Причини і діагностика первинної аменореї у жінок

1294

Зміст:

  • Класифікація менструальної дисфункції
  • Причини первинної аменореї
  • Чим супроводжується менструальна дисфункція
  • Діагностика первинної аменореї
  • Лікування первинної аменореї у жінок
  • Аменорея – це різновид дисфункції жіночої репродуктивної системи, яка характеризується відсутністю менструальних виділень протягом півроку і більше. Виділяють два види порушень: первинні – в період статевої зрілості менархе (перша менструальна кровотеча) не настає – і вторинні – менструальний цикл йде нормально, але в якийсь момент місячні просто пропадають. Причини патології, пов’язані з гормональними змінами, запальними процесами в організмі, пухлинними утвореннями. Первинна аменорея також може бути наслідком вродженого генетичного захворювання. Лікування та його успіх залежать від виду захворювання і часу початку терапії. Більшість форм легко коригується з допомогою гормональних препаратів.

    Первинна аменорея лікується препаратами або хірургічно

    Класифікація менструальної дисфункції

    Існує кілька рівнів класифікації менструальної дисфункції. Насамперед, виділяють помилкову і справжню аменорею. У першому випадку репродуктивна система жінки працює нормально і в залежних органах (груди, матка, яєчники) відбуваються циклічні зміни. У період передбачуваних місячних шар ендометрія відшаровується, але не може вийти назовні з-за якого-небудь перешкоди: щільна дівоча пліва, атрезія піхви. Менструальні виділення накопичуються всередині організму, викликаючи дискомфорт і больові відчуття. Лікування помилкової аменореї проводиться хірургічним шляхом.

    Справжні порушення пов’язані з гормональним дисбалансом, внаслідок чого відсутні не тільки менструальні виділення, але і циклічні зміни в організмі. В яєчниках не дозрівають фолікули з яйцеклітинами, не відбувається овуляція, тому пацієнтка не може завагітніти.

    Аменорея може бути викликана фізіологічними або патологічними причинами.

    Припинення циклічних змін в організмі жінки поряд з відсутністю фізіологічних факторів свідчить про розвиток захворювання. Також відсутність менструації може бути:

    • первинним – початкове відсутність менструальних виділень у дівчини в підлітковому віці;
    • вторинним – збій і припинення місячних у жінок з усталеним регулярним циклом.

    Первинні зміни зазвичай пов’язані з анатомічними особливостями організму або генетичними патологіями, вторинна аменорея є наслідком гормональних порушень.

    Причини первинної аменореї

    Менструальний цикл має кілька рівнів регуляції, в якій беруть участь різні органи, тому аменорея може бути обумовлена безліччю причин.

    Анатомічні:

    • затримка загального фізичного розвитку;
    • недорозвиненість статевих органів;
    • порушення прохідності цервікального каналу;
    • перегородки у внутрішніх органах;
    • атрезія пліви або піхви.

    Генетичні відхилення:

    • синдром Шерешевського – Тернера;
    • синдром Майєра.

    Інші захворювання та симптомокомплекси:

    • гипопитуитаризм – зниження концентрації гипофизных гормонів;
    • гіпогонадизм – недостатній синтез гормонів у статевих залозах;
    • резистентність (нечутливість) до гормонів яєчників;
    • патологія надниркових залоз;
    • полікістоз яєчників;
    • пухлинні процеси в головному мозку або статевих органах.

    Синдром Шерешевського – Тернера завжди супроводжується відсутністю менструації, оскільки внутрішні статеві органи відсутні або складаються лише з сполучної тканини. Статеві губи, піхва, груди недорозвинені. Такі жінки не можуть мати власних дітей. Захворювання діагностується відразу після народження, оскільки хворий дитина має характерний вигляд. Лікування аменореї при даному синдромі є недоцільним.

    Синдром Майєра також обумовлено генетичним відхиленням, але, на відміну від синдрому Тернера, при цьому захворюванні у жінок зберігається потенційна можливість дітонародження. Патологія характеризується відсутністю матки, піхви, іноді одного з яєчників, але циклічні зміни в організмі все одно відбуваються. Лікування можливо методом трансплантації, але в світі було вироблено всього кілька успішних операцій з пересадки матки.

    Чим супроводжується менструальна дисфункція

    Клінічна картина, що супроводжує затримку менструацій, залежить від форми патології. При помилкової дисфункції, коли рівень гормонів змінюється протягом менструального циклу, але відшарувалася ендометрій не може залишити матку, мають місце:

    • передменструальний синдром (дратівливість, чутливість молочних залоз, головні болі);
    • дисменорея – болючість внизу живота та попереку під час передбачуваних місячних;
    • відчуття розпирання з-за скупчилася крові.

    Якщо вчасно не надати допомогу, в кров’яний середовищі можуть розвинутися патогенні мікроорганізми і спровокувати запалення. В такому випадку підвищується температура тіла, з’являються сильні болі в області скупчення рідини, погіршується загальне самопочуття.

    Справжня аменорея не має специфічних симптомів. Якщо вона викликана низьким рівнем жіночих і наявністю чоловічих статевих гормонів, це призводить до вірилізації – симптомокомплексу, для якого характерні ріст волосся за чоловічим типом, недорозвинені грудні залози, широкі плечі, вузький таз.

    При наявності пухлини в мозку можливі епізоди сильних головних болів, запаморочень. Для постановки точного діагнозу потрібно звернутися до лікаря і пройти ряд додаткових обстежень.

    Діагностика первинної аменореї

    Діагностика патологічних процесів у репродуктивній системі відбувається ще в підлітковому віці. Батькам варто затурбуватися і відвести дівчинку до дитячого гінеколога, якщо:

    • у віці 15-16 років відсутній менархе (перша менструація), хоча вторинні статеві ознаки добре розвинені;
    • відсутність менструальних кровотеч протягом п’яти років після того, як почали розвиватися грудні залози;
    • після тринадцатилетия так і не почався ріст грудей.

    Також рекомендується звернутися до фахівця при рідкісних (раз в 4-6 місяців) і мізерних менструаціях. Таке відхилення – олігоменорея – може зустрічатися при тих же захворюваннях, що і повна відсутність місячних.

    Процес постановки діагнозу залежить від причини, яка спровокувала патологію. Важливу роль відіграє збір анамнезу та огляд на гінекологічному кріслі. Наявність подібних відхилень у матері пацієнтки може говорити про генетичну природу захворювання, а вірилізація підлітка – про серйозних гормональних порушеннях. Проводити огляд неповнолітніх гінеколог може тільки в присутності батьків або офіційного представника підлітка. Крім того, дівчаток, які ще не втратили цноту, можна обстежити тільки через пряму кишку, щоб не пошкодити пліву.

    Атрезія (заростання) дівочої пліви діагностують відразу ж після настання менархе, оскільки скупчення крові в малому тазу і піхву супроводжується характерною клінічною картиною. Під час гінекологічного огляду між статевими губами видно багрове, виступаючу пліву, яка не має отворів.

    При генетичних аномаліях і гормональних збоях діагностика більш складна. Пацієнтці доведеться пройти ряд додаткових обстежень:

    • здати кров на різні гормони ТТГ, ФСГ, ЛГ, андрогени, пролактин, Т3, Т4;
    • пройти ультразвукове дослідження, яке допоможе визначити будову внутрішніх статевих органів, знайти анатомічні відхилення;
    • каріотипування – визначення генетичного коду пацієнтки;
    • гістероскопія дозволяє вивчити матку зсередини, знайти можливі анатомічні перешкоди;
    • магнітно-резонансна або комп’ютерна томографія для виключення пухлинних процесів.

    Додаткові дослідження допомагають знайти першопричину відсутність менструальних виділень і призначити правильне лікування. Не варто забувати про проблему чи займатися самолікуванням, оскільки затягування з терапією або прийом недієвість препаратів значно знижує шанси на успішне одужання.

    лечение

    Лікування аменореї призначає тільки лікар після обстеження

    Лікування первинної аменореї у жінок

    Оскільки терапія безпосередньо залежить від причини, яка викликала появу захворювання, і може кардинально відрізнятися, починати її можна тільки після ретельного обстеження і постановки остаточного діагнозу.

    Якщо менструальний цикл в нормі, а вийти крові заважають анатомічні особливості, це коригується хірургічним шляхом. При атрезії пліви на ній роблять ікс-образні надрізи, при відсутності піхви проводять пластичну операцію, перегородки в матці січуть при легкому внутрішньовенному знеболюванні.

    Аменорея при синдромах, пов’язаних з генетичними відхиленнями, не піддається лікуванню. Але відомі випадки, коли при хворобі Майєра дівчатам пересаджували донорську матку. Після повного приживлення органу у пацієнток встановлювався менструальний цикл, вони навіть мали шанс завагітніти.

    Пухлини лікують тільки з допомогою операцій, після яких призначають курс променевої та хіміотерапії. Однак навіть при успішному результаті менструальний цикл може так і не відновитися.

    При гормональних відхилень підбирають синтетичні аналоги, які створюють в організмі штучний менструальний цикл. Це не є лікуванням, але допомагає багатьом парам зачати і виносити дитину.

    Первинна аменорея – не самостійне захворювання, вона є лише симптомом і може сигналізувати про серйозні порушення в роботі внутрішніх органів. Важливо, щоб батьки стежили за початком менструального циклу та його становленням у дівчаток-підлітків. Раннє звернення до гінеколога, своєчасна діагностика та призначення коректної терапії – запорука успішного одужання.

    Читайте також: первинна і вторинна олігоменорея у жінок