Можлива вагітність після лапароскопії

1148

Зміст:

  • Що таке лапароскопія
  • Свідчення
  • Як проходить операція
  • Відновний період
  • Як швидко завагітніти
  • Як проходить вагітність після лапароскопії
  • Можливі ускладнення
  • Іноді, щоб позбутися від безпліддя, доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Ефективним способом вирішення багатьох репродуктивних проблем є лапароскопія. Це діагностична операція, яка проводиться через невеликі отвори в черевній порожнині.

    Вагітність після лапароскопії веде акушер-гінеколог

    Що таке лапароскопія

    Не всі жінки вагітніють незабаром після того, як перестають користуватися контрацептивами. Коли зачаття довго не настає, рекомендується пройти найпростіші дослідження – здати аналізи на статеві інфекції, пройти УЗД органів малого тазу. Якщо консервативними методами визначити проблему не вдається, може допомогти лапароскопія маткових труб. Вона допомагає виявити, що саме перешкоджає заплідненню яйцеклітини, і відразу ж усунути цей фактор.

    Лапароскопія – сучасний хірургічний метод. Хірург не виконує розріз черевної стінки, як при порожнинної операції, а робить кілька отворів, через які в черевну порожнину вводиться вуглекислий газ для створення оперативного простору. Основним інструментом є лапароскоп. Він забезпечує візуалізацію внутрішніх органів і використовується в комплексі з іншими лапароскопічними інструментами.

    Після закінчення операції на місця розрізів накладаються шви.

    Лапароскопія нерідко застосовується не тільки як планова діагностична, але і як екстрена операція. Показаннями виступають:

    • внутрішньочеревна кровотеча нез’ясованої етіології;
    • розрив яєчника;
    • позаматкова вагітність і розрив маткової труби;
    • перекрут ніжки пухлини яєчника.

    Позаматкова вагітність вимагає негайної госпіталізації, оскільки може призвести до тяжких ускладнень, наприклад, до перитоніту.

    Лапароскопія значно підвищує шанси жінки завагітніти – за умови, що буде знайдена і усунена проблема, що заважає зачаття.

    Свідчення

    Беременность после лапароскопии

    Вагітність після лапароскопії настає при усуненні причини безпліддя

    Показання до проведення діагностичної лапароскопії:

    • Непрохідність труб. В результаті статевих інфекцій, перенесених запальних захворювань всередині фаллопієвих труб можуть утворюватися спайки. Вони заважають просуванню яйцеклітини з яєчника в порожнину матки.
    • Полікістоз яєчників. При цьому захворюванні не відбувається формування домінуючого фолікула, з якого в середині циклу виходить яйцеклітина. Відсутність овуляції і стає причиною безпліддя. Також спостерігається нерегулярність менструального циклу. Полікістоз яєчників виникає внаслідок підвищеного вироблення інсуліну, зайвої вироблення андрогенів, порушення регуляції діяльності надниркових залоз.
    • Міома матки. Це доброякісна пухлина з гладком’язових і сполучної тканини. Освіта може мати розмір від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Міоматозні вузли перешкоджають імплантації заплідненої яйцеклітини в порожнину матки. Міома є гормонозависимой пухлиною і позначається на діяльності яєчників. Один з непрямих симптомів міоми – відсутність овуляції.
    • Ендометріоз. Так називається патологічне розростання внутрішнього шару матки. Наявність вогнищ ендометріозу є частою причиною безпліддя. Бластоциста не може увійти у пошкоджений міометрій.

    Абсолютних протипоказань до лапароскопії не існує. Однак виділяються фактори ризику:

    • ожиріння – у цьому випадку операційний простір між черевною стінкою і внутрішніми органами обмежена;
    • вік – з-за наявності сопуствующих захворювань, особливо захворювань серцево-судинної системи, а також чутливості до гіпотермії у літніх людей;
    • проведені раніше операції на органах черевної порожнини і малого тазу – несуть ризик розвитку спаєчних процесів.

    Як проходить операція

    Операція вимагає невеликої попередньої підготовки. Знадобиться здати загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на ВІЛ, гепатит В і С, сифіліс (реакція Вассермана), загальний мазок на флору, зробити ЕКГ та ін. За кілька днів до лапароскопії потрібно почати дотримуватися дієти, виключити жирну їжу і газоутворюючі продукти. Увечері напередодні операції слід відмовитися від вечері.

    Необхідна предмедикаментозная підготовка. Лікар може призначити антигістамінні та седативні препарати або засоби, що пригнічують передачу нервових імпульсів. Вони допомагають розслабити нервову систему. Від якісної премедикації залежить подальша швидкість відновлення організму.

    Лапароскопія проводиться під наркозом.

    Прокол черевної стінки здійснюється за допомогою троакара, всього буде виконано 3-4 проколи. Через троакар у черевну порожнину подається вуглекислий газ, через інший вводиться лапароскоп і інструменти для виконання хірургічних маніпуляцій. Віддалені новоутворення, посічені тканини також видаляються через отвори троакара.

    Заключним етапом є видалення крові і фізіологічних рідин, внутрішні шви накладають за допомогою саморассасывающихся ниток, на шкіру накладають косметичні шви.

