Фізіологічний нежить у немовляти: лікувати чи ні?

1243

Зміст:

  • Причини
  • Симптоми
  • Тривалість фізіологічного риніту
  • Думку Комаровського
  • Як себе вести батькам
  • Коли потрібно звернутися до лікаря
  • Фізіологічний нежить розвивається у 9 немовлят з 10. Інтенсивність його проявів залежить від умов навколишнього середовища, куди дитина потрапляє після народження. Подібний стан не потребує лікування, оскільки самостійно зникає у міру дорослішання малюка.

    Причини

    Фізіологічний нежить у немовляти – це нормальне явище

    В материнській утробі, де перебував плід протягом 9 місяців, висока вологість. Малюк був в навколоплідної рідини, дихання здійснювалося через пуповину. Органи респіраторної системи не працювали в повну силу.

    Повітря навколишнього середовища має абсолютно інший якісний склад. Немовляті потрібен час, щоб звикнути до нових умов життя. Його слизові не сформовані до кінця і починають продукувати секрет.

    Слиз захищає верхні відділи дихальних органів від пересихання і видаляє сторонні предмети – частинки пилу. Це пристосувальний механізм.

    Фізіологічний нежить у немовляти може виникати, коли прорізуються перші зуби. Лікарі пояснюють це стан посиленням кровообігу в роті. В запальному процесі беруть участь десни і носова слизова, що провокує підвищене утворення секрету. Коли зуб повністю виходить, риніт проходить.

    Симптоми

    симптомы

    Симптоми не повинні налякати батьків: секрет захищає слизові оболонки від пересихання

    Слиз з носових шляхів прозора, має рідку консистенцію. Кількість секрету може коливатися від помірного до сильного, він добре відходить.

    Додатковий комплекс симптомів нейровегетативного риніту:

    • Стан немовляти задовільний, немає змін у самопочутті: у нього не порушений апетит і сон.
    • Немає підвищеної температури тіла, кашлю. Ці прояви супроводжують інфекційні хвороби.
    • Малюк безперешкодно дихає через ніс, під час смоктання грудей або пустушки сопе.
    • Іноді під час сну або при вдиху малюк видає хлюпають звуки.
    • Може з’явитися деяка набряклість слизової.
    • При рясному виділенні слизу немовля починає дихати через рот. Також рот відкривається, коли немовля спить.

    Такі ознаки говорять, що риніт має фізіологічну природу. Лікування не потрібно.

    Тривалість фізіологічного риніту

    У кожного немовляти фізіологічний нежить індивідуальний. Неможливо точно передбачити, до якого віку буде тривати нежить.

    Найчастіше адаптаційний період завершується через 10 тижнів, але в деяких випадках ознаки зберігаються до 3 місяців. До цього часу всі прояви, пов’язані з фізіологічним нежиттю у немовлят, повністю пропадають. Якщо ознаки не припиняються після закінчення 3 місяців, потрібно порадитися з педіатром або ЛОР-лікарем.

    Думку Комаровського

    Відомий лікар підкреслює, що фізіологічний риніт не можна лікувати медикаментозними препаратами. Це не та форма нежиті, яка потребує лікарської терапії. Як тільки слизова носа звикне до складу повітря навколишнього середовища, всі прояви пройдуть самі собою.

    Комаровський рекомендує створювати в кімнаті немовляти сприятливі умови для природного зволоження. Вони допоможуть слизової не пересихати. Педіатр категорично не рекомендує закопувати в носові ходи материнське молоко для усунення симптомів нежиті. Існують більш прості та ефективні способи, які полегшать стан немовляти.

    Як себе вести батькам

    Зазвичай нейровегетативний нежить виявляється без особливих труднощів. Але деякі молоді батьки дуже переживають за свою дитину і не хочуть ризикувати його здоров’ям. У цьому випадку рекомендується проконсультуватися з лікарем.

