Ознаки і лікування кишкового грипу у дітей

624

Зміст:

  • Як заражаються діти
  • Прояви інфекції
  • Можливі ускладнення
  • Яке обстеження необхідно
  • Методи лікування
  • У дітей дошкільного віку симптоми кишкового грипу викликає ротавірус, лікування якого займає близько 5 днів. Хвороба нагадує першими симптомами респіраторну інфекцію, але пізніше приєднується кишковий розлад. Небезпека для маленької дитини полягає в ризику тяжкого зневоднення.

    Як заражаються діти

    Ознаки кишкового грипу з’являються після інфікування ротавирусом. Хвороба частіше розвивається у дітей до 4 років, рідше – у школярів. Передається вірус від людини до людини. Небезпеку становлять діти від початку захворювання і до 5 діб, поки відбувається активне виділення ротавірусу з фекаліями. Іноді можливе безсимптомне носійство збудника.

    При перших ознаках кишкового грипу потрібно показати дитину лікарю

    Діти, які відвідують дитячий садок, заражаються контактно-побутовим шляхом під час користування спільними іграшками, через інфіковані предмети вжитку, постільну білизну та одяг. Вірус може передаватися повітряно-крапельним шляхом.

    У зовнішньому середовищі ротавірус дуже стійкий і зберігає життєздатність до 7 тижнів, витримує заморожування.

    Він може міститися в прісноводних водоймах, басейнах. Проти нього неефективні більшість дезінфікуючих засобів.

    Інкубаційний період залежить від кількості вірусних часток, що потрапили в організм. Він може тривати від 1 до 5 діб. Найбільш уразливі діти від року до 3 років, у них хвороба протікає у важкій і среднетяжелой формі.

    Прояви інфекції

    В середньому через 2 дні після зараження з’являються перші симптоми захворювання. У дитини піднімається температура, турбує виражена інтоксикація. У маленьких дітей вона зберігається до 4 діб, після 3 років синдром інтоксикації з’являється на 1-2 дні і протікає в легкій формі.

    Температура тіла у малюків може підніматися до 40°. Після гострого періоду температура не падає повністю, а зберігається на позначці 37° до одужання.

    Вірус проникає в слизову оболонку кишечника, тому виражені симптоми гастроентериту. Для кишкового симптому характерні наступні прояви:

    • блювота багаторазова у дітей 1-2 років, у старшому віці може бути одноразовою;
    • діарея повторюється до 10 разів на добу;
    • переймоподібний біль у животі.
    • метеоризм.

    признаки

    Ознаки інфекції – біль у животі і пронос

    Діарея починається з першого дня хвороби, з’являється раптово. Стілець стає водянистим, з неприємним запахом, піниться. У маленьких дітей частота випорожнень доходить до 10-15 разів на добу, у дошкільнят з’являється 2-3 рази. Живіт роздувається, бурчить.

    Рясна блювота або пронос призводять до зневоднення організму. Для маленьких дітей це стан небезпечно. На тлі втрати електролітів порушується дихання і серцебиття, дитина стає млявим, апатичним, може відмовлятися від їжі. При вираженому зневодненні загострюються риси обличчя, шкіра стає сухою, знижується її тургор.

    Можливі ускладнення

    Основне ускладнення кишкового грипу – зневоднення. У дитини дошкільного віку його можна перевірити по швидкості розправлення шкірної складки на руці. Якщо вона не зникає, це говорить про зниження тургору шкіри через брак рідини.

    Важкі ускладнення, які загрожують життю дитини, розвиваються при відсутності кваліфікованої медичної допомоги. Кишковий грип може стати причиною наступних патологічних станів:

    • гостра ниркова недостатність;
    • приєднання бактеріальної інфекції;
    • судоми;
    • порушення свідомості.

    Симптоми захворювання можуть зберігатися до 7 днів, при адекватної терапії вони повністю зникають до 10 діб. У дитини після перенесеної інфекції формується імунітет до ротавирусу типу А, у дорослих симптоми хвороби можуть повторитися при інфікуванні іншим штамом ротавірусу.

    Яке обстеження необхідно

    Ефективним методом діагностики є імуноферментний аналіз, з його допомогою у фекальних пробах дитини можна виявити антигени ротавірусу. Вимоги до забору матеріалу:

    • отримують протягом 72 годин після появи симптомів;
    • фекальну пробу беруть до початку лікування;
    • для дослідження необхідно 2 р матеріалу;
    • зберігання і транспортування – при температурі 2-8°С.

    Позитивні результат дослідження вказує на ротавірусну інфекцію. Негативний – на іншого збудника. Якщо аналіз сумнівний, його необхідно повторити.

    Інші методи діагностики є допоміжними і можуть застосовуватися для оцінки загального стану дитини.

    диета

    Основа дієти – каші та овочеві супи

    Методи лікування

    Лікування ротавірусної інфекції можливо в домашніх умовах при легкій і середньотяжкій формі. У важких випадках необхідна госпіталізація, щоб заповнити втрачену рідину і уникнути ускладнень. Обов’язково в інфекційну лікарню направляються діти до року.

    Основа терапії – заповнення втрат рідини та поліпшення роботи кишечника. При легкій і середньотяжкій формі зневоднення для регідратації застосовують сольовий розчин регідрон, який розводять по інструкції. Дорослому в середньому потрібно випивати по 300-600 мл на годину. Після поліпшення стану, об’єм розчину знижують. Дітей старшого віку пронос може турбувати 2-3 рази на добу. Їм достатньо 1 л розчину на весь день.

    Якщо дитину довелося госпіталізувати з тяжким зневодненням, заповнюють втрати рідини за допомогою внутривенныйх інфузій. Кількість розчину розраховується індивідуально.

    Призначаються сорбенти, які завдяки своїй структурі адсорбують всі шкідливі речовини, токсини і віруси і виводять їх з організму. Маленьким дітям можна розчинити у воді смекту, ентеросгель.

    Скільки триває діарея залежить від віку дитини та ступеня тяжкості. У дітей 2-7 років ознаки хвороби проходять через 4-5 діб. У немовлят і дітей до року можливий багаторазовий пронос до 7 днів. Збити температуру допомагає ібупрофен, парацетамол. Інші заборонені препарати у дітей з-за ризику розвитку нейтропенії та синдрому Рея.

    Народні засоби при лікуванні ротавірусу не ефективні, але можуть допомогти зменшити симптоми. Обов’язково призначається дієта. З меню потрібно виключити молочні продукти, а також викликають газоутворення, що подразнюють кишечник. Не рекомендується солодке, борошняне і жирне, цитрусові. Харчування має бути дробовим, не менше 5 разів на добу. Чим годувати дитину в цей період:

    • слизові каші на воді;
    • овочеві супи;
    • кисіль;
    • нежирне відварне м’ясо.

    Страви повинні бути вареними, тушкованими, заборонено смажене і жирне. Дієта необхідна механічно щадна, щоб уникнути посилення перистальтики і подразнення травного тракту.

    Проти ротавірусної інфекції розроблена специфічна профілактика – вакцина. Кишковий грип маскується під гостру респіраторну інфекцію, але він призводить до тяжких ускладнень. Тому батьки повинні уважно спостерігати за станом дитини і звертатися до лікаря при появі тривожних симптомів.

    Читайте в наступній статті: дієта при ротавирусе у дітей