Що таке пункція фолікулів при ЕКЗ і як вона відбувається

1600

Зміст:

  • Що таке пункція фолікулів?
  • Підготовка до виконання процедури
  • Як відбувається пункція?
  • Що є нормою після пункції?
  • Можливі ускладнення
  • Відновний період
  • Місячні після пункції
  • Пункція фолікулів виконується з метою забору яйцеклітин, готових до запліднення. Це малоінвазивне втручання, яке є важливим етапом штучного запліднення – ЕКЗ.

    Що таке пункція фолікулів?

    У фолікулах зароджуються і розвиваються яйцеклітини – ооцити. Тут вони надійно захищаються фолликулярными стінками і їх внутрішнім вмістом. Раз на місяць у жінки відбуваються овуляція, під час якої з фолікула вивільняються 1-2 дозрілі яйцеклітини. Під час неї стінки фолікула стоншуються, тому він лопається і звільняє яйцеклітину.

    Пункція фолікулів виконується спеціальною голкою

    Яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, де може відбутися запліднення сперматозоїдом. Потім яйцеклітина просувається до матки. Тут вона кріпиться до ендометрію і продовжує розвиватися.

    З різних причин запліднення може не наступати. В такому випадку може проводитись штучне запліднення – ЕКЗ. При ЕКО злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом здійснюється в умовах лабораторії. Щоб отримати ооцити, готові до запліднення, необхідно дочекатися певного моменту циклу. А після – провести пункцію фолікулів. Така процедура дозволяє вилучити яйцеклітину без її пошкодження.

    Не можна допустити, щоб сталася природна овуляція, оскільки перед пункцією жінка приймає гормональні ліки, які стимулюють розвиток яйцеклітин. Під впливом гормонів одночасно може вивільнитися до 20 ооцитів.

    Процес дозрівання фолікулів відстежується по УЗД. Який розмір вони повинні мати? Необхідно дочекатися, коли їх діаметр досягне 17-18 див. Після цього жінці вводиться ХГЛ, під впливом якого ооцити повністю дозрівають. Через 36 годин проводиться пункція. Отримані яйцеклітини поміщають в особливе середовище, готуючи до введення в матку.

    Підготовка до виконання процедури

    Готуватися до ЕКО повинні обидва – і жінка, і чоловік. Необхідно приймати прописані лікарем препарати, дотримуватися правильний режим сну і відпочинку, відмовитися від шкідливих звичок. Важливо звернути увагу на харчування. Воно повинно бути комплексним, що не містять штучних добавок і консервантів. Також рекомендується пройти повне обстеження, щоб не допустити загострення хронічних патологій.

    Підготовка безпосередньо до пункції необхідна тільки жінці. Вона полягає в наступному.

    • Протягом тижня до процедури дотримуватися білкову дієту. Білок потрібен для нормального розвитку яйцеклітин.
    • Не займатися сексом протягом 4 діб до пункції.
    • Не їсти з ранку, якщо процедура проводиться під загальною анестезією.
    • Необхідно звільнити кишечник. Якщо процес дефекації не стався природним шляхом, призначається очисна клізма.
    • Безпосередньо перед походом в лікарню необхідно прийняти душ.
    • Підготувати чисту сорочку і тапочки, так як кілька годин потрібно буде перебувати в лікарняних умовах.

    За 36 годин до процедури робиться останній укол ХГЛ. Жінка повинна прийти в строго встановлений час після ін’єкції, оскільки при виконанні пункції раніше терміну яйцеклітина може не розвинутися. Якщо зробити її пізніше, може статися природна овуляція.

    Якщо при ЕКЗ буде використовуватися сперма чоловіка, перед здачею чоловік теж повинен дотримуватися певні правила. Необхідно відмовитися від алкоголю, тютюнопаління, наркотичних речовин. Не можна приймати будь-які ліки без дозволу лікаря. За 4 дні до процедури не рекомендується займатися сексом.

    Как происходит

    Пункція відбувається шляхом введення до яєчника спеціальної голки через склепіння піхви

    Як відбувається пункція?

    На який день циклу проводиться втручання? Це індивідуально для кожної жінки. Забір матеріалу виконується за кілька годин до овуляції. Це приблизно 14-18-й день циклу.

    Процедура виконується в декілька основних етапів.

    • Пацієнтці роблять анестезію. Процедура без наркозу може проводитися, тільки якщо у жінки є протипоказання до його використання – неврологічні і психіатричні розлади, захворювання серця, загострення бронхіальної астми та інші. Також жінка може самостійно відмовитися від анестезії.
    • Через піхву до яєчниках вводиться довга голка, оснащена датчиком на кінці. Він підключений до УЗД. Голка має особливу обробку, що не дає яйцеклітин травмуватися в процесі виконання процедури.
    • Під контролем УЗД лікар акуратно «втягує» рідина фолікула за допомогою спеціального насоса, приєднаного до голці.
    • Подача наркозу зупиняється. Через кілька хвилин пацієнтка повинна прокинутися.

