Порада від нейропсихолога: чому не варто віддавати дітей у школу до 7 років

808

Багато турботливі мами самостійно або в клубах раннього розвитку навчають дітей читанню і письму. Тому до шестирічного віку малюки вже володіють всіма знаннями, необхідними першокласнику. І ось тут у мам виникають сумніви: віддавати в школу чи ні?

Читайте також:Анастасія Цвєтаєва розповіла про навчання в ізраїльській школі

Що з цього приводу каже закон? Читаємо пункт 1 статті 67 Закону № 273-ФЗ від 29.12.2012 р. «Про Освіту в Російській Федерації», який говорить:

Отримання початкової загальної освіти в освітніх організаціях починається після досягнення дітьми віку шести років і шести місяців при відсутності протипоказань за станом здоров’я, але не пізніше досягнення ними віку восьми років.

За заявою батьків (законних представників) дітей засновник освітньої організації вправі дозволити прийом дітей в освітню організацію на навчання за освітніми програмами початкової загальної освіти в більш ранньому або пізньому віці.

© Instagram @oneschoolkrylatskoe

Однак дитячий нейропсихолог Олена Лаштабега зазначає, що «до семи років прописне злите листа не корисно (це навантаження на ще зовсім незрілу структуру мозку, яка відповідає за плавність перемикань), що може призвести до дисграфії моторного характеру, (інформація для тих, хто зараз в роздумах віддавати в шість років чи ні)».

© Instagram @neuropsy_lll

Нагадаємо, у першому класі після вивчення паличок-крючков-закарлючок учні приступають до вивчення букв, а потім починають їх з’єднувати в слова.

Читайте також:Дитина не хоче вчитися: що робити і як допомогти

Що таке дисграфія? Це порушення процесу письма, що виявляється в повторюваних, стійких помилках. Тобто коли дитина постійно пропускає букви в словах, додає або забуває склади. І зовсім не тому, що він не знає, як це правильно пишеться. Тут інша причина: учень вимовляє все правильно, а ось пише з помилками. І помітити її на листі при перевірці може не відразу.

© Instagram @bestlogopedcom

Дисграфія – результат ранньої інтелектуальної активності дитини. Йому б пограти, а батьки вчать. Незрілий мозок не справляється з таким навантаженням і намагається чинити їй опір. Тому результат занадто активного раннього навчання проявляється через кілька років – у початковій школі. Зокрема, якщо батьки поспішили і записали його на півроку-рік раніше.

Як допомогти дитині з дисграфією? Найголовніше – не лаяти! І допомогти йому повірити в себе. Вибрати професійного логопеда, який виявить причину дисграфії. Логопед вищої категорії Яна Полів відзначає п’ять видів дисграфії:

1. Артикуляторно-акустична форма, при якій «дитина пише так, як він чує». Це відбувається, якщо до початку навчання в школі не поставлені всі звуки. Тому в зошиті виникає «Брухту» замість «Рома».

2. Акустична форма дисграфії. При такому вигляді розлади учень може змішувати на листі фонетично схожі звуки (галька-калька).

© Instagram @aydaya

3. Дисграфія на грунті порушення мовного аналізу і синтезу. Це найбільш поширений вид, який батьки беруть за неуважність або незнання. Логопед Яна Полів характеризує його так: «діти пропускають букви і склади, переставляють їх, не дописують слова, разом пишуть прийменники або роздільно приставки».

4. Аграмматическая дисграфія пов’язана з недорозвиненням вміння будувати речення. Дитина не помічає своїх помилок у мовленні і на письмі. Тому в його зошиті може бути приблизно таке: «Маша їв».

5. Оптична дисграфія. Логопед Яна Полів зазначає, що при такому вигляді порушення дитині непросто писати в зошиті палички й гачки. У нього «недостатньо сформовані зорово-просторові уявлення, зоровий аналіз і синтез, важко вловити відмінності між літерами. То зайву паличку до т припише, то у ш не допише гачок».

© Instagram @logo_nata

Тому, займаючись раннім розвитком, батькам дуже важливо зрозуміти, чи готовий дитина засвоювати новий обсяг інформації. Адже в майбутньому розумний малюк може відставати у навчанні від своїх однолітків. Мова не про те, щоб взагалі нічого не вчити. Все має бути в міру і вчасно!

Розкажіть, в якому віці ви почали навчати читання та письма вашого малюка. У якому віці дитина пішла (або піде) в школу?