікроорганізмів.

    Харчування в лікувальному закладі

    Первые три месяца соблюдается строгая диетаПерші три місяці — сувора лікувальна дієта

    Хворий після операції перебуває в стаціонарі від 3 до 10 діб. Термін госпіталізації залежить від типу виконаного втручання і наявності ускладнень. «Золотий стандарт» у видаленні жовчного міхура — лапароскопічна операція. Пацієнти виписуються після неї через 2-3 доби. Вона проводиться через невеликі розрізи на передній черевній стінці і відрізняється від відкритої холецистектомії швидким відновленням.

    В перші 6 годин після пробудження від наркозу хворий не повинен вставати з ліжка, пити воду і їсти. Перекусити можна тільки на наступний ранок. Перевагу віддають рідким продуктах: вівсянці, дієтичних супів з овочів і кефіру. Поступово збільшують вживання рідини — від невеликих ковтків води до нормального пиття протягом дня.

    Зраціону необхідновиключитивсіжирні, смажені, копченітагострістрави, атакожкондитерськівиробиішоколад.

    Пити міцний чай, кава, газовані напої та алкоголь заборонено. Ці продукти можуть призвести до розладу травлення. Поступово щодня в раціон вводяться кисломолочні продукти, каші на воді, картопляне пюре, нежирні сорти м’яса. Пацієнтам рекомендується їсти запечені яблука, груші, банани після видалення жовчного міхура, починаючи з 5-6 доби з моменту проведення хірургічного втручання.

    Підібрати правильний раціон допоможе лікар і дієтолог. Вони оцінюють не тільки проведену операцію, але також супутні хвороби та особливості способу життя.

    Харчування в першу тиждень вдома

    Після виписки хворого з стаціонару лікарі рекомендують протягом першого тижня дотримуватися певні рекомендації по харчуванню. Їжу слід приймати в 6-7 прийомів, що знижує навантаження на органи ШКТ. Остання трапеза – за 2-4 години до сну. Прийом великої кількості рідини (2-2,5 л) покращує роботу травної системи.

    Пацієнти перший тиждень дотримуються дієтичного стола №1. Він грунтується на виключенні з раціону житнього хліба, свіжих овочів і ягід. Ці продукти стимулюють секрецію жовчі, що протипоказано в ранній реабілітаційний період. Рекомендується їсти м’ясні, овочеві або рибні страви, приготовані на пару. Важливо, щоб продукти були теплими, а не гарячими або холодними.

    При плануванні зразкового меню лікарі радять включити в нього такі продукти:

    • рулетики з курячого філе, приготовані на пару;
    • суп на молочній основі з додаванням будь-якої крупи;
    • суфле з нежирного м’яса, наприклад, курятини або кролятини;
    • омлет з яєчних білків;
    • кефір або йогурт з низькою жирністю;
    • адигейський сир.

    Зазначений раціон стає основним у перший тиждень після виписки. Надалі він поступово розширюється.

    Харчування в перший місяць

    Дієта протягом першого місяця спрямована на нормалізацію і адаптацію органів шлунково-кишкового тракту і загальне поліпшення самопочуття людини. Крім зміни раціону хворі починають відвідувати заняття лікувальною фізкультурою, виконувати інші призначення лікаря. Комплексний підхід до періоду реабілітації необхідний для профілактики розвитку вторинних хвороб органів шлунково-кишкового тракту.

    Серед продуктів повинні бути відсутніми копченості, гострі, жирні або смажені страви та спиртні напої. Тютюнопаління також виключається. Раціон заснований на дієтичному столі 5а. Він забезпечує зниження хімічного і механічного впливу їжі на органи ШКТ, що покращує їх роботу. Перевага віддається відварної риби та м’яса, м’ясних страв на пару, омлетів з яєчного білка, овочевих супів і кисломолочним продуктам. Можна їсти каші, приготовані на воді, тушковані овочі і кисіль з фруктів.

    Перший рік після холецистектомії

    после операции жареное запрещеноПісля операції слід готувати м’ясо, рибу та овочі на пару

    Дієтичний стіл 5а показаний хворим протягом 12 місяців після операції. При цьому слід регулярно консультуватися з лікарем-гастроентерологом з приводу стану травної системи і необхідності корекції харчування. Після року дієти можливе подальше розширення раціону продуктів. Проте загальні рекомендації з харчування залишаються схожими:

    • дробове харчування — 4-5 прийомів їжі, два з яких є перекусами;
    • розмір порцій невеликий, так як кількість що виділяється в процесі травлення жовчі обмежена;
    • у перебігу дня необхідно пити 2-2,5 літра рідини: води, натурального соку тощо;
    • смажені страви неприпустимі. Перевагу слід віддавати приготуванню їжі на пару, гасіння та варінні;
    • зменшити вживання кондитерських виробів, кави і міцного чаю.

    У перші три місяці після хірургічного втручання чоловік повинен знаходитись під постійним медичним контролем. Лікар оцінює наявність патологій з боку травної системи і при необхідності коректує раціон. Подібний підхід дозволяє забезпечити профілактику захворювань органів ШКТ.

    Зміна харчування — важлива частина реабілітації після холецистектомії. Шлунково-кишковий тракт у результаті операції не здатний виділяти достатню кількість жовчі для перетравлення жирної їжі, що накладає певні обмеження на дієту пацієнта.

    Протягом першого року після оперативного втручання раціон поступово розширюється. Проте всі жирні, гострі або копчені продукти, а також спиртні напої заборонені.

    Читайте далі: дієта після лапароскопії