Снежноягодник-посадка і догляд у відкритому грунті, описи сортів з фото

395

Деякі декоративні чагарники настільки ж універсальні в застосуванні і прості у вирощуванні, як снежноягодник. Ця рослина здавна широко поширене в нашій країні, підходить в якості паркового чагарнику і для дачних садів. Крім симпатичною форми, головним декоративним достоїнством виду є красиві плоди, які довго тримаються на пагонах. Познайомтеся з особливостями вирощування чагарнику снежноягодник – посадка і догляд у відкритому грунті, дізнайтеся більше про оптимальні умови для рослини, розмноження, популярних видах.

Опис рослини

Снежноягодник (symphoricarpos) – рід рослин з сімейства жимолостних. Чагарник також називають вовча ягода або снігова ягода. До роду відносяться близько 17 видів. Майже всі вони походять з північної америки, тільки один, рідкісний вид (s. Sinensis) – з китаю (виростає в західній частині провінції хубей). Ці рослини зустрічаються в лісах, заростях, кам’янистих районах. Індіанці з гілок снежноягодника робили отруйні стріли.

Чагарник з’явився в європі в 20 столітті і став популярним з розвитком промислових міст, де його висаджували в скверах, парках.

Ботанічна характеристика:

  • форма . Листопадний чагарник, стебла прямі або повзучі до 3 м заввишки. Рослини часто мають характерний запах. При дозріванні плодів стебла згинаються.
  • листя – супротивні, одинарні, від еліптичних до круглих за формою, зазвичай із суцільним краєм, іноді з декількома зубцями. Листові пластинки на початковій стадії росту опушені, злегка блакитні. Згодом колір листя стає інтенсивно зеленим, довжина збільшується до 4-6 см. Черешок короткий. Чагарник листопадний, проте листя довго залишаються на пагонах, навіть перші заморозки не змушують їх опадати.
  • квіти. у червні на кущах з’являються ніжно-рожеві, медоносні квіти, безперервно квітучі до вересня. Квітки невеликі, зібрані в кілька кистей на кінцях бічних пагонів або окремо в пазухах верхніх листків. Чашечка складається з 4-5 чашолистків, зрощених в основі. Корона квітки складається з 4-5 пелюсток, білих або рожевих, з’єднаних у формі дзвіночка або воронки, часто з внутрішньої сторони опушених. Чагарник є цінним медоносним рослиною.
  • плоди . Соковиті кістянки схожі на ягоди, довго залишаються на пагонах – всю зиму. Плоди сферичні, від яйцевидних до еліпсоподібних, білого, рожевого або чорно-пурпурного кольору. Містять 2-3 насінини яйцевидної форми. Плоди отруйні!

Термін плодоношення припадає на осінь, тому листяні чагарники восени також виглядають дуже декоративно.

Снежноягодник-отруйна рослина! несприятливі для здоров’я не тільки споживання плодів, але і контакт соку зі шкірою. Квіти і плоди можуть привести до подразнення шкіри і очей. Споживання плодів людьми або домашніми тваринами може викликати діарею, блювоту, втрату свідомості. У деяких випадках може виникнути кома.

Вживання його плодів може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям, тому краще не садити чагарник поруч з дитячим куточком. Однак це не означає, що рослина не підходить для вирощування в саду. Його можна садити на живопліт, завдяки терпимості до обрізки і утворення кореневих відростків вона швидко ущільнюється. Стебла, покриті білими плодами, стануть чудовим букетним матеріалом.

Чагарник цвіте з червня по вересень, і його постійно відвідують бджоли. Урожайність меду досягає 120 кг з гектара. Птахи харчуються насінням снежноягодника. Восени їх клюють щиглики, а взимку збирають з землі дрозди, зеленушки, горобці.

Види

Рід, до якого відноситься снежноягодник, об’єднує більше десятка видів. У садах зустрічається 4:

  • с. Білий (symphoricarpos albus);
  • с. Округлий (symphoricarpos orbiculatus