Порада Юлії Гіппенрейтер: як заспокоїти капризничающего дитини

529

Природа появи дитячих примх і зміни настрою не піддається логіці. Начебто все було добре, а потім десь спрацював перемикач на поганий настрій. І почалося… Про схожу ситуацію в одному зі своїх постів розповіла мама двох доньок Олена Кулецька:

Ситуація істерики «на рівному місці». Ніка весь день у стані поскиглити: то порюмсати, то покапризувати. Із серії «дай яблуко/ні, хочу ціле». Коли сам вже на межі і внутрішньо закипаешь.

Присікаємо бажання випустити пар, включаємо те саме активне слухання-співпереживання, обговорювання емоцій дитини, спроба назвати причину.

Виявилося, я викинула у сміття кісточку з авокадо. А у Ніки на неї були грандіозні плани: посадити, поливати, удобрювати і вирощувати авокадное дерево.

Легко вирішити проблему? Елементарно. Дістали кісточку, помили і урочисто відклали. Сльози висохли, істерика скінчилась.

© Instagram @elenakuletskaya

Читайте також:Порада від Олени Кулецької: мамам потрібно позбавлятися від тривожності

Техніка активного слухання дитини чудово допомагає у вирішенні подібних ситуацій. Про те, як вона працює і що потрібно знати мамам, розповіла відомий психолог Юлія Гіппенрейтер.

Якщо у дитини емоційна проблема, його треба активно вислухати. Активно слухати дитину — значить «повертати» їй в бесіді те, що він вам розповів, при цьому позначивши його почуття.

Експерт навела приклади, як це виглядає на практиці:

Ситуації:

  • Маленький син скаржиться мамі, що хлопчик з дитячого майданчика відібрав у нього машинку.
  • Засмучений школяр повертається зі школи і каже, що більше туди не піде.
  • Дочка відмовляється надягати «цю уродскую шапку».
  • Неправильна реакція на засмучення дитини:

  • Ну нічого, пограє і віддасть…
  • Як це ти не підеш у школу?!
  • Перестань вередувати, цілком пристойна шапка!
  • Правильна реакція із застосуванням техніки активного слухання:

    1Сын: Він забрав мою машинку!Мама: Ти дуже засмучений і сердитий на нього.

    2Сын: Більше я туди не піду!Тато: Ти більше не хочеш ходити в школу.

    3Дочь: Не буду я носити цю уродскую шапку!Мама: вона Тобі дуже не подобається.

    © Instagram @maltseva_katerina, @vikulya.kuzya

    Читайте також:Як впоратися з дитячими капризами

    Психолог Юлія Гіппенрейтер радить батькам слухати дітей, перебуваючи поруч з ними, а не з іншого приміщення. І, що важливо, очі дитини і очі дорослого повинні при цьому перебувати на одному рівні.

    Ваше положення по відношенню до нього і ваша поза — перші і найсильніші сигнали про те, наскільки ви готові слухати і почути.

    Під час бесіди із засмученою дитиною, не задавайте йому питання. Бажано, щоб ваші відповіді звучали в стверджувальній формі. І після кожної репліки – і своєї дитини, тримайте паузу. Можливо, маляті є що ще сказати.

    Якщо її очі дивляться не на вас, а в сторону, «всередину» чи вдалину, то продовжуйте мовчати: в ньому відбувається зараз дуже важлива і потрібна внутрішня робота, — радить Юлія Гіппенрейтер.

    © Instagram @devochka_yevochka

    На думку психолога, техніка активного слухання гарна ще й тим, що розділене горе зменшується вдвічі. Інша перевага:

    Дитина, переконавшись, що дорослий готовий її слухати, починає розповідати про себе все більше: тема розповіді (скарги) змінюється, розвивається. Іноді в одній бесіді несподівано розмотується цілий клубок проблем і прикрощів.

    А ви будете застосовувати техніку активного слухання?