Як проявляються симптоми шийного остеохондрозу у жінок

1936

Зміст:

  • Особливості шийного відділу
  • Як розвивається остеохондроз
  • Симптоми
  • Симптоми ураження нервів
  • Симптоми, пов’язані з порушенням кровопостачання мозку
  • Лікувальні заходи
  • Остеохондроз шийного відділу більш небезпечний, ніж ураження інших відділів хребетного стовпа. Небезпека пов’язана з тим, що саме в цій області пролягають нерви, що забезпечують чутливість і рухливість рук і частково – роботу органів грудної порожнини. Крім того, велика кількість судин шиї робить поразку цього відділу є найбільш небезпечним.

    Ознаки і симптоми шийного остеохондрозу у жінок

    Особливості шийного відділу

    Верхній відділ хребта – найактивніший. На ньому лежать функції забезпечення рухливості голови, підтримання стабільного кровопостачання головного мозку і амортизація ударів при русі. З’єднання семи шийних хребців забезпечують виконання цих функцій у повному обсязі.

    Інша особливість полягає в тому, що сегменти спинного мозку менший за розмірами, ніж хребці. При цьому нерви, що виходять із спинномозкових сегментів, спускаються вниз до відповідного хребця, і виходять з спинномозкового каналу. У шийному відділі знаходиться 8 сегментів спинного мозку і частина першого грудного сегмента. Нижче за хребетного каналу невідповідність між сегментами та хребцями стає більш вираженим.

    Через відростки шийних хребців проходять хребетні артерії. Вони піднімаються в порожнину черепа і беруть участь в утворенні артеріального кільця, яке необхідно для забезпечення кров’ю життєво важливих відділів мозку. Гілки хребетних артерій утворюють спинномозкові артерії, які підтримують кровопостачання спинного мозку.

    Як розвивається остеохондроз

    Хребет – вкрай складна за своєю будовою система. Він включає в себе наступні елементи:

    • хребці – кісткові утворення, які складають основу хребетного стовпа;
    • міжхребцеві хрящі – знаходяться між хребцями і виконують роль еластичною пружної прокладки, забезпечують рухливість хребетного стовпа;
    • зв’язки об’єднують хребці між собою, запобігають надмірну рухливість;
    • спинномозкові нерви – іннервують внутрішні органи і м’язи, що виходять через проміжки між хребцями;
    • м’язи – формують м’язовий корсет, забезпечують рухи спини і шиї.

    Остеохондроз називається ураження міжхребцевих хрящів і їх поступова деградація. Найчастіше страждають поперековий і шийний відділ – найбільш рухливі всіх. Причин, що призводять до такого ураження, кілька. Часто позначаються спадковість, особливості роботи, харчування, занять спортом.

    Важливо! Шийний остеохондроз характерний для пацієнтів, провідних малорухливий спосіб життя.

    Симптоми шийного остеохондрозу у жінок проявляються дещо частіше, ніж у представників сильної статі. Це пов’язано з тим, що дами частіше працюють на сидячій роботі. Крім того, вагітність сприяє погіршенню обміну речовин в кістковій і хрящовій тканині, тому материнство створює додатковий ризик.

    При даному захворюванні відбувається поступове стоншування хряща між хребцями. Це призводить до зниження рухливості і погіршення провідності нервів. При шийному остеохондрозі пережимає судини і відбувається порушення кровопостачання, що виникають в головному мозку. Все це може призводити до вкрай різноманітною клінічною картиною.

    позвоночника

    Захворювання хребта

    Симптоми

    Список неприємних відчуттів, що виникають при остеохондрозі шиї, вкрай широкий. Їх можна розділити на кілька груп:

    • пов’язані з порушенням рухливості хребта;
    • пов’язані з порушенням іннервації;
    • пов’язані з порушенням кровопостачання головного мозку.

    З першою групою симптомів все просто. Рухливість шиї при виконанні простих побутових дій або фізичних вправ порушується. При певних кутах нахилу та повороту голови виникає почуття опору і болючість. При тривалому статичному навантаженні (роботі з паперами або за комп’ютером) виникає відчуття напруги в шиї і плечовому поясі, болі в цих областях.

    Варто знати! Виконання лікувальної гімнастики знижує неприємні симптоми.

    Інші дві групи здатні роками створювати у пацієнта відчуття, що він хворий зовсім іншими захворюваннями.

    Симптоми ураження нервів

    Оскільки шийні сегменти спинного мозку, що іннервують верхні кінцівки, основна симптоматика пов’язана з ними. Пацієнт відчуває біль і напругу в плечовому поясі, фізичне навантаження на руки виконується з працею. Можливі болі в руках по ходу нервів, «повзання мурашок», порушення чутливості, парестезії. У чоловіків така симптоматика стає помітною, якщо вони виконують фізичну роботу, жінки можуть тривалий час миритися з такими болями і не йти до лікаря.

    Інша група болю пов’язана з тим, що частина шийних нервів бере участь в іннервації органів грудної порожнини. Болі, що виникають при їхньому ураженні, симулюють болі в серці – вони гострі стискаючі, виникають раптово.

    Два важливих діагностичних відмінності – це зв’язок больових відчуттів з диханням (вони посилюються на вдиху, іноді настільки, що пацієнт не може повноцінно вдихнути) і можливість їх виникнення з лівої або правої сторони. З фізичним навантаженням ці болі не пов’язані, що також є важливою відмінністю від болю при стенокардії.

    Симптоми, пов’язані з порушенням кровопостачання мозку

    Прояв таких симптомів шийного остеохондрозу у жінок вкрай різноманітно. Страждає кровопостачання всього головного мозку, і який з відділів виявиться вражений найсильніше, передбачити неможливо. Найбільш яскраві симптоми – це постійні головні болі. Вони виникають без видимої причини, погано купіруються знеболюючими засобами. При цьому, на відміну від мігрені, болі можуть носити тупий ниючий характер. Можлива поява нетипових болів – зубних, в очах, в горлі.

    Другий помітний ознака – емоційна нестабільність. Пацієнтка стає дратівливою, плаксивою, образливою. Оскільки остеохондроз характерний для людей у віці, то саме з цим фактором зазвичай пов’язують «зіпсувався характер» пацієнтки. Хворі погано висипаються, сильніше втомлюються від будь-якої роботи, як фізичної, так і розумової, знижується ефективність і швидкість розумової роботи. Ці порушення часто вважають нормальними процесами, наслідком жіночої природи або коливань гормонального фону, залишаючи без лікування.

    шейного отдела

    Остеохондроз шийного відділу

    Лікувальні заходи

    Лікування остеохондрозу триває все життя і включає в себе цілий комплекс заходів. Під час ремісії пацієнту рекомендовано виконання лікувальної гімнастики для шиї, дотримання режиму відпочинку і праці. При сидячій роботі потрібно робити перерви кожну годину – виконувати коротку розминку або самомасаж. Масажні і розслаблюючі процедури вкрай корисні. Всі ці заходи зміцнюють м’язи, які підтримують хребет у правильному положенні.

    В якості медикаментозного лікування рекомендуються хондропротектори, розігріваючі препарати, вживання продуктів з кальцієм. Все це знижує темпи деградації хрящової тканини. Додатково призначають ноотропні ліки і вітаміни групи В для підтримки роботи нервової системи. Для поліпшення плинності крові рекомендовані антикоагулянти непрямої дії.

    Під час лікування загострень пацієнту потрібно обмежити рухову активність шиї, приймати протизапальні і знеболюючі засоби у таблетках і мазях. Для запобігання ураження нервів – носити комір Шанца.

    Також цікаво: остеохондроз хребта при вагітності