Причини розвитку та методи лікування пахової грижі у дітей

611

Зміст:

  • Як проявляється пахова грижа у дітей
  • Види і підвиди пахової грижі
  • Причини та фактори розвитку патології
  • Симптоми і ознаки розвитку
  • Діагностика пахової грижі у дітей
  • Лікування пахової грижі
  • Прогноз на одужання при паховій грижі
  • Профілактика пахової грижі у дітей
  • Пахова грижа у дітей в більшості не доставляє незручностей. Патологія супроводжується утворенням і випинанням грижового мішка без розвитку на початковому етапі больових відчуттів. Стан не вимагає термінової медичної допомоги, однак здатне при несвоєчасній терапії викликати ряд додаткових ускладнень та порушень.

    Як проявляється пахова грижа у дітей

    Даний процес пов’язаний з формуванням і випинанням внутрибрюшинного вмісту через спеціальний канал, розташований в паху. Як правило, грижа у хлопчиків з’являється на тлі розвитку яєчок і формування мошонки. Однак нерідкі випадки утворення патологічного процесу у дівчаток. Це пов’язано зі структурою та процесом формування матки.

    Пахова грижа у дітей частіше зустрічається у хлопчиків

    Згідно зі статистикою, захворювання схильні близько 5% всіх новонароджених. При недоношеності випадки розвитку патології перевищують звичайні показники в 3-5 разів.

    При формуванні яєчок у хлопчиків в 45% випадків спостерігається правобічна грижа, супроводжувана крипторхизмом і нерідко призводить до додаткових ускладнень.

    Пахова грижа у чоловіків має більш яскраво виражену симптоматику, ніж у дітей.

    Захворювання формується як в період внутрішньоутробного розвитку, так і після народження.

    Патологія підрозділяється залежно від місця розташування і характеру формування. Поява хвороби зустрічається у три рази частіше у дітей, що мають генетичну схильність. Нерідко приводом для розвитку патології можуть служити вроджені аномалії у будові товстої кишки – хвороба Гіршпрунга.

    Види і підвиди пахової грижі

    Спадкова форма патології підрозділяється на кілька видів і підвидів. Прямий тип хвороби діагностується вкрай рідко. Захворювання являє собою вихід грижі через стінку очеревини. Коса форма виражається в грижі, яка при проходженні випадає і опускається безпосередньо через саме пахове кільце.

    За місцем розташування патологія буває лівосторонньої, правобічної і двосторонній. При цьому більш ніж у 60% випадків у новонароджених чоловічої статі спостерігається лівосторонній розвиток хвороби.

    У немовлят-хлопчиків відбувається розвиток двох форм захворювання за місцем розташування: пахова і пахово-мошоночная. Серед дівчаток більше половини випадків припадає на двостороннє освіта.

    Причини та фактори розвитку патології

    Розвиток захворювання відбувається з різних причин. У більшості випадків хвороба вражає дітей, що мають дефекти або недорозвиненість в системі будови стінок очеревини. Також патологія утворюється на тлі надмірної маси тіла дитини.

    Додаткові причини:

    • надмірне фізичне навантаження;
    • перенапруження: кашель, гикавка, блювання;
    • слабкість сполучної тканини очеревини;
    • деформації і зміни в стінках очеревини внаслідок перенесених травм.

    Патологія буває вродженою, через генетичної схильності, і придбаної – утвореною в процесі розвитку дитини.

    Симптоми і ознаки розвитку

    В одному випадку з п’яти освіта патологічного процесу відбувається ще в період виношування. При народженні в області паху у дитини спостерігається невелика опуклість, яка свідчить про початок розвитку хвороби.

    Симптоми:

    • випинання в області паху в момент напруги: при гикавці, плачі або при дефекації;
    • відсутність при пальпації больових відчуттів;
    • м’якість і рихлість опуклості при огляді і натисканні руками.

    Довготривалий стан призводить до додаткових ускладнень і розвитку яскраво вираженої симптоматики.

    Ознаки хвороби при затяжному розвитку:

    • ущільнення опуклості;
    • блідість шкірних покривів;
    • загальна слабкість, млявість;
    • утворення набряків в області грижі;
    • дискомфорт і хворобливі відчуття при пальпації;
    • диспептичні розлади: відрижка, гикавка, блювота, розлад стільця.

    При тривалому протіканні хвороби симптоми посилюються, а стан ускладнюється утворенням некрозу прилеглих тканин. Несвоєчасне проведення оперативного втручання загрожує поширенням некротичного ураження на сусідні області і внутрішні органи.

