Порада дня: як виховувати хлопчиків, щоб вони виросли справжніми чоловіками

1635

Які фрази батьки найчастіше говорять синам? Хлопчики не плачуть, поступися дівчинці, не хникай, ти ж захисник, ти повинен… Виходить, що багато мам і тата нав’язують синам модель поведінки, яку вони з різних причин вважають правильною. В результаті виникає гендерна роль, яка хлопчикові не подобається, але він змушений їй підкорятися. Популярний педагог-практик Діма Зіцер наводить приклад:

Припустимо, мені кажуть: “Ти повинен захищати родину”. Людина виростає і знає, що його головна роль – захисник. І от він дивиться навколо, а начебто захищати не від чого. Треба придумати війну. І якщо ця війна не виходить поза сім’ї, я влаштую її будинку. Тому що я – захисник.

Діма Зіцер впевнений: батькам хлопчиків не потрібно змушувати синів рости справжніми чоловіками. Наприклад, є думка, що хлопець повинен займатися єдиноборствами, щоб бути сильним. Однак не всім хлопчикам це подобається. Тому відразу або з часом хтось із них починає розуміти – на цьому тренуванні не дуже комфортно. І добре, якщо мама почує і зрозуміє. В іншому випадку може виникнути ситуація, про яку розповідає експерт:

Інфантильні люди з’являються якраз від того, що їм не давали вирішувати. Вони пішли в хокейну секцію і через кілька занять, подумавши, зрозумівши, чого вони хочуть, прийшли і сказали: «Мама, тато, я хочу піти в спів». Їм у цей момент відповіли: «Ні. Ти спочатку сказав: «Хокей», а чоловіче слово твердіше гороху. Будеш тепер займатися хокеєм», або навпаки, «будеш займатися співом, а не бальними танцями» або малюванням.

© Instagram @dimazicer

Читайте також:Порада дня: не забороняйте хлопчикам плакати

Діма Зіцер переконаний у тому, що батькам хлопчиків потрібно цінувати вміння синів нести відповідальність за свої рішення:

Це навіть більш цінне, ніж залишатися в тому, де тобі не до кінця зрозуміло, що ти там робиш, і чому це любиш, і любиш чи ненавидиш.

Ось це відрефлексувати і сказати: «Мені не подобається». Якщо я тут причини відкрив, можливо, мені не треба залишати нічого. Можливо, можна усунути причину. Мене задирають, або мені хамить викладач. Я не розібрався, а всі вже пішли далі, і тому я завис. Може бути, багато різних причин. А може, справді, у мене душа не лежить, і я можу це сформулювати. Це і є відповідальність.

Популярний педагог-практик розповідає про те, що стає причиною появи інфантильних чоловіків. Це родом з дитинства:

Звідти з’являється інфантильність. В цей момент я втрачаю природну здатність вибирати. Я перестаю вибирати. Я ж начебто вибрав? Ні, ти не вибрав, чи це був поганий вибір. Інфантильність йде якраз від неможливості починати і залишати, поговорити про те, чому я залишаю, і так далі.

© Instagram @vasilevanastasia11

Мами хлопчиків, а як ви виховуєте синів? Чи надаєте ви їм право вибору – чим захоплюватися, яким видом спорту займатися – чи наполягаєте на своєму?