“хід королеви” «як батько маляток полгар виростив з них шахових геніїв

672

Гарячий приклад цьому-аліса теплякова, яка за наполяганням свого батька в 9 років екстерном закінчила школу, здала єді і вступила в мду на платне відділення факультету психології. Особливих успіхів у навчанні дівчинка поки не проявляє, зате регулярно стає героїнею новин-то проти неї ополчаться одногрупники, то над нею дамокловим мечем нависне відрахування, то її батьків звинуватять в експлуатації неповнолітніх.

Проте, батько аліси теплякової — євген, став далеко не першим, кому спало на думку перетворити свою дитину на вундеркінда. Набагато успішнішим “кейсом” у справі виховання геніїв може похвалитися угорський педагог-психолог ласло полгар. Історія кожної з його дочок-шахісток-сьюзан, софії і юдіт цілком могла бути лягти в основу серіалу «хід королеви». І хоча його творці стверджують, що у бет хармон не було реальних прототипів, деякі факти їхнього життя захоплюють не менше, ніж те, що відбувалося на екрані.

Шахові королеви: історія сестер полгар

Ще в середині 1960-х років минулого століття угорський педагог-психолог ласло полгар зацікавився феноменом людей з неймовірно високим інтелектом. Для початку, він вивчив біографії більше чотирьох сотень видатних діячів, – моцарта — гауса та інших, і прийшов до ідеального для себе висновку. Його суть полягала в тому, що всі вони домоглися успіхів не завдяки везінню або вродженому таланту, а завдяки постійній навчанні і нескінченному вдосконаленню своїх навичок.

Всі свої теорії полгар виклав у монографії «як виховати генія». Чоловік відразу ж вирішив, що застосовувати ці лайфхаки він буде тільки на власних дітях, але на момент написання книги їх у нього ще не було. Ласло не розгубився і розмістив в газеті оголошення приблизно такого змісту: «терміново шукаю дружину, яка народить від мене дітей для експерименту». Жінка, готова на таку авантюру, виявилася практично відразу. Їй стала вчителька із закарпаття клара альтбергер. Цікаво, що ласло і клара не стали тут же приступати до виконання свого амбітного плану: спочатку вони шість років просто зустрічалися, а вже потім — одружилися і стали батьками.

Старшою дитиною в сім’ї полгар стала сьюзан. Батько дочекався, поки дівчинці виповниться 3,5 року, і почав експеримент. При цьому, спочатку мети вирощувати з дочки саме шахістку, у нього не було. Малятко одного разу сама знайшла в будинку коробку з чорними і білими фігурками і стала з ними грати, що її батьки розцінили як знак всесвіту.

Треба віддати належне півгару — в метод батога він не вірив і вважав, що в дітях потрібно виховувати щирий інтерес до того, чим вони займаються. Разом з сьюзан він сам кожен день проводив як мінімум по чотири години за шахівницею — потім-вирішував з малятком математичні завдання. Досить швидко його зусилля почали приносити плоди. У 4 роки дівчинка поїхала на чемпіонат будапешта і стала там першою серед учасників молодше 11 років, при цьому — не поступилася жодній партії. У 10 років вона вже змагалася з дорослими, обігруючи гросмейстерів.

Увага з боку влади

У 1974-му і 1976-му року в сім’ї ласло і клари народилися ще дві дочки — софія і юдіт. Вже тоді їх долі були вирішені: як тільки дівчатка навчилися говорити, їх посадили за шахи і веліли ні на що не відволікатися.

Новини про незвичайну сім’ю, в якій немов в інкубаторі росте один геній за іншим, швидко просочилася в пресу. Незабаром півгари привернули до себе увагу не тільки журналістів, а й влади. Представники соціальних служб вважали, що в будинку, де ростуть сестри, твориться щось жахливе і між собою називали ласло «божевільним батьком» і «тюремником». До того ж, розуміючи, що на практиці його ідеї виглядають цілком успішними, полгар почав наполягати на тому, щоб займатися з дочками ще більше. Спочатку він сам пішов з роботи, потім попросив звільниться свою дружину, і приступив до радикальних заходів — перевів сьюзан, софію і юдіт на домашню освіту і знайшов для них професійних тренерів.

Як виховати генія: версія ласло полгара

По ходу експерименту ласло полгар продовжував коригувати свою теорію. У підсумковому варіанті вона виглядала так:

  • Основа всього-заняття з конкретної спеціальності, яким потрібно приділяти мінімум 4 години в день;

  • Далі-іноземні мови. У більш юному віці – одна година в день, а в подальшому — по три. Причому полгар рекомендував всім для початку вивчити есперанто, потім-англійську, і тільки після приступати до інших мов;

  • Одну годину в день варто приділити заняття загальними предметами;

  • Ще одну годину варто віддати для вивчення психології та педагогіки.

Також в рекомендаціях для батьків, полгар наполягав на тому, що дітям корисний спорт.

” наш батько довго займався питаннями освіти і прийшов до висновку, що в цивілізованих країнах близько 80% всіх дітей у віці одного року-потенційні генії! до трьох років кількість геніїв знижується до 60%. До п’яти-до 50. У 12 років їх залишається 20%, а до 20 років — тільки п’ять. Це означає, що, якщо активно займатися дітьми з самого раннього віку, практично в кожному можна виростити талант. А ось з часом, як не дивно, здібності до самореалізації загасають, якщо їх, звичайно, не розвивати», — говорила в своїх інтерв’ю вже подорослішала сьюзан.

У підлітковому віці звичайний день сестер полгар будувався так: вони вставали о шостій ранку і разом з батьком йшли на пробіжку, а потім — по одинадцять годин займалися шахами, географією, мовами, історією та іншими дисциплінами. Паралельно з цим дівчатка вивчали основну шкільну програму і екстерном складали іспити.

Війна з чоловіками

Після того, як сестри полгар почали вигравати один турнір за іншим, їх батько задумався над тим, куди їм рости далі. На початку 80-х звання гросмейстерів носили виключно чоловіки, і ласло вирішив, що його дівчаткам пора виправити цю несправедливість. Він заборонив дочкам брати участь в жіночих турнірах і поклав на них відповідальну місію — довести всьому світу, що їм під силу обіграти кого завгодно.

Одним з тих, хто вважав жіночий інтелект негідним шахів, був чемпіон світу боббі фішер. В одному з інтерв’ю він сказав, що всі дами грають просто жахливо. А слідом додав, що в інтелектуальні ігри їм краще не лізти і займатися домашніми справами. Карма наздогнала його практично миттєво-вже в 13 років юдіт полгар була визнана гросмейстером. Сам фішер у своєму час отримав це звання значно пізніше – в 15 років і один місяць.

Досягнення сестер

Вже в 15 років сьюзен говорила на семи мовах — іспанською, російською, німецькою, есперанто, болгарською, французькою та англійською. З 12 років вона очолювала угорський жіночий шаховий рейтинг, в 15 впевнено розмістилася на першій сходинці жіночого рейтингу fide. До цього моменту вона стала головним годувальником сім’ї і віддавала всі виграні на турнірах гроші батькам. У 1988 році сестри поїхали на жіночу шахову олімпіаду грецькі солоники, звідки повернулися з командним золотом.

Найуспішніша полгар

Найзірковішою серед сестер полгар стала молодша — юдіт, що доводить той факт, що до того моменту, коли вона почала грати в шахи, її батько вже довів свою систему вирощування геніїв до ідеалу. За свою кар’єру їй хоча б по одному разу вдалося обіграти анатолія карпова, гаррі каспарова, магнуса карлсена і багатьох інших чемпіонів. А гросмейстер олексій широв, якому доводилося досить часто сидіти з нею за однією дошкою, після чергового програшу лаконічно кинув: «вона — вбивця».

Доросле життя

Багато критиків методики ласло полгара вважали, що через те, що його дочки не ходять в школу, і практично ні з ким не спілкуються, в дорослому віці вони обов’язково зіткнуться з психологічними проблемами, будуть замкнутими в собі і не зможуть будувати відносини з протилежною статтю. Жодне з цих побоювань не виправдалося. Сьюзан полгар була одружена двічі, а зараз поодинці продовжує виховувати двох синів. Софія з 1999 року живе в шлюбі з грузинським шахістом йоною косашвілі і теж ростить двох дітей, а юдіт — вже більше двадцяти років щаслива з хірургом-ветеринаром густавом фонтом.

Батьки сестер-ласло і клара багато років тому емігрували в сша і зажили собі на втіху. Одного разу виростивши геніїв, свій експеримент вони більше не повторювали, хоча у них була для цього можливість. Після того, як про успіхи сьюзан, софії і юдіт стало відомо на весь світ, до ласло стали приходити листи, в яких різні сім’ї, переважно — дуже заможні, просили чоловіка зробити геніїв і з їхніх дітей, але ні на одну з пропозицій він так і не погодився.

Не виявляв «наукового інтересу» старший полгар і до своїх онуків. “батько присвятив нам все життя. Це зажадало від нього неймовірних зусиль, і на онуків його вже просто не вистачить. ЩоСтосується нас, то ми намагаємося, звичайно, дати своїм все можливе, але чи виростуть з них чемпіони — не беруся сказати», — під час одного зі своїх публічних виступів зізналася сьюзан.