Як проявляється гіперандрогенія у жінок: причини, діагностика та лікування

933

Зміст:

  • Особливості патології
  • Класифікація гіперандрогенії у жінок
  • Причини гіперандрогенії
  • Симптоми гіперандрогенії
  • Діагностика гіперандрогенії
  • Лікування гіперандрогенії
  • Гіперандрогенія у жінок – це патологічний стан, який пов’язаний з надмірною виробленням чоловічих статевих гормонів. Синдром проявляється зміною менструальної функції, безпліддя, порушенням обміну речовин, дерматологічними симптомами. Захворювання зазвичай викликано порушеннями репродуктивної та ендокринної систем, у тому числі пухлинами.

    Особливості патології

    Під терміном «гіперандрогенія у жінок» фахівці об’єднують патологічні стани, що мають різне походження і призводять до підвищення концентрації чоловічих гормонів у крові або збільшення сприйнятливості до цих речовин у тканин-мішеней. Цей синдром широко поширений серед жінок репродуктивного віку. Він виявляється приблизно у 5-7% підлітків і 10-20% дорослих старше 25 років.

    При гіперандрогенії у жінок волоски починають рости там, де їх не повинно бути

    До андрогенів відносяться чоловічі статеві гормони, які мають стероїдну природу:

    • тестостерон;
    • дигідротестостерон;
    • АСД;
    • ДГЕА-С.

    В нормі у жінок ці речовини синтезуються клітинами яєчників і надниркових залоз. Невелика кількість таких гормонів також синтезується жировою клітковиною. Регуляція цього процесу здійснюється гіпофізом допомогою лютеїнізуючого і адренокортикотропного гормонів (ЛГ і АКТГ).

    Від рівня андрогенів в організмі у жінки залежить вираженість лібідо. Під час статевого дозрівання ці гормони сприяють зростанню дівчинки за рахунок збільшення довжини трубчастих кісток, беруть участь у формуванні оволосіння за жіночим типом. У тих випадках, коли вміст андрогенів в крові стає занадто високим, розвиваються захворювання ендокринної і репродуктивної систем.

    Це проявляється не тільки порушеннями косметичного характеру у вигляді вугрів, себореї, зміни оволосіння, випадання волосся, але і значною зміною обміну речовин. Порушуються метаболізм вуглеводів і жирів, процес формування яйцеклітин в яєчниках, менструальний цикл.

    У запущених випадках гіперандрогенії розвивається безплідність.

    Тривала гіперандрогенія може сприяти виникненню раку шийки матки, збільшення об’єму ендометрію, захворювань серця і судин, цукрового діабету другого типу. Якщо такий стан виникає при вагітності, то в більшості випадків відбувається викидень.

    Класифікація гіперандрогенії у жінок

    Даний синдром по джерелу виникнення може бути яичниковым або надпочечниковым – у медичній літературі ці захворювання позначаються термінами “оваріальних” і “адреналова” гіперандрогенія. Також синдром може носити первинний або вторинний характер, тобто розвиватися на тлі повного здоров’я або бути наслідком якої-небудь патології. У деяких випадках у виникненні патології важливу роль відіграє спадковий фактор.

    Гіперандрогенія також підрозділяється на наступні форми:

    • абсолютна;
    • відносна.

    Перша пов’язана з підвищенням вироблення чоловічих статевих гормонів та збільшенням їх концентрації в крові пацієнтки. Друга – з посиленням чутливості тканин-мішеней до дії цих біологічно активних речовин. Відносна форма захворювання зустрічається частіше.

    Причини гіперандрогенії

    Посилення вироблення чоловічих статевих гормонів зазвичай спостерігається при захворюваннях репродуктивної та ендокринної систем. Призвести до розвитку такого стану можуть наступні патології.

    • Полікістоз яєчників, який може бути первинним або вторинним. У другому випадку захворювання частіше передують гіпотиреоз, гіперпролактинемія, патологія гіпоталамуса.
    • Вроджена гіперплазія наднирників, або адреногенітальний синдром. У цьому випадку синтез андрогенів посилюється внаслідок підвищення рівня АКТГ.
    • Галактореяаменорея – це патологічний стан супроводжується збільшення концентрації пролактину в крові жінки, який також стимулює вироблення стероїдів.
    • Вірилізуючі пухлини яєчників і надниркових залоз. До цієї групи онкологічних захворювань відносяться текома, андростерома, лютеома.
    • Стромальный текоматоз яєчників – доброякісна патологія, пов’язана з збільшенням обсягу оваріальної строми.

    Транспортна форма гіперандрогенії розвивається при недостатній активності білків, які зв’язують стероїдні гормони. Це призводить до недостатнього блокування вільного тестостерону і, як наслідок, надмірному впливу цієї речовини на клітини-мішені. Такий стан може розвиватися при синдромі Іценко-Кушинга, дисліпідемії, гіпотиреозі.

