Характер виділень після пологів, можливі відхилення

1577

Зміст:

  • З якої причини з’являються виділення після пологів
  • Які повинні бути виділення після пологів у здорової жінки
  • Скільки йдуть
  • Як попередити кровотеча
  • Профілактика інфекцій
  • Патологічні післяпологові виділення
  • Що робити при патологічних виділеннях
  • Післяродовий період характеризується появою лактації, болем у животі. При цьому дуже важливо стежити за виділеннями після пологів, а саме їх характером, кількістю, кольором. Це допоможе уникнути ускладнень післяпологового періоду.

    З якої причини з’являються виділення після пологів

    Під час пологів матка сильно скорочується, виштовхує дитину. Після народження малюка, виходить послід або плацента. У місці її прикріплення залишається велика кількість зіяючих судин. Матка максимально скорочується в перші години після народження малюка, але залишається в збільшеному стані ще кілька тижнів.

    Наявність відкритих судин провокує виділення з піхви. Після народження дитини їх називають лохиями. Спочатку вони рясні, а потім зменшуються в кількості, що змінюють свій колір.

    Щоб збільшити інтенсивність скорочень маточного органу, відразу після пологів ставлять катетер в сечовий канал для спорожнення сечового міхура. Це робиться для зменшення тиску на матку.

    У перші години після народження малюка дуже великий ризик розвитку маткової кровотечі. Породіллю залишають ще на 2 години в пологовому залі, щоб поспостерігати за її станом. Такі заходи дозволяють своєчасно надати допомогу, купірувати кровотеча. Якщо ускладнень немає, стан жінки задовільний, через 2 години її переводять з дитиною в післяпологову палату.

    Які повинні бути виділення після пологів у здорової жінки

    Лохії мають у своєму складі кров, плазму, згустки, сформовані з внутрішньої оболонки маточного органу, слизові освіти. Об’єм крові, втраченої відразу після пологів, не повинен перевищувати 1,5 л.

    Далі матка скорочується, що призводить до зменшення кількості виділень. У перші дні відокремлюване кровянистое. У пацієнток активно виходить кров, кров’яні згустки, утворені з частинок слизової маточного органу, плодових оболонок.

    Через кілька діб кров’янисті виділення змінюються більш темним виділеннями, яке нагадує менструальна кровотеча. Обсяг лохій більше, ніж при менструації. Такий характер виділень говорить про гарну скоротливості матки і очищення її від залишків слизової оболонки та плаценти.

    Нормальні скорочення матки забезпечують хороше виведення залишків плаценти.

    Через тиждень виділення стають світло-жовтими. Вони вже не такі рясні. У їх складі з’являється слиз. Можлива зміна жовтуватого кольору виділень коричневим. Це норма. Виділення свідчать про хороше згортанні крові та скоротливої активності маточного органу. Коричневі і світлі жовтуваті виділення зберігаються протягом тижня.

    На 3 тижні після пологів відокремлюване стає світло-жовтим або жовтувато-білим. Допускаються домішки крові, які зберігаються до 30-40 діб після народження дитини.

    Неприємного запаху виділення не мають. На першому тижні вони пахнуть кров’ю. По закінченні декількох днів відокремлюване набуває прілий запах.

    Скільки йдуть

    Виділення з’являються відразу після пологів і триває протягом 6-ти тижнів. Можливе незначне зменшення або збільшення терміну відходження лохій. Інтенсивність і тривалість виділень залежить від наступних факторів:

  • Особливостей організму, а саме швидкості відновлення.
  • Перебігу вагітності.
  • Особливостей пологів.
  • Наявності або відсутності ускладнень в післяпологовому періоді.
  • Види розродження: після кесаревого розтину термін виділення лохій більше, ніж при пологах.
  • Годування груддю. Чим частіше пацієнтка годує малюка, тим інтенсивніше скорочується матка.
  • Коли тривалість виділень менше місяця або більше 6-ти тижнів, необхідно звернутися до лікаря. Лікар проведе огляд, призначить терапію або направлятиме в стаціонар.

    Як попередити кровотеча

    Ризик великої крововтрати в перші дні залишається. Якщо обсяг виділень сильно збільшився, відразу звертаються до лікаря.

    Існує ряд заходів, які попереджають виникнення крововтрати:

  • Спорожняти сечовий міхур кожні 2-3 години, навіть при відсутності позивів до сечовипускання, так як гнітючий сечовий міхур знижує скоротливу активність маточного органу.
  • Приймати положення лежачи на животі, яке стимулює виведення вмісту матки.
  • Прикладати ємність з льодом на низ живота для звуження судин, якщо матка погано скорочується.
  • Не піднімати важкого, так як навантаження призводять до збільшення об’єму виділень.
  • Ще одним важливим заходом є годування груддю. Під час прикладання дитини до грудей виділяється гормон окситоцин. Під його дією матка посилено скорочується, виводячи згустки і кров. Під час годування пацієнтка відчуває біль у животі, що супроводжується виходом крові з піхви.

    Профілактика інфекцій

    Кров є живильним середовищем для розмноження бактерій, тому дотримуються правила, що запобігають інфікуванню рани в порожнині матки.

    Рекомендуються наступні заходи:

  • Підмиватися після кожного спорожнення сечового міхура і прямої кишки. Здійснювати гігієни зовнішніх статевих органів спереду назад. Мити в порожнині піхви не можна.
  • Приймати душ щодня. Від ванни відмовитися.
  • Не робити спринцювання, так як це підвищує ймовірність висхідної інфекції.
  • У перші добу використовувати тільки стерильні пелюшки, які видають у пологовому будинку.
  • Гігієнічні прокладки застосовувати з другого дня. Міняти їх не рідше 8 разів на добу.
  • Білизна використовувати бавовняне.
  • Не користуватися тампонами, так як вони ускладнюють відходження відокремлюваного, збільшують вірогідність розмноження бактерій.
  • Ці заходи допоможуть добре перенести ранній післяродовий період, попередити висхідну інфекцію.

    Патологічні післяпологові виділення

    У нормі виділення з піхви після народження малюка має кров’янистий характер. Воно змінюється жовтуватими, коричневими або жовтувато-білими виділеннями. Невідповідність строків і кольору виділень з нормою свідчить про патологію.

    Види патологічних виділень у жінок, причини появи:

  • Яскраві жовтуваті. Виникають запалення слизової маточного органу, а саме ендометриту, запалених розривів шийки матки та піхви. Відзначають на 4-5 добу.
  • Зелені. Виявляють при розвитку эндометита, який спровокований поганий скоротливістю маточного органу. При виникненні зелених виділень пацієнтки відзначають біль у животі, температуру, неприємний запах.
  • Коричнюваті. Якщо виділення відзначають протягом більше 10 діб, це наводить на ендометрит, міому матки, загин маточного органу, погану згортаючу здатність крові. Коли у пацієнтки виявляють виділення рясного характеру з коричневим відтінком, це говорить про неповну відшаруванні плаценти.
  • Слизові ранні. Виникають на 2-3 тижні у здорової жінки. Ранні слизові виділення приховують пошкодження маточного органу і піхви. При перфорації матки відзначають рясне відходження слизового відокремлюваного.
  • Кров’яні, рожеві тривалого характеру, більше 3-4 тижнів. Виявляють у пацієнток з атонією і перерозтягання маточного органу, патологією системи згортання, раннім статевим зносинами, важкою фізичною роботою. Також рожеві і кров’янисті виділення через місяць і більше вказують на перші місячні.
  • Білі творожистие. Виникають унаслідок грибкового ураження статевих шляхів.
  • Якщо з’являються патологічні лохії, необхідно прийти на прийом до лікаря. Лікар визначить причину, призначить обстеження і лікування.

    Що робити при патологічних виділеннях

    Якщо з’явилися патологічні виділення, рекомендується відразу звертатися до лікаря. Не можна зволікати, так як деякі з них призводять до тяжких наслідків. Якщо у жінки змінився характер виділень в пологовому будинку, потрібно відразу сказати про це чергової акушерки або лікаря.

    Коли кров’яні виділення стали набагато рясніше, рекомендується відразу покликати чергового гінеколога або лікуючого лікаря. Це перша ознака кровотечі. При виникненні сильної крововтрати після виписки з пологового будинку, викликають швидку допомогу на будинок.

    При появі жовтуватих, зеленуватих або коричневих виділень, звертаються до дільничного гінеколога. Лікар проведе огляд, обстеження, призначить лікування амбулаторно. При появі ризику зараження крові, ендометриту або інших запальних захворювань малого тазу, а також виявлення залишків плаценти в порожнині матки здійснюється госпіталізація з подальшим лікуванням. В деяких випадках потрібна хірургічна допомога.

    Знання характеру післяродових виділень має велике значення. За рахунок цього своєчасно виявляються та лікуються запальні захворювання, кровотеча, хвороби згортання крові та інші стани.

    Також цікаво: скорочення матки після пологів