    Відновний період

    Післяопераційний період продовжується до повного відновлення організму. Його тривалість залежить від виду використовуваного наркозу, тривалості оперативного втручання, загального стану здоров’я жінки, наявності хронічних захворювань, що перешкоджають швидкій реабілітації.

    Пацієнтці необхідно виконувати наступні рекомендації:

    • як тільки дозволить лікар, потрібно налагодити рухову активність – сидіти, вставати, пересуватися по палаті;
    • перші добу після наркозу варто утриматися від їжі, потім можна потроху вживати дієтичні продукти, приготовані на пару;
    • дуже важливо своєчасно спорожняти кишечник і сечовий міхур, терпіти позиви не можна.

    На три-чотири тижні варто утриматися від фізичних навантажень. Статеве життя можна відновлювати лише з дозволу лікаря.

    В період відновлення повинні насторожити такі симптоми:

    • почервоніння шкіри на місці швів;
    • підвищення температури тіла;
    • поява з операційних ранок гною або сукровиці;
    • гострий біль у животі.

    При їх появі варто звернутися до хірурга для огляду.

    Як швидко завагітніти

    Беременность после лапароскопии

    Вагітність після лапароскопії може протікати легко і без ускладнень

    Час початку активного планування вагітності залежить від того, яка саме проблема була усунена за допомогою лапароскопії.

    • Якщо було виконано висічення спайок маткових труб, повинно пройти не менше двох місяців. Вичекати цей час необхідно, щоб організм зміг відновитися, а з фаллопієвих труб зійшов набряк, що утворився після втручання.
    • Якщо операція була призначена з-за полікістозу, планувати зачаття можна вже через місяць. Не можна затягувати, оскільки проблема утворення множинних кіст може повернутися вже через півроку.
    • Після припікання вогнищ ендометріозу необхідно почекати три місяці. Якщо після операції жінці буде призначена гормональна терапія, значить, активне планування почнеться тільки після її завершення.
    • При видаленні вузлів міоми потрібно почекати близько півроку. Внутрішня оболонка матки повинна як слід зарубцюватися. Протягом цього часу лікар може призначити прийом оральних контрацептивів. Також необхідний періодичний контроль УЗД: потрібно переконатися, що в матці не розвиваються нові міоматозні вузли.

    Якщо ж лапароскопія була виконана екстрено з причини позаматкової вагітності, має пройти 6-8 місяців незалежно від того, яким чином було видалено плодове яйце і вдалося зберегти маткову трубу. Тривалий перерва необхідна для повного відновлення гормонального фону, оскільки видалення позаматкової вагітності для організму є сильним стресовим фактором.

    Ймовірність настання вагітності після успішно проведеної лапароскопії підвищується більш ніж у двох третин жінок. При відсутності бажаного результату лікарі можуть рекомендувати ЕКО – екстракорпоральне запліднення. За допомогою ЕКЗ виносити дитину можуть навіть ті жінки, які втратили обох маткових труб.

    Як проходить вагітність після лапароскопії

    Маткова вагітність настала після лапароскопії буде протікати так само, як і у жінок, яким не довелося вдаватися до хірургічного втручання. Вагітна повинна встати на облік, регулярно здавати аналізи і проходити огляди у лікаря. У першому, другому і третьому триместрах буде проведено УЗД плода, яке дозволить визначити, чи немає у дитини вроджених патологій, як проходить його розвиток.

    На перебіг вагітності впливає безліч факторів. Це вік і вага жінки, наявні хронічні захворювання, акушерсько-гінекологічний анамнез. Необхідно стежити за харчуванням і рівнем артеріального тиску, за призначенням лікаря приймати вітамінні комплекси. При появі скарг – біль у животі, кров’янистих виділень – слід негайно повідомити про це свого гінеколога.

    Можливі ускладнення

    показания

    Ускладнення при лапароскопії маткових труб відбуваються нечасто

    Негативні наслідки після лапароскопії виникають нечасто. Вони можуть бути спровоковані такими факторами:

    • ускладнення від наркозу;
    • невиконання лікарських рекомендацій у відновлювальному періоді;
    • низька кваліфікація хірурга;
    • несправний медичне обладнання.

    До основних побічних ефектів, які можуть турбувати після лапароскопії, відносять:

    • відчуття розпирання в черевній порожнині;
    • больовий синдром;
    • інтенсивні головні болі.

    Ці неприємні явища – реакція організму на препарати наркозу і велика кількість вуглекислого газу в черевній порожнині.

    Найнебезпечнішим ускладненням вважається випадкове пошкодження внутрішніх органів, наприклад перфорація матки – прорив її стінки. Також можлива алергічна реакція на деякі використовувані препарати.

    Щоб лапароскопія пройшла успішно, необхідно ретельно підготуватися до неї, переконатися у відсутності протипоказань і вибрати хірурга з високою кваліфікацією. За перебігом вагітності у разі її настання обов’язково повинен спостерігати лікар. Звернутися до нього слід на ранньому терміні.

    Читайте також: вагітність після гістероскопії