    Грижа у дівчаток при некротичному ураженні здатна викликати безпліддя. При грижі у хлопчиків процес ускладнюється повною або частковою атрофією яєчок.

    Пахова грижа у жінок зустрічається набагато рідше, ніж у представників чоловічої статі.

    Діагностика пахової грижі у дітей

    Своєчасно виконана діагностика підвищує шанси на клінічне одужання і відновлення нормального функціонування організму.

    Виявити захворювання можна при регулярному огляді у педіатра або дитячого хірурга. Проводиться візуальний огляд, пальпація на визначення ступеня тяжкості і стадії розвитку. Додатково призначається ультразвукове дослідження паху, органів очеревини, області малого тазу.

    Для уточнення діагнозу проводиться іригографія – рентгеносканирование області товстої кишки із застосуванням контрасту.

    Лікування пахової грижі

    В якості терапії призначається хірургічне втручання. Планова операція проводиться у немовлят у віці від півроку до року. Операція – герніопластика – спрямована на відсіч і видалення грижового мішка. Проводиться невеликий розріз шкіри, через який здійснюється зміцнення сполучної тканини, що перешкоджає випаданню мішка.

    операция

    Для лікування пахової грижі проводиться операція

    Для зміцнення пахового каналу встановлюється спеціальна пластикова сітка або використовуються власні натуральні тканини дитини. Операція проводиться відкритим способом. Нерідко призначається лапароскопічний метод перерізу – гідронефроз у дітей усувається за допомогою даного способу і вважається найбільш ефективним. Лапароскопія проводиться вкрай обережно, щоб уникнути пошкодження сім’яного канатика, що здатне спровокувати додаткові порушення у вигляді часткової або повної втрати дітородних функцій.

    При грижі дівчаткам призначається оперативне хірургічне втручання зважаючи на високі ризики атрофії або загибелі маткової труби.

    Хлопчикам при перших ознаках і проявах хвороби може проводитися консервативне лікування. В якості терапії призначають теплі ванни, спазмолітики та інші профілактичні процедури. При відсутності результатів від консервативного способу показано хірургічне втручання.

    Під час операції фахівцем проводиться оцінка грижового мішка з метою визначення його життєздатності. В іншому випадку весь вміст видаляється хірургічним шляхом. Тривалість операції варіюється в межах півгодини.

    В якості домашньої терапії рекомендуються різні трав’яні настої і відвари, які сприяють усуненню запальних реакцій і прискорення регенерації тканин.

    Фітотерапія проводиться тільки після консультації з лікарем і не раніше ніж через два тижні після операції!

    При несвоєчасній терапії або повну відмову від госпіталізації процес може призвести до гострих форм патології і ускладнитися різними запальними процесами.

    Прогноз на одужання при паховій грижі

    Прогноз при своєчасно розпочатої терапії сприятливий. Хірургічні дії здійснюються в стаціонарному відділенні невідкладної дитячої хірургії. Після закінчення однієї-двох діб з моменту проведення оперативного втручання дитина може бути переведений на амбулаторний режим.

    Лапароскопія призводить до меншого травмування в порівнянні з герниопластикой. Період реабілітації в першому випадку значно скорочується, і дитина може покинути стаціонарне відділення набагато раніше. Процес домашнього відновлення також скорочується. Але в будь-якому випадку потрібно строго слідувати рекомендаціям лікаря.

    Згідно з клінічними даними, загострення і повторне виникнення хвороби спостерігається менш ніж у 1% випадків.

    Зрідка пахова грижа може призводити до ускладнень у вигляді лімфостазу, лимфоцеле і порушень, пов’язаних зі здатністю до зачаття і дітородіння.

    Профілактика пахової грижі у дітей

    У якості профілактичних заходів рекомендується систематичний огляд у дитячого спеціаліста, відвідування хірурга, а також проходження всіх необхідних діагностичних процедур.

    Також щоб уникнути розвитку хвороби рекомендується дотримуватися правильного харчування, стежити за роботою кишечника, вчасно усувати захворювання, пов’язані з порушеннями в області шлунково-кишкового тракту.

    Після проведення хірургічного втручання протягом одного-двох тижнів рекомендується уникати надмірних фізичних навантажень і перенапруги.

    Пахова грижа у дітей діагностується на ранніх термінах, що дозволяє вчасно призначати необхідну терапію. Лікування патології здійснюється за допомогою оперативного хірургічного втручання. Несвоєчасно проведена операція загрожує розвитком ускладнень і погіршенням загального стану дитини. Дотримання необхідних профілактичних заходів допоможе уникнути розвитку рецидивів та виникнення хвороби.

    Дивіться далі: грижа білої лінії живота у дітей