Як виглядає і чим лікувати лишай у дітей

1737

Зміст:

  • Особливості дерматозів
  • Причини лишаю у дітей
  • Як лікують лишай
  • Різновиди лишаю
  • Профілактика
  • Батькам доводиться часто стикатися з висипаннями на шкірі дитини. Велика частина дерматозів – це лишай у дітей. Потрібно звернутися до лікаря, щоб встановити форму захворювання і підібрати відповідне лікування. Важливо знати, як знизити ймовірність зараження.

    Особливості дерматозів

    Лишай – захворювання шкіри грибкового або вірусного генезу. Носить інфекційно-алергічний характер. Проявляється висипом, на одному або декількох ділянках шкіри. Хвороба рідко зустрічається у малюків до року.

    Лишай у дітей може з’явитися після контакту з тваринами

    Ризик зараження зростає, коли дитина починає контактувати в соціумі і з навколишнім середовищем. Схильні до інфікування діти зі слабким імунітетом, часто хворіють застудами, які страждають від впливу стресу.

    Інфікування можливе під час контакту з хворою людиною або твариною, а також побутовим шляхом. Після хвороби довічний імунітет у дитини не формується. При наступній зустрічі зі збудником можливе повторне зараження.

    Причини лишаю у дітей

    Збудником можуть бути бактерії, віруси і грибки. Зооантропофильные мікроорганізми викликають хворобу як у людей, так і у тварин. Антропофильные вражають тільки людину. Геофильное зараження відбувається через контакт із землею.

    Висококонтагіозна захворювання. Основна причина інфікування – зниження опірності організму дитини. Сприяючими чинниками бувають:

    • сезонні хвороби;
    • гормональні порушення;
    • посилене потовиділення;
    • травми, порізи шкіри;
    • слабкість, перевтома;
    • переживання, стреси;
    • алергія;
    • авітаміноз.
    • відсутність гігієнічного догляду.

    Діти інфікуються при тісному контакті з тваринами, особливо бродячими, в басейнах і лазнях. Спори грибка залишаються на одязі, головних уборах, предмети гігієни, іграшки і є джерелом зараження.

    лечение

    Шкірні захворювання легко підхопити в басейні

    Як лікують лишай

    Необхідно знати, як виглядає лишай. Потім визначити збудника і вид захворювання. Терапія проводиться кожного різними препаратами. Так, для хвороб, спровокованих грибком, використовують антимикотические кошти. На шкірні захворювання вірусної природи впливають противірусними препаратами. Використовуються кошти як для зовнішнього так і для внутрішнього застосування.

    При необхідності дитині можуть бути призначені антигістамінні препарати, протизапальні і знеболюючі засоби. Ліки, що поліпшують мікроциркуляцію крові, зміцнюють стінки судин. При будь-якому вигляді позбавляючи для підвищення імунітету і регенерації шкірних покривів додають вітамінні комплекси.

    Для дітей необхідні пероральні ліки випускають у формі суспензії. Елементи висипу обробляють рідиною, мазями, кремами. Якщо це лишай волосистої частини голови, використовують спеціальні шампуні.

    Щоб прискорити одужання, батькам потрібно слідувати деяким правилам:

    • не допускати нанесення;
    • оберігати висип від впливу води;
    • одяг повинен добре пропускати повітря;
    • підтримувати вологість на рівні 50-70% температуру близько 20°;
    • іграшки та одяг дезінфікувати.

    Дитина повинна мати індивідуальні предмети гігієни. Не перебуває під сонцем, щоб не опромінювати висип на обличчі. Слід виключити контакт зі здоровими дітьми.

    Після проведеної терапії необхідно триразово здати аналіз для контролю.

    При негативних результатах терапію продовжують ще два тижні. Через 2 місяці беруть зіскрібок з зажившей поверхні. Якщо збудник присутній, лікування відновлюють, змінюючи тактику.

    Різновиди лишаю

    Є кілька форм лишаю. Одні з них не небезпечні, інші можуть викликати серйозні ускладнення. Основні ознаки – висипання, лущення, свербіж, характерні для всіх видів. Різниця полягає у збудника, що викликав висип і її локалізації.

    • Стригучий

    Це дуже заразне грибкове захворювання. Частіше хворіють діти від 3 до 8 років і дівчатка-підлітки. Заразитися можна від собаки або кішки, інших домашніх тварин. Інфекція передається через особисті речі, одяг та білизна хворого.

    лечение

    Стригучий лишай викликає свербіж

    Висип виникає на голові і шиї. Це круглі плями від 1 до 10 див. Вони покриті лусочками і оточені червоною облямівкою. Через деякий час приєднується свербіж. Висипання можуть з’явитися на плечах, в паху і інших ділянках. При ураженні волосистої частини голови можливо облисіння. Розрізняють три форми.

