Як користуватися газовідвідної трубкою для новонароджених

1756

Зміст:

  • Показання до застосування газовідвідної трубки
  • Які існують протипоказання
  • Як вибрати трубку
  • Рекомендації щодо підготовки і застосування трубки
  • Негативні сторони використання
  • У новонародженого віці діти нерідко відчувають проблеми з травленням. З-за цього можуть спостерігатися різні хворобливі або дискомфортні симптоми: коліки, спазми, здуття, запори і т. д. Одним з методів вирішення цих проблем є використання газовідвідної трубки. Але важливо застосовувати її правильно, щоб не нашкодити малюкові.

    Показання до застосування газовідвідної трубки

     

    Діти народжуються з недосконалою системою травлення. Це пов’язано з тим, що при знаходженні дитини всередині утроби його травні процеси були тісно пов’язані з материнськими, і після появи на світ почали перебудовуватися відповідно до вимог середовища. Мікрофлора кишечника ледь-ледь почала формуватися, тому діти нерідко страждають від кольок.

     

    Педіатр наочно пояснить, як користуватися газовідвідної трубкою для новонароджених

     

    Існує кілька рекомендацій від педіатрів, які допоможуть запобігти надмірне скупчення газів у кишечнику:

    • Перед годуванням дитину краще покласти на животик. Це стимулює перистальтику і допомагає позбутися надлишку повітря в кишечнику.
    • Харчування повинно відбуватись за правилами, рекомендованим лікарями-педіатрами.
    • Немовляті корисний масаж живота: для цього можна погладжувати рукою навколо пупка, рухаючись за годинниковою стрілкою.
    • Активні рухи ногами стимулюють роботу кишечника.
    • При необхідності лікар може призначити прийом засобів, що знижують газоутворення.

     

    Для використання газовідвідної трубки повинні бути істотні свідчення, тому як для профілактики і боротьби зі здуттям і коліками є безліч інших способів. І тільки, якщо вони не допомогли, потрібно застосовувати додаткові пристосування.

     

    Які існують протипоказання

     

    Існує кілька різних типів газовідвідних систем, однак всі вони об’єднані загальними протипоказаннями. Не можна застосовувати пристрій в наступних випадках:

    • наявність анальних тріщин;
    • ознаки інфекції або запалення навколо анального отвору;
    • кишкова кровотеча.

    Враховуючи, що людина без спеціальної освіти не може визначити ознаки зазначених вище станів, перед застосуванням газовідвідної трубки необхідно проконсультуватися у лікаря. Педіатр огляне дитину і визначить, чи немає у нього перерахованих захворювань. Ігнорування цього правила може суттєво погіршити стан дитини, аж до летального результату.

    Деякі протипоказання потребують ретельного обстеження з використанням УЗД-діагностики та аналізів калу. Такі методи дослідження можуть встановити причину запорів. Таким чином, діагностика необхідна в будь-якому випадку – вона дозволить перевірити безпеку використання газовідводу і призначити більш адекватний метод лікування.

    Як вибрати трубку

     

    Всі газовідвідні трубки можна умовно розділити на дві великі категорії: стандартні і модифіковані. Крім того, існують одноразові і багаторазові трубки. У відповідності з назвами, вони випускаються в стерильних пакетах для одноразового використання, або розраховані на кілька застосувань. У другому випадку, зрозуміло, необхідна дезінфекція трубки перед кожним використанням.

     

     

    Трубки зазвичай нумеруються, у відповідності з їх параметрами. Так, для новонароджених переважно використовувати трубки з номерами 15-16, для дітей старше 6 місяців – 17-18.

     

    Вибираючи трубку, потрібно орієнтуватися на частоту необхідних маніпуляцій і фінансове становище сім’ї. Багаторазові трубки дешевше, але вони не мають спеціальних позначок про глибину введення, вимагають стерилізації і не цілком зручні для жінок, які не мають медичного досвіду. Вони стануть в нагоді в тому випадку, коли проблема надлишкового газоутворення вимагає постійної боротьби і триває досить довго.