    У ¾ пацієнток з акне не відзначається перевищення норми концентрації чоловічих статевих гормонів в крові. Надмірна активність сальних залоз в цих випадках пов’язана зі збільшенням кількості і чутливості рецепторів до андрогенів у шкірі.

    Вироблення жиру регулюється дигидротестостероном, який також впливає на склад і властивості секрету. Тому зміна чутливості до цього гормону призводить до утворення комедонов, виникненню акне.

    Причини оволосіння за чоловічим типом у більшості випадків пов’язані з високим вмістом андрогенів в крові пацієнтки. Тільки у 20-30% жінок цей синдром виникає при надмірному утворення дигідротестостерону, який стимулює ріст волосся на чутливих до андрогенів ділянках тіла і випадання їх на голові. У деяких випадках такий стан розвивається при неконтрольованому прийомі гормонсодержащих препаратів.

    Симптоми гіперандрогенії

    Клінічна картина захворювання визначається тим, наскільки змінено гормональний фон жінки, а також залежить від причини патології. Наприклад, якщо захворювання не викликане пухлиною репродуктивної системи, симптоматика прогресує дуже повільно, тривалість хвороби може досягати декількох років.

    Перші симптоми з’являються в період статевого дозрівання – акне, себорея, зміна менструального циклу аж до повної відсутності місячних, посилений ріст волосся на ногах, руках та обличчі. Поступово в яєчниках можуть утворюватися кісти, що стає причиною неможливості овуляції, зниження активності прогестерону, порушення фертильності і безпліддя. В пізньому віці, після настання менопаузи, можуть почати випадати волосся на скронях, потім на тім’яній області.

    Перераховані вище симптоми, що включають зміна зовнішнього вигляду і неможливість завагітніти, нерідко призводять до розвитку неврозів і депресій у пацієнток.

    При адреногенітальному синдромі захворювання проявляється набагато яскравіше. Клінічна картина в цьому випадку характеризується загальною маскулінізації, пізнім появою місячних, вірилізацією статевих органів. Також практично завжди відзначаються гірсутизм, акне та інші дерматологічні явища.

    З-за високого рівня андрогенів в крові розвивається метаболічний синдром, який при відсутності терапії сприяє виникненню цукрового діабету II типу. Разом з цим відзначається стійка артеріальна гіпертензія, ішемія міокарда та інші кардіологічні порушення. Як правило, при наявності патології надниркових залоз симптоматика прогресує дуже швидко.

    Діагностика гіперандрогенії

    Поставити попередній діагноз можна на підставі даних загального огляду пацієнтки, анамнезу захворювання. Важливу роль в цьому відіграють симптоми, пов’язані з порушенням менструального циклу, зміна оволосіння, дерматологічні прояви.

    лечение

    Перед тим як призначити лікування від гіперандрогенії, перевіряють рівень гормонів в крові

    Для постановки остаточного діагнозу необхідно проведення лабораторних досліджень з метою визначення рівня загального та вільного тестостерону, дигідротестостерону та інших андрогенів. Якщо відзначається підвищення кількості ДГЕА-С, слід запідозрити наявність адреналової гіперандрогенії. Значне збільшення рівня цього гормону разом з високою концентрацією тестостерону часто свідчить про наявність пухлини надниркових залоз, що вимагає проведення УЗД, КТ або МРТ.

    Разом з цим проводиться дослідження для визначення рівня:

    • пролактину, гормону, ФСГ;
    • кортизолу, 17-КС і інших гормонів надниркових залоз;
    • глюкози крові, глікованого гемоглобіну, інсуліну;
    • проведення глюкозотолерантного тесту;
    • холестерину.

    Всім пацієнткам також показана консультація ендокринолога і дерматолога.

    Лікування гіперандрогенії

    Терапія захворювання проводиться довгостроково – курсами до року і більше. Лікар підбирає лікування, виходячи з даних обстеження і діагностованої патології. Для цього використовуються медикаменти, що регулюють гормональний фон жінки, – оральні контрацептиви, що знижують концентрацію андрогенів в крові. Такі ліки знижують активність синтезу гонадотропінів, гальмують овуляцію і пригнічують синтез стероїдних гормонів, тестостерону. Додатково оральні контрацептиви блокують андрогеновые рецептори в тканинах-мішенях.

    Самостійне лікування при такому захворюванні неприпустимо, оскільки може викликати ще більші проблеми в репродуктивній системі жінки.

    Лікування захворювання, пов’язаного з порушенням діяльності надниркових залоз, вимагає використання кортикостероїдів. Також такі ліки застосовують при виявленні гіперандрогенії при вагітності або під час підготовки до гестації. Додатково необхідно проводити терапію супутньої ендокринної патології.

    Гіперандрогенія – це важкий стан, який за відсутності лікування може призвести до безпліддя. Діагностику і терапію патології проводить лікар-гінеколог разом з ендокринологом. Тільки після проходження повного обстеження, що включає в себе визначення рівня статевих гормонів у крові пацієнтки, можна підібрати схему терапії.

    Дивіться далі: причини і наслідки гормонального живота