Як відучити дитину постійно брехати батькам

850

Зміст:

  • Чому дитина бреше батькам
  • Рання дитяча брехня
  • Як відучити дитину брехати
  • Якщо дитина постійно бреше, і ніякі розмови, переконання, обіцянки і навіть крики не допомагають, а брехня продовжується – перше, що потрібно зробити, це перестати тиснути. Уявіть, що дитина просто захворів – ви ж не тисніть і не кричіть на нього, щоб він одужав. Тут потрібно діяти так само.

    Чому дитина бреше батькам

    Якщо дитина бреше і приховує це, значить, справа не в звичайному розвазі. Брехня говорить про наявність проблем, з якими потрібно боротися. Для початку визначте причину обману.

    Спочатку потрібно визначити, чому дитина бреше

    Найчастіше дитина обманює, тому що боїться покарання. Це особливо виражено, якщо батьки мають завищеними очікуваннями, наприклад, якщо їх хвилюють тільки п’ятірки в школі, і навіть четвірка з плюсом може їх розсердити. Також буває, що батьки очікують відчутної допомоги по дому від малят-дошкільнят. Якщо у дівчинки 4-х років запитати, склала вона красиво одяг після прасування, вона відповість «так», навіть якщо цього не зробила – просто щоб не дратувати батьків.

    Ще одна популярна причина – бажання виглядати краще серед однолітків. Підлітки схильні брехати про те, як зустріли суперзірку або як їм на день народження подарували дорогий подарунок. Невинна «гра в супермена» з часом пройде, але якщо підліток знову і знову з допомогою брехні підвищує свій соціальний статус, це говорить про низьку самооцінку.

    Підлітки можуть брехати в знак протесту, показуючи, що їм не потрібен батьківський контроль – перехідний вік позначається на поведінці.

    Іноді батьки самі налаштовують дитину на брехню. Надмірний контроль та опіку стомлюють не гірше, ніж повноцінний робочий день. І тоді недомовленості і обман здаються найкращим способом захистити себе від гіперопіки і «вибити» хоч трохи особистого простору.

    Найгірший варіант – коли до обману додаються інші негативні зміни у поведінці, наприклад, крадіжка або вандалізм. Це прямий сигнал того, що дитині терміново потрібна допомога, що він намагається щось сказати таким чином. Така поведінка часто спостерігається у дітей, чиї батьки хочуть розлучитися або в сім’ї яких панує напружена психологічна обстановка. У цьому випадку батьки повинні показати, що дитина в їх життя, як і раніше дуже важливий, що він любимо і мамою, і татом, незалежно від того, що відбувається між ними.

    Рання дитяча брехня

    «Що робити, якщо мій малышначал брехати, хоча йому ще й двох років не виповнилося?» – це популярний питання дитячого психолога. Рання брехня – це нормально, як би дико це не звучало. Не завжди брехня є знаком проблем, особливо якщо дитина зовсім маленький.

    Брешуть не тільки малюки– брешуть всі. Брехня – це спосіб уникнути багатьох конфліктних ситуацій у соціумі, так звана «ложь во благо», звичайно, якщо її не занадто багато і вона дійсно допомагає зберегти відносини з людиною.

    родителямЯкщо дитина бреше батькам, потрібно розібратися в причинах

    Здатність обманювати – це не вроджена якість, а навик, який людина розвиває згодом. Наприклад, в ранньому дитинстві дитина відповідає «так», на питання, помив він руки, хоча насправді він цього не зробив, і тут же розуміє, що можна сказати неіснуючу річ, і це допоможе уникнути непорозумінь з боку мами.

    Батьки повинні розуміти, що перша брехня – це не брехня, а щире бажання дитини, щоб все стало, як він говорить. Тобто, він дійсно хоче, щоб його руки були вимиті. А якщо він збрехав, що не розбивав вазу, то він справді хоче, щоб це був хтось інший.

    Малюк не хоче бути винуватим, і він описує словами ситуацію так, як хоче її бачити.

    У цей період завдання батьків – не дорікнути або налякати дитину, щоб він перестав брехати, а вселити йому деякі думки. Від того, що він скаже «шоколад», солодше не стане. Брехня не може змінити реальність. Тобто, якщо ви бачите, що руки не помиті, просто скажіть «ні, вони не вимиті, йди помий», але ні в якому разі не дорікайте дитини у брехні. Дайте йому зрозуміти, що ви дорослі, ви відрізняєте правду від брехні, і що реальність не зміниться через неправдивих слів.

    Як відучити дитину брехати

    Найкращі ліки від брехні – це довірчі відносини з батьками. Не критикуйте дитину ніколи, особливо в присутності інших людей. У будь-якій ситуації найкращим виходом буде довірлива розмова. З’ясуйте, що турбує дитину, вислухайте його дуже уважно і дайте детальний щира порада. Він повинен розуміти, що в будь-якій ситуації ви на його боці.

    Якщо дитина не просить про раду, утримайтеся від нього. Нав’язана думка спонукає до того, щоб зробити навпаки. Краще просто будьте хорошим слухачем – рано чи пізно дитина звернеться до вас за порадою, тоді висловіть свою думку.

    Дитяча брехня завжди несе в собі якийсь підтекст. Розібравшись в її причини, ви зможете викорінити обман раз і назавжди.

    Читайте в наступній статті: чому дитина бреше