  • Поверхнева, відрізняється легким перебігом. Окремі цятки не сверблять і не запалюються.
  • Хронічна форма стригучого лишаю залишає великі темні плями. Межі висипки розмиті, шкіра лущиться і свербить. Локалізується на сідницях, долонях і ліктях. Часто поєднується з грибковими ураженнями нігтів.
  • Глибокий або гнійний процес характеризується горбистими, яскраво-червоними плямами. Захворювання супроводжується збільшенням лімфатичних вузлів. Запалені елементи заживають повільно, залишаючи рубці.
  • Розпізнати дерматит може тільки лікар, після результату бактеріологічного посіву вогнища. Хворі ділянки підсушують 5% йодом або 3% саліцилової кислотою. Змащують сірчано-дегтярній або саліцилової маззю, а також пастою Лассара. При хронічній формі всередину призначають препарати з групи фунгіцидів.

    • Висівкоподібний

    Збудником кольорового позбавляючи є умовно патогенна грибкова флора. Захворювання низкоконтагиозное. Поштовхом до розвитку можуть бути гормональні порушення, спадковість, супутні інфекції. Частіше розвивається в підлітковому віці. Виникають несиметричні плями там, де є скупчення потових залоз. Це спина, груди, живіт.

    Елементи лущаться, викликають несильний свербіж. Їх обробляють розчинами на основі саліцилової кислоти. Всередину призначають імуномодулюючі засоби і комплекс вітамінів.

    • Рожевий

    Лишай не завжди заразний. Але якщо виникає в сім’ї, слід огранити тісний контакт з домочадцями. Захворювання схильні люди з ослабленим імунітетом. Активізується воно після гарячкових станів, ГРВІ, кишкових інфекцій. Осередки виникають на тілі і кінцівках. Перший елемент, або материнська бляшка – це яскрава пляма з обідком. Через кілька днів поруч виникають нові рожеві цятки. Іноді захворювання триває роками, а часом зовсім не вимагає лікування, достатньо приймати вітаміни.

    Для зниження сверблячки дитині дають антигістамінні препарати. Висип обробляють хлорофіліптом. Мазі на основі декспантенолу заспокоюють шкіру і знімають запалення. Не можна застосовувати антисептики з підсушують ефектом. Для запобігання пересихання замість дитячого крему краще використовувати масло персикових кісточок або оливкова.

    • Оперізувальний

    Лишай викликає вірус герпесу. Проникнувши в організм, він залишається там довічно. Розвивається у дітей, що часто хворіють, а також у підлітків, що перехворіли на вітряну віспу. Знаходиться в сплячому стані. При сприятливих умовах, коли імунна захист ослаблена, вірус активується.

    Основними ознаками вважається поява елементів висипу у проекції міжреберних і поперекових нервів. Це невизначеної форми червоні плями. Потім вони покриваються дрібними жовтими бульбашками. З часом підсихають, утворюються кірочки. Хвороба може протікати ледь помітно. Але при ускладненні виникають такі симптоми:

    • головний біль;
    • зниження апетиту;
    • підвищення температури;

    Свербіж, печіння та біль по ходу нервів може з’явитися до початку висипання. Після одужання залишаються світлі цятки.

    Прийом противірусних засобів бажано розпочати протягом перших трьох діб після виявлення симптомів, це допоможе уникнути ускладнень і прискорити одужання. Дитині призначають знеболюючі засоби, імуномодулятори. Для запобігання бактеріальної інфекції показані антибіотики широкого спектру дії. Кортикостероїдні мазі не застосовують.

    лечение

    Лікування призначається після встановлення типу лишаю

    • Червоний плоский

    Атопічний процес в дитячому віці зустрічається рідко. Розвивається в результаті порушення обміну речовин, нервових розладів, алергій. Характеризується появою синьо-червоних горбків, які розташовуються на тулубі, статевих органах та в роті. Висип сильно свербить і запалюється. На слизових виглядає як бліді рожеві бляшки.

    Комплексна терапія: таблетки, розчини, гормональні мазі. З метою уповільнення розмноження клітин використовується ПУВА-терапія. Серед інструментальних методів застосовують електрокоагуляцію, кріодеструкцію.

    Профілактика

    Щоб знизити ймовірність зараження лишаєм, з раннього дитинства дитину слід вчити правилам гігієни. Велика частина збудників проникає в організм дітей через брудні руки, немиті овочі та фрукти. Не варто забувати про інші заходи профілактики.

    • Зміцнювати імунну систему – загартовування, спорт, регулярні прогулянки.
    • Дотримуватися режиму дня, посильні навантаження, достатній відпочинок і повноцінний сон.
    • Уникати переохолодження, відразу реагувати на перші прояви хвороби.
    • Приділяти увагу збалансованому харчуванню.
    • Проводити ветеринарне обстеження домашніх вихованців.

    Лишай лікується в стаціонарі, так і в домашніх умовах. Дітям, страждаючим захворюваннями шкіри, корисний курс санаторно-курортного лікування. Не варто експериментувати, намагаючись самостійно впоратися з проблемою. Важливо вчасно показати дитину дерматолога, приймати призначені ліки і слідувати всім рекомендаціям лікаря.

    Читайте далі: вітрянка у дітей