    Газовідвідну трубку можна використовувати тільки два рази на добу. Лікарі не рекомендують регулярне застосування у зв’язку з тим, що це пристосування порушує природну перистальтику шлунково-кишкового тракту.

     

    В домашніх умовах набагато простіше скористатися одноразовим стерильним катетером, який має зручну розмітку, не травмує дитину присутністю жорстких матеріалів, і в цілому більш безпечний у зверненні. Однак ціна вище багаторазового приладу.

     

    Рекомендації щодо підготовки і застосування трубки

     

    Підготовка до використання газовідвідної трубки залежить від типу системи. Якщо у вас одноразова трубка, то перед використанням досить переконатися в її цілісності. Багаторазова система вимагає кип’ятіння. Докладні рекомендації по дезінфекції можна знайти в інструкції на упаковці.

    Коли система готова до використання, необхідно ретельно вимити руки, покласти дитину на чисту пелюшку на спину. Ноги повинні бути зігнуті і приведені до живота. Краще, якщо другий з батьків буде допомагати утримувати дитину в такому положенні, оскільки безпосередньо для введення катетера потрібні обидві руки.

    Кінчик катетера змивається невеликою кількістю вазеліну. Однією рукою слід акуратно притримувати сідниці дитини, а інший – ввести трубку в анальний отвір до позначки. Якщо на трубці позначки немає, то катетер вводиться приблизно на 2 див. Дітям старше 6 місяців допустимо вводити трубку на глибину до 4 см, однак при неспокої дитини під час введення або при відчутному перешкоду, введення припиняється.

    правила

    Якщо дотримуватися правила догляду за новонародженим, проблем з газоутворенням буде менше

     

    Для того щоб зрозуміти, чи виходять гази, вільний кінець катетера можна занурити в ємність з водою – так можна наочно відстежити результат. Вся процедура повинна займати не більше 10-15 хвилин. Для посилення ефекту можна паралельно проводити погладжування живота за годинниковою стрілкою.

    Після завершення процедури катетер виводиться з кишки акуратними обертальними рухами – різкий висновок трубки небезпечний травматизацією анального отвору. Дитину слід підмити. Одноразовий катетер при цьому утилізується, багаторазовий – ретельно промивається з милом.

    Більш наочно зрозуміти, як користуватися газовідвідної трубкою для новонароджених, можна при зверненні до медичного персоналу.

    Негативні сторони використання

     

    Газовідвідна трубка дозволяє швидко і відносно ефективно вирішити проблему запорів і надлишкового газоутворення. При наявності показань у батьків деколи не залишається іншого вибору. Однак багато фахівців виступають проти подібних методів.

    Домашнє використання газовідвідної трубки ставить здоров’я дитини під загрозу. Особливо це небезпечно, коли батьки не знають напевно, є протипоказання до процедури в даний момент. Наприклад, такий діагноз, як кишкова непрохідність, неможливо поставити без попереднього обстеження – а газовідвідна трубка при такому стані здатна нашкодити малюкові.

    Крім цього, необхідно суворе дотримання процедури підготовки до використання газовідводу – зокрема, кип’ятіння трубки, використання чистих простирадлом і гігієна дитини. Порушення правил дезінфекції скоріше принесе дитині кишкову інфекцію, що позбавить його від проблем здуття живота. Батьки нерідко нехтують стерильністю, що веде до сумних наслідків.

    показания

    Причиною для використання газовідвідної трубки можуть бути тільки свідчення лікаря.

     

    Самим серйозним аргументом проти газовідвідної трубки є те, що вона лише допомагає позбутися від симптомів, але не усуває причину нездужання.

    При регулярному використання газовідвідної трубки у новонародженого зникає рефлекс самостійного випорожнення кишечника, оскільки формується реакція до спорожнення тільки при стимуляції трубкою. Надалі це веде до регулярних запорів, а деякі психологи стверджують, що й до душевної травми.

    Враховуючи комплекс цих факторів, батьки повинні обов’язково проконсультуватися з лікарем і приймати рішення на основі думки фахівця. Також необхідно провести обстеження малюка, щоб виявити причину порушення травлення – тоді потреба в цьому відпаде сама собою.

    Також рекомендуємо почитати: антибіотики для дітей