    Операція триває в середньому 5-10 хвилин. За цей час доктор збирає фолікулярну рідину з яйцеклітинами з обох яєчників.

    Отриманий матеріал поміщають в лабораторні умови, де вибираються найбільш активні яйцеклітини. Надалі вони будуть вирощуватися ще кілька днів в сприятливій для них середовищі, після чого їх оплодотворят активними сперматозоїдами.

    Не можна відправляти жінку додому відразу після втручання. Протягом 1-2 годин вона повинна залишатися під лікарським наглядом для запобігання розвитку ускладнень. Також їй вводиться антибіотик щоб уникнути інфікування.

    Що є нормою після пункції?

    Втручання в області яєчника не може пройти безслідно. Можуть з’явитися деякі симптоми, які є нормальною реакцією організму на проведену операцію. Ось можливі прояви:

    • підвищення температури до 37-37,5 градусів. Приймати жарознижуючі засоби немає необхідності;
    • дискомфорт внизу живота. Жінка може відзначати тягнучі або ниючі болі, які посилюються при різких рухах та пальпації;
    • загальна слабкість, запаморочення. Це нормально, якщо вводився наркоз. Такі симптоми повинні пройти через декілька годин;
    • невеликі кров’янисті виділення з піхви. Вони з’являються з-за травмування піхвового склепіння.

    Тривалість неприємних симптомів є індивідуальною. Вони можуть зникнути через декілька днів або спостерігатися до місяця.

    Можливі ускладнення

    При виникненні нехарактерних симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря. Адже після процедури можуть з’явитися деякі ускладнення.

    • Гіперстимуляція яєчників. З’являється з-за прийому сильних гормональних препаратів, після чого яєчники починають посилено продукувати прогестерон і естроген. Прояви гіперстимуляції спостерігаються через кілька діб після забору ооцитів. У жінки болить живіт, виникають розлади стільця (пронос або діарея), метеоризм, нудота і блювання.
    • Внутрішня кровотеча. Може статися через пошкодження великої судини. У цьому випадку можуть з’явитися рясні кров’янисті виділення. Потрібно негайно звернутися до лікаря. Самостійно зупинити таку кровотечу неможливо.
    • Запальний процес. Під час процедури може бути занесена інфекція. При запаленні може боліти живіт, підвищитися температура тіла, а виділення можуть придбати гнійний характер.

    Для профілактики перерахованих вище ускладнень необхідно дотримувати всі рекомендації лікаря.

    При ЭКО

    Для ЕКО вибирають найбільш сильні яйцеклітини

    Відновний період

    Протягом 2 тижнів після пункції необхідно дотримувати наступні рекомендації.

    • Відразу після проведення процедури статеві акти заборонені. Чи можна займатися сексом в подальшому? Статеві контакти не заборонені, але вони повинні бути нечастими – максимум 2-3 рази в тиждень.
    • Забезпечити позитивний психологічний настрій. Намагатися менше переживати, думати тільки про хороше.
    • Збалансувати харчування. Збільшити кількість білків у раціоні, скоротити кількість солі. Виключити продукти, що підсилюють газоутворення, – бобові, кисломолочні, капусту, цибулю та інші. Корисно рясне пиття.
    • Виключити фізичні навантаження, багато гуляти на свіжому повітрі.

    Такі ж рекомендації дають жінці при підготовці до перенесення ембріонів.

    Місячні після пункції

    Настання місячних може статися на 5-6 добу після втручання, тому перенесення заплідненої яйцеклітини може бути проведений вже після менструації. Оптимальний час для цього підбирає лікар.

    Ендометрій має бути максимально підготовленим до прийняття запліднених яйцеклітин. Вірогідність вагітності в цьому випадку дуже висока. Може наступити багатоплідна вагітність, якщо приживуться відразу кілька запліднених яйцеклітин.

    Якщо місячних немає, це може бути пов’язано з гормональними змінами в жіночому організмі, викликані прийомом ліків. Також потрібно обов’язково виключити вагітність, у тому числі і позаматкову.

    Після підсадки ембріонів місячних бути не повинно, що буде свідчити про настання вагітності. Для підтвердження такого стану жінці потрібно буде здати ряд аналізів.

    Пункція фолікулів виконується під загальною анестезією, тому вона абсолютно безболісна і боятись її не варто. А вже через декілька діб після неї відбудеться останній етап ЕКО – перенесення ембріонів. Але до такої процедури рекомендується вдаватися, тільки якщо жінка не може завагітніти самостійно.

    Читайте в наступній статті: препарати для стимуляції овуляції