Як відбувається запліднення і зачаття дитини

889

Зміст:

  • Підготовка до зачаття
  • Овуляція
  • Симптоми овуляції
  • Запліднення
  • Різниця між зачаттям однієї дитини і близнюків
  • Можливі порушення при зачатті
  • Відповідь на питання, як відбувається зачаття дитини, вчені шукали кілька століть. Але лише порівняно недавно, завдяки розробці високоточного медичного обладнання, стала відома інформація про таїнство зародження нового життя.

    Підготовка до зачаття

    Перший етап починається ще під час внутрішньоутробного розвитку самої матері. На момент народження дівчинки в її яєчниках уже сформовано близько 200 000 яйцеклітин, які після статевого дозрівання і до настання клімаксу будуть забезпечувати запліднення.

    До запліднення здатне близько 500 яйцеклітин, але лише кілька з них виконають свою роль

    До настання статевої зрілості повного розвитку досягає близько 500 яйцеклітин. Тепер, з місяця в місяць, одна або кілька з них будуть служити «основою» для зачаття.

    Але перш ніж це станеться подія, жіноча статева клітина повинна остаточно дозріти — тільки так вона стає здатною до запліднення.

    Овуляція

    Яйцеклітини знаходяться в своєрідних оболонках, фолікулах. Під впливом гормонів дозріває фолікул, після чого його стінка розривається і укладена в ньому клітина виходить назовні.

    Весь процес — від початку дозрівання фолікула до його розриву займає близько 1,5 годин і момент, коли статева клітина вийшла назовні, вважається овуляцією. Наступні 12-48 годин називаються овуляторним періодом і відноситься до найбільш сприятливими для зачаття.

    Хоча яйцеклітина може бути запліднена протягом 2 діб після її виходу з фолікула, після перших 24 годин її здатність до запліднення знижується.

    Народження дитини вимагає чіткого і правильного планування. Тому необхідно знати, на який день менструального циклу краще всього запланувати зачаття. Цей показник однаковий для всіх жінок — середина циклу, але при цьому точна дата варіюється в залежності від його тривалості. Так, якщо він триває 28 днів, дозрівання статевої клітини відбувається на 14-ту добу після останньої менструації. Якщо ж цикл триває 30 днів — чекати настання найбільш сприятливого періоду слід на 15-ту добу.

    Симптоми овуляції

    При плануванні вагітності, а також при календарному методі запобігання важливо вміти визначати дату овуляції. Для цього слід орієнтуватися на прямі і непрямі призаки цієї події:

  • Характер виділень. За кілька діб до дозрівання фолікула вагінальна слиз стає більш густою і щільною, збільшується її обсяг і підвищується в’язкість. Виділення починають нагадувати білок яйця.
  • Біль. Остання стадія дозрівання фолікула і розрив стінки можу проявлятися як різкий біль внизу живота зліва або праворуч, залежно від того, який з яєчників активний протягом цього циклу. Така біль з’являється в середині циклу і не супроводжується іншими ознаками хвороби.
  • Підвищення лібідо. Це еволюційний механізм, покликаний підвищити ймовірність статевого акту саме під час дозрівання фолікула, коли вище всього шанси на зачаття.
  • Найбільш точну інформацію може дати температурний метод: з його допомогою визначається як сприятливий період для зачаття, так і факт настання вагітності. Для цього слід щоранку, не встаючи з ліжка, виміряти базальну температуру в прямій кишці або в піхву. Це необхідно робити протягом усього циклу місячних. Використовувати потрібно один і той же градусник, і проводити вимірювання в один і той же час.

     базальная температура

    Показники базальної температури дозволяють скласти графік фертильності

    Того ранку, коли стався вихід статевої клітини з яєчника, температура підвищується на 0,4-0,6°C і тримається на цьому рівні 1-2 дні, після чого повертається до колишніх значень, якщо запліднення не настав.

    Запліднення

    Після овуляції зріла статева клітина відділяється від яєчника і захоплюється фаллопієвій трубою. Саме тут відбувається її злиття з одним з сперматозоїдів, що потрапили в піхву після акта.

    Після проникнення сперматозоїда в жіночу статеву клітину відбувається об’єднання їх ядер. Це найважливіші компоненти всіх живих клітин — саме у них знаходиться молекула ДНК, яка несе відповідальність за передачу спадкової інформації від батьків до дітей.