    Невеликий вміст секрету не повинно лякати маму і тата, як і його надлишковий вміст.

    Лікарі радять батькам дотримуватися простих рекомендацій. Вони допоможуть нормалізувати секреторну функцію слизової носової немовляти. Що робити:

    • Регулярно провітрювати кімнату незалежно від пори року.
    • Зволожувати повітря в приміщенні. Цього можна домогтися спеціальними приладами або розвішуванням вологих рушників.
    • Здійснювати прогулянки за будь-якої погоди, крім морозною.
    • Робити вологе прибирання кімнати без застосування засобів побутової хімії.
    • Прибрати з приміщення килими, важкі гардини, кімнатні рослини та м’які іграшки. Це джерело пилу, вона може погіршити стан малюка.
    • Дотримуватися правильного питного режиму.
    • Постаратися зберегти грудне вигодовування: воно стимулює розвиток м’язів носоглотки малюка.

    Такі заходи попередять пересушування слизової оболонки носа і дозволять немовляті швидше звикнути до складу повітря навколишнього середовища.

    У кімнаті необхідно підтримувати оптимальні значення вологості та температури. У нормі перший показник повинен бути дорівнює 60-70%. Температура приміщення – 20 °С.

    Фізіологічний нежить у немовляти можна полегшити зволоженням слизової штучним шляхом. Для цього батьки повинні приготувати спеціальний розчин. Беруть 1 ч. л. кухонної солі на 1 л теплої кип’яченої води. Ретельно перемішують, щоб кристали розчинилися. Отриманий засіб закопують в обидві ніздрі по 2 краплі тричі на день. Можна купити готові краплі – Аквалор, Аквамаріс.

    Категорично забороняється лікування судинозвужувальними краплями. Такі ліки порушують адаптаційний процес. Не варто використовувати аспіратор для видалення слизу. Це може спровокувати посилене відділення секрету. В результаті організм немовляти довше звикає до умов. Він не може дати відсіч хвороботворним мікробам ще протягом тривалого часу.

    Коли потрібно звернутися до лікаря

    лечение

    Лікування у лікаря показано при розвитку у дитини симптомів інфекційних хвороб

    Коли дитині виповнюється 3 місяці, прояви фізіологічного нежитю повинні зникнути. Якщо вони не проходять, краще звернутися до педіатра.

    У деяких випадках з’являються стани, які потребують лікарської допомоги. Як розпізнати, коли потрібно викликати медиків? Перелік ознак, при яких потрібна негайна консультація лікаря:

    • висока температура тіла;
    • розлад апетиту;
    • порушення сну;
    • поява в слизу патологічної домішки – гною, крові;
    • зміна консистенції секрету: він стає густим і важко відокремлюється з носових ходів;
    • розвиток кашлю або задишки;
    • почервоніння горла.

    Такі ознаки можуть вказувати на інфекційні захворювання. Вони часто провокують появу ускладнень і довго не проходять. При огляді фахівець призначить адекватні методи лікування і допоможе уникнути несприятливих наслідків.

    Затяжний нейровегетативний нежить може нести загрозу для здоров’я малюка. У такому віці він не вміє сякатися. Накопичуючись, секрет закупорює носовий хід.

    Якщо дитина дихає через рот, він не зможе нормально ссати материнську груди або пляшечку. Втрата ваги чревата серйозними наслідками. Ось чому так важливо зберегти носове дихання.

    Фізіологічний риніт у немовлят не є патологією. Такий стан являє собою адаптаційний механізм, що захищає слизову носа від пересихання, частинок пилу і сприяє зігріванню повітря. Нежить не потрібно лікувати медикаментозними засобами. Коли пройде 2-3 місяці, він самостійно зникне. Нехитрі гігієнічні правила, пильність батьків, дотримання оптимального рівня вологості і температури допоможуть полегшити самопочуття дитини в адаптаційний період.

    Також цікаво почитати: як швидко вилікувати нежить у дитини