Що робити, якщо німіють руки при вагітності

2626

Зміст:

  • Оніміння рук під час сну
  • Відчуття оніміння або поколювання в руках не є нормою. Позбутися від цього симптому допоможе комплексне обстеження організму і проходження відповідного лікування. Особливо слід насторожитися вагітній жінці, висуваючи подібні скарги, так як короткочасна втрата чутливості в кінцівках може бути передвісником небезпечного стану. Саме тому якщо при вагітності німіють руки, потрібно якомога швидше звернутися до фахівця.

    Якщо німіють руки при вагітності, варто негайно звернутися до лікаря

    Оніміння рук під час сну

    Спочатку можуть з’являтися скарги на незначне поколювання в руках після пробудження або ночами, далі дискомфорт стає більш вираженим. Втрата чутливості обмежується пальцями, зоною зап’ястя або поширюється вище-до плеча.

    Неприємні відчуття іноді супроводжуються болем у верхній кінцівки, причому вона може мати односторонній або двосторонній характер. З-за цього погіршується сон, жінка прокидається рано і більше не може заснути. Найбільш поширена і невинна причина – незручна поза. При цьому дискомфорт носить односторонній характер (наприклад, уражається тільки права рука).

    При наявності патологічного процесу з’являються скарги на поколювання й оніміння в руках у денний час, дискомфорт стає більш вираженим.

    Не можна намагатися самостійно справлятися з описаним симптомом або чекати, поки обтяжливі відчуття самостійно зникнуть.

    Необхідно звернутися до фахівця і максимально точно описати скарги: характер неприємних відчуттів, їх тривалість, частоту появи, точну локалізацію і час доби, в який найчастіше турбує оніміння.

    Обов’язково потрібно вказати, віднімається ліва рука або права, з’являється чи поколювання в нижніх кінцівках. Короткочасне зниження чутливості в руках може супроводжуватися посинінням і похолоданням шкіри, печіння, больовим синдромом. Важливо точно описати всі тривожні явища.

    Особливу увагу слід звернути на такий момент: якщо німіють руки при вагітності, але раніше цього не спостерігалося, значить, безперечно, в організмі щось не так. Можливо, у жінки присутні приховані набряки, які викликають подібний симптом. Причини дискомфорту різноманітні, і для їх виявлення потрібно для початку звернутися до акушера-гінеколога, терапевта, при необхідності – до інших фахівців.

    правая рука

    Частіше німіють руки при вагітності в 3 триместрі

    Поширена помилка вагітних жінок – списування різного роду неприємних відчуттів на такі поширені захворювання і стани, як вегето-судинна дистонія, остеохондроз, гормональні перебудови, банальна втома, гіподинамія і т. д. Тому якщо у сні або в будь який інший час доби в передпліччя, плечі, зап’ястя та інших місцях виникає почуття печіння і поколювання, потрібно якомога швидше пройти обстеження. Самодіагностика неприпустима, особливо це стосується жінок в положенні.

    Якщо причина криється в перевтомі, збільшення ваги в 2 або 3 триместрі, лікарська терапія не потрібна. Дотримання рекомендацій лікаря щодо корекції способу життя усуне симптом, при якому німіють руки при вагітності. Категорично забороняється прийом будь-яких препаратів не за призначенням.

    Існує кілька обставин, що пояснюють, чому німіють руки під час вагітності. Не слід плутати такі відчуття, як відчуття поколювання і оніміння. В останньому випадку мова йде про втрату чутливості в кінцівки, частіше всього на короткий проміжок часу. При цьому оніміння можуть передувати болі, печіння і відчуття «голок» у пальцях рук або ніг. До цього в більшості випадків призводить утиск нерва.

    Можливі причини появи дискомфорту:

  • Приховані набряки. У вагітних це найбільш ймовірна причина зниження чутливості кінцівок. Затримка рідини в тканинах призводить до здавлення кровоносних судин, нервових утворень. При цьому погіршується мікроциркуляція крові. Набряк розвивається на тлі впливу прогестерону – гормону вагітності. Набряки представляють серйозну загрозу для здоров’я матері та плода, тому потрібно щодня зважуватися і заносити результати в зошит. Правильно визначити лікувальну тактику стосовно таких вагітних може тільки лікар.
  • До відчуття поколювання, печіння, болю в кистях іноді призводить нестача вітамінів і мінералів, особливо вітамін групи Ст. Цю причину нечасто розглядають в якості основної, тому на прийомі у лікаря потрібно обов’язково розповісти про характер живлення. Недостатнє споживання продуктів, багатих калієм, кальцієм, магнієм може призвести до порушення чутливості в кінцівках і судом. Не завжди корекція раціону дозволяє покрити дефіцит зазначених речовин, тому деяким вагітним рекомендують прийом вітамінно-мінеральних комплексів. Підбирати відповідний препарат повинен тільки лікар.
  • Незручне ліжко або матрац, неправильне положення під час нічного відпочинку. Права чи ліва рука не працює із-за того, що вона виявляється деякий час здавленої. Забезпечення нормального зручного місця для сну запобіжить поява неприємних симптомів у майбутньому. Для того щоб усунути відчуття оніміння в здавленої кінцівки, достатньо трохи її розім’яти.
  • Защемлення шийного відділу хребта. Це виникає не тільки із-за незручної пози, але і через неправильно підібраною подушки – занадто високою або низькою.
  • Неправильна організація робочого місця при постійній роботі за комп’ютером. Такі люди часто скаржаться не тільки не періодичні поколювання і оніміння в кінцівках, але і на хворобливі відчуття в різних частинах тіла. Якщо болі і печіння з’являються лише в кисті, швидше за все, має місце тунельний синдром. Він виникає внаслідок постійної роботи з клавіатурою і мишею. Монотонна одноманітна навантаження на одні і ті ж сегменти кінцівки призводить до затискання серединного нерва, з-за чого болять пальці.
  • Міжхребцева грижа, шийний остеохондроз, захворювання суглобів. За статистикою, остеохондроз діагностують у кожного п’ятого людини середнього віку, причому спочатку захворювання себе ніяк не проявляє, а по мірі прогресування патологічного процесу виникають такі симптоми, як оніміння, поколювання у кінцівках, біль у спині, плечах, руках. Діагноз підтверджується наявністю специфічних рентгенологічних ознак. Вагітним рентгенологічне дослідження не проводять, але консультація невролога все одно потрібно. Обмеження шийного нерва супроводжується хворобливими відчуттями в плечах, грудях та кінцівках, відчуття оніміння четвертого-п’ятого пальців.
  • Хронічні хвороби. У вагітних жінок знижується імунітет, що призводить до загострення хронічних патологій. При відвідуванні лікаря потрібно детально розповісти про всіх наявних захворюваннях. Порушення чутливості може виникнути внаслідок обмінних порушень, запальних чи пухлинних процесів.
  • Не завжди оніміння і поколювання в руках з’являється з-за патологічного процесу. Значна прибавка ваги, психоемоційна нестабільність, перевтома, недостатній відпочинок і інші несприятливі чинники – все це може бути причиною дискомфорту.

    Найчастіше турбують болі в правій руці. Це пов’язано з тим, що ця рука найбільш задіяна при виконанні повсякденних дій у побуті або на роботі. Запобігти перенапруженню і поява неприємних відчуттів допоможе проста розминка. У перервах між приготуванням їжі, прибиранням, роботою за комп’ютером потрібно виконувати легку гімнастику – обертальні рухи кистями, розведення рук і т. д.

    Слід насторожитися, якщо біль і поколювання виникають у лівій руці і плечі. У деяких пацієнтів ці симптоми пов’язані з проблемами серцево-судинної системи. Якщо при цьому турбують ще й болі в грудній клітці, потрібно негайно звернутися до кардіолога.

    пальцы

    чому німіють пальці: причина в здавлення нерва

    Подальші дії

    При появі описаних симптомів потрібно звернутися для початку до терапевта, також слід повідомити про неприємних відчуттях акушера-гінеколога, який веде вагітність. Терапевт складе план необхідних досліджень і при необхідності направить до інших лікарів: невролога, ендокринолога, кардіолога.

    Головне – якомога швидше встановити причину оніміння і провести лікування, якщо воно потрібне. Найчастіше досить усунути несприятливі фактори (незручне ліжко, убогий раціон, психічні і фізичні перевантаження).

    Можливо, буде легка седація у вигляді рослинних препаратів. Вибрати підходяще вагітній жінці засіб може тільки лікар. Деяким призначають також зовнішні лікарські засоби у вигляді мазей, гелів.

    Рекомендації щодо профілактики:

  • Попередження набряків – обмеження споживання солі. Оптимальний питний режим визначить лікар. Можна вести щоденник, в який заноситься інформація про споживаної добової рідини. Враховуються також перші страви, фрукти і овочі.
  • Носіння зручним, не сковувати рухи, одягу.
  • Відмова в період виношування дитини взуття на підборах.
  • Гімнастика кожну годину під час роботи за комп’ютером.
  • Підбір зручного матраца і подушки. Можливе придбання спеціальної подушки для вагітних.
  • Збагачення раціону вітамінами переважно за рахунок свіжої рослинної їжі. При необхідності – прийом вітамінного комплексу.
  • Заняття йогою, плаванням, груповий гімнастикою для вагітних з професійним інструктором, якщо немає протипоказань
  • Найбільш поширена причина оніміння рук або ніг при вагітності – це здавлення нервових закінчень. Чому це відбувається, повинен визначати тільки лікар. Якщо обстеження не показало ніякого патологічного процесу, впоратися з дискомфортом допоможуть активний спосіб життя, повноцінне харчування і раціональний трудовий режим.

    Читайте далі: німіють ноги при вагітності