    Запліднена яйцеклітина поступово переміщається по трубі в порожнину матки, де для неї вже «підготовлені» всі умови для прикріплення та розвитку впродовж довгих 9-ти місяців.

    Вже до п’ятого дня кількість клітин досягає 30-ти. Це бластоцита — результат дроблення заплідненої яйцеклітини. Бластоцита прикріплюється до внутрішнього шару матки, який багатий поживними речовинами, і починає виробляти ХГ — хоріонічний гонадотропін. Він стимулює продукцію прогестерону, гормону, завдяки якому відсутні місячні і не відбувається відторгнення ембріона.

    Починаючи з 4-5 доби можна говорити про те, що наступила вагітність.

    Різниця між зачаттям однієї дитини і близнюків

    Ще одне актуальне питання: як відбувається зачаття дитини при виношуванні двох або трьох плодів. Принципових відмінностей з одноплодовій вагітністю немає — статева клітина проходить такий же шлях, і точно так само закріплюється в порожнині матки.

    Але, все ж, існує кілька етапів, від яких залежить кількість плодів.

  • Дозрівання яйцеклітини. У переважної більшості жінок протягом одного циклу дозріває лише одна яйцеклітина. Зазвичай черговість роботи яєчників строго визначена: сьогодні статева клітина дозріває в одному, а при наступній овуляції — в іншому. Але в деяких випадках дозрівання статевої клітини може відбуватися в обох яєчниках одночасно, або ж один яєчник «викидає» відразу кілька яйцеклітин. Фахівці в області репродуктології пов’язують це зі спадковою схильністю Якщо в сімейної історії є випадки народження двуяйцовых близнюків, то є висока ймовірність того, що у інших жінок у цій сім’ї також будуть народжуватися двояйцеві близнята. Такі діти наслідують різні хромосомні набори, і тому можуть бути різної статі, з різним кольором волосся і очей і навіть не бути сильно схожими один на одного.
  • Поділ яйцеклітини. На цьому етапі може статися поділ однієї заплідненої клітини на кілька (зазвичай, дві і набагато рідше три). У цьому випадку мова йде про однояйцевих близнюків. Такі діти мають однаковий набір генів і тому практично не відрізняються один від одного зовні і мають один і той же підлогу. Через скільки часу після злиття чоловічої і жіночої клітини відбудеться поділ бластоциты, залежить від ряду умов. Але, як правило, цей процес протікає на початковій стадії на 3-4 день.
  • Генетична схильність до народження близнюків або поділ однієї клітини на декілька під впливом якихось обставин — порівняно рідке явище. Але багатоплідна вагітність має свої особливості перебігу, тому перелік методів дослідження для вагітних обов’язковим є аналіз на ХГ. Рівень цього гормону дозволяє встановити багатоплідну вагітність ще до того, як її можна буде побачити на УЗД.

    Можливі порушення при зачатті

    При зачатті, як і при інших процесах в організмі, можуть виникнути «аварійні ситуації». Найчастіше це нездатність ембріона прижитися в порожнині матки. У цьому випадку місячні відновлюються, і вже в наступному циклі жінка готова до зачаття знову.

    Але існують і більш небезпечні стани, такі як непрохідність фаллопієвих труб або недостатня їх перистальтика. У цьому випадку запліднена яйцеклітина не зможе опуститися в порожнину матки, і продовжує ділитися і збільшуватися в розмірах безпосередньо в трубі або навіть в яєчнику.

    Позаматкова вагітність несе в собі ризики для життя жінки, тому важливо звернутися до гінеколога при будь-яких ознаках неблагополуччя.

    Перші ознаки того, що плід розвивається поза порожниною матки, повністю відповідають нормальному стану вагітності. Може спостерігатися затримка менструації, підвищення базальної температури. Але у міру того, як плодове яйце збільшується в розмірах, вона розтягує стінки фаллопієвій труби, пошкоджує дрібні кровоносні судини і у жінки спостерігаються очевидні симптоми неблагополуччя: біль ліворуч або праворуч внизу живота, мажучі кров’янисті виділення, загальне погіршення самопочуття.

    Незалежно від ступеня тяжкості симптомів вони потребують уваги лікаря. Особливо це актуально, якщо ви робите спроби завагітніти після лікування безпліддя або гінекологічних операцій.

    Також цікаво: як визначити день зачаття дитини