Небезпечний сифіліс при вагітності

951

Зміст:

  • Симптоми
  • Діагностика
  • Дослідження
  • Підтверджений сифіліс
  • Курс лікування
  • Наслідки зараження для дитини
  • Існує безліч венеричних захворювань, про наявність яких у себе в організмі людина може не підозрювати. Одне з них – сифіліс. При вагітності виявляється за допомогою планових обстежень. Вірус вражає шкірні покриви, внутрішні органи, слизові, нервову систему. Несе загрозу для здоров’я матері і дитини. Якщо майбутня мама вчасно звернулася за допомогою, то негативні наслідки для дитини будуть зведені до мінімуму.

    Сифіліс при вагітності добре лікується на ранніх стадіях.

    Симптоми

    Щоб запідозрити захворювання, не обов’язково мати медичну освіту. Є ряд певних ознак, які видають його присутність:

    • гнійничкові висипання на шкірі;
    • різка втрата ваги;
    • виразки на статевих органах;
    • грипоподібні симптоми;
    • лихоманка.

    Хвороба протікає по-різному. Іноді симптоми з’являються через два-три роки після зараження. Хворий звертається за допомогою, коли вже з’явилися серцево-судинні та неврологічні ураження. В цьому випадку терапія не дасть швидких результатів.

    Ознаки сифілісу.

  • Головною ознакою вважається шанкр. Так називають характерне утворення на статевих органах та у роті. Якщо на цій стадії поставлений діагноз, то одужання проходить легко і триває від 3 до 6 тижнів.
  • Якщо лікування розпочато вчасно, інфекція поширюється. Висип виникає на долонях, ступнях. Випадає волосся на статевих органах утворюються бородавки. Терапія займає більше часу, але позитивний результат гарантований.
  • Остання стадія діагностується, якщо пацієнт живе з хворобою багато років. В цьому випадку відбуваються серйозні незворотні патології внутрішніх органів.
  • При будь-якому ступені тяжкості хворого необхідна підтримуюча терапія і прийом лікарських засобів.

    Діагностика

    Часто виявляють сифіліс вже при вагітності в жіночій консультації. При постановці на облік хвора здає численні аналізи, в тому числі і на венеричні захворювання. Подібну перевірку доведеться пройти ще два рази: на 30-й і 40-й тижнях. Це робиться для того, щоб максимально убезпечити майбутнього дитину від всіляких інфекцій. Вірність одному партнеру не гарантує повну безпеку і захист від інфекції. Сифілісом можна заразитися побутовим шляхом. Він буде протікати у прихованій формі і зовнішньо ніяк не проявлятися. При цьому вірус здатний негативно впливати на роботу внутрішніх органів.

    Для здоров’я майбутніх поколінь встановлені правила, за яким у вагітних жінок беруть кров для дослідження. Пам’ятайте, що діагнозу не варто боятися. За допомогою адекватного лікування вдасться повністю позбавитися від неприємної хвороби.

    Дослідження

    Дослідження на сифіліс передбачає забір аналізів одним з доступних способів: реакція Вассермана, мікрореакція преципітації. Перший варіант часто дає хибнопозитивний результат. Тому його використовують все рідше.

    Для уточнення діагнозу проводяться додаткові дослідження крові:

    • реакція імунофлуоресценції;
    • імуноферментний аналіз;
    • імуноблотинг;
    • полімеразна ланцюгова реакція;
    • реакція іммобілізації трепонем.

    Всі перераховані аналізи здавати не потрібно. Досить двох з них. Якщо вони дали суперечливий результат, вдаються до третього варіанту.

    Радість материнства здатна затьмарити будь-яка дрібниця, яка загрожує здоров’ю малюка. Звістка про хворобу у вагітної жінки викликає бурю негативних емоцій. На думку лікарів, зневірятися не варто. Насамперед варто перевірити результат. Помилковий діагноз часто ставлять пацієнтам, які в минулому хворіли на сифіліс і з моменту одужання не минуло трьох років. Антитіла в крові ще присутні. Це і сприймається як свідчення наявності інфекції.

    Якщо подібне сталося, лікар призначає обстеження статевого партнера. Якщо він здоровий, у жінки беруть повторний аналіз і при необхідності проводять терапію.

    лечение

    Терапія необхідна обом партнерам

    Підтверджений сифіліс

    Після кількох позитивних тестів вагітну ставлять на облік. Призначають комплексне обстеження. Його завдання – з’ясувати концентрацію в крові антитіл. Далі лікар розробляє індивідуальний план терапії. Своєчасне втручання дозволяє зупинити процес і виносити здорового малюка.

    Курс лікування

    З вірусом ефективно борються антибіотики, що належать до пенициллиновому ряду. Скільки буде тривати курс, вирішує лікар. В результаті хвороба купірується і не переходить на наступну стадію. Пошкодження органів і тканин припиняється, висипання на тілі пропадають, нервова система поступово відновлюється. За умови, що хворий виконує всі приписи лікарів, одужання настає швидко, негативні наслідки зводяться до мінімуму.

    Жінки, які пройшли повноцінне лікування, вважаються незаразними. Якісні медичні препарати, кваліфіковані лікарі, ефективні способи лікування дають можливість стверджувати, що дитина народиться здоровою, якщо мама пройшла терапію до тридцятого тижня. Після народження дитини обов’язково обстежують.

    положительный

    Позитивний аналіз – не вирок

    Пізній термін вагітності ускладнює ситуацію. Вірогідність внутрішньоутробного інфікування зростає. Вагітних з таким діагнозом направляють до інфекційної лікарні. У разі успішного позбавлення від недуги жінка отримує довідку про стан здоров’я, в якій зазначено, що вона може народжувати в звичайному пологовому будинку і не несе небезпеки для оточуючих. Лікарі не мають права відмовити їй допомоги в будь-якому перинатальному центрі.

    Якщо до пологів жінка не вилікувалася, її направляють в обсерваційне відділення пологового будинку, де створені всі умови для обслуговування таких пацієнтів.

    Наслідки зараження для дитини

    При позитивному тесті на сифіліс у вагітних в I триместрі часто трапляються викидні. Це говорить про те, що плід був інфікований. У деяких випадках вдається зберегти, але тоді у новонароджених виявляються ускладнення і патології.

    Вроджений сифіліс проявляється відразу після появи на світ. У дітей помітні ознаки недоношеності, специфічні ураження нервової системи, кісток, нирок, шкіри, печінки. Навіть прихований варіант захворювання позначається на поведінці. Малюки повільно набирають вагу, відстають у розвитку від однолітків не беруть груди. Немовлята погано сплять і багато плачуть, ведуть себе дуже неспокійно, неадекватно реагують на зовнішні подразники.

    Якщо у матері на момент пологів захворювання прогресувало, то дитина буде перебувати під постійним наглядом. Регулярно призначаються тести і дослідження.

    При отриманні позитивного результату немовляти переводять з пологового будинку в інфекційний стаціонар.

    Якщо у новонародженого відсутні симптоми недуги, його спостерігають у вендиспансере протягом року. Кожні три місяці обстеження повторюють.

    Наявність антитіл у крові при первинному обстеженні вважається нормою. Дитина отримує від матері. Уперше кров для дослідження беруть відразу під час пологів з пуповини. У наступних пробах кількість антитіл має знижуватися. Якщо цього не відбувається і кількість антитіл зростає, діагностують захворювання. Таких дітей поміщають в стаціонар і проводять медикаментозну терапію.

    Уважно ставтеся до свого здоров’я з юних років. Безладні статеві зв’язки, відсутність бар’єрної контрацепції підвищують ризик зараження небезпечними вірусними захворюваннями. В майбутньому вони загрожують безплідністю, невиношуванням вагітності та іншими серйозними проблемами зі здоров’ям.

    Обов’язок кожної жінки – зберегти своє здоров’я. Від цього залежить майбутнє її дітей. Перш ніж планувати вагітність, батькам необхідно пройти повне обстеження.

    Читайте також про гестоз при вагітності