Порада дня: не розцінюйте капризи дитини як маніпуляцію вами

1132

Як часто від молодих батьків можна почути, що дитина робить щось на зло. Приміром, кидає іграшки, викидає пляшку з водою, розмазує кашу по столі… В результаті градус обурення у дорослих зашкалює, а малюка починають підозрювати в тому, що все це він робить з підступним наміром – хоче домогтися бажаного.

Читайте також:Порада Юлії Гіппенрейтер: як заспокоїти капризничающего дитини

Психолог Яна Молоковских пропонує подивитися на ситуацію інакше. На думку фахівця, дорослі перекладають на дітей відповідальність за відносини.

Чому ж з’явилася ця дивна ідея про те, що діти ще ті маніпулятори. Причому такий розбіг: хтось вважає, що вже в 5 місяців вони, рідні, хитрують, ой, хитрують. А хто-то гуманно заявляє, що тактика зі стратегією визріває в їх винахідливому мозку тільки років до трьох, – міркує психолог Яна Молоковских. І пояснює: – Ті відділи мозку, які можуть щось подібне винаходити, в 3 роки взагалі ще не сформувалися.

Експерт підказує, як побачити у поганій поведінці дитини не ознаки маніпуляції. Як приклад, розповідає про свою маленьку доньку:

Моя дочка мною не маніпулює. Вона не обрана, вона звичайна дитина і робить те, що інші діти, але… Я ні разу не розцінила її поведінку, як спробу мною маніпулювати. Тривогу – так. Образу – так. Агресію – так. Прагнення до близькості – так.

Ключове тут: «я не розцінювала», тому що все залежить від сприйняття батьків.

Читайте також:Порада дня: подивіться на капризи дитини під іншим кутом

Підводячи підсумок такий непростий для багатьох батьків темі дитячої маніпуляції, психолог Яна Молоковских звертає увагу мам і тат на те, що назвати дитину маніпулятором – значить перекладати на нього відповідальність за нашу дорослу, провідну позицію у відносинах.

Якщо дитина кричить, і ви не в змозі цього виносити, вам хочеться за будь-яку ціну припинити крик, і ви думаєте тільки про це. Якщо ви готові виконати вимоги дитини, тільки б він не кричав (не чіплявся за вас, не нив, не клянчив…), у вас є відчуття, що дитина керує вами. Маніпулює».

Так у кого проблеми? Хто не зміг зберегти дорослу позицію і залишитися батьком своїй маленькій дитині? Хто сприйняв дитини як ворога, тому що не впорався зі своїми емоціями?

Відчуваєте різницю: допомогти дитині пережити біль і образу від того, що бажане не вдалося, або йти на поступки, виконувати вимоги, щоб самим не відчувати тривогу і біль, які виникають від дитячого крику.

Молоді матусі-користувачці почули порада психолога. У своїх коментарях вони поділилися своїми «рецептами» для подолання ситуації, коли малюк намагається звернути на себе увагу батьків.

Дуже правильний пост. Тому що відносно м’яко вправляє мізки. Адже Тут, дійсно, досить слова інші використовувати. Наприклад, “потребує уваги і ласки” замість “маніпулює”), і все стане на місця (в маминій голові, в першу чергу).

Обнімашки працюють безвідмовно.

А ви теж вірите в те, що маленька дитина маніпулює батьками? Ірозумієте, що в такі моменти він дуже потребує вашої уваги?

Всі фото: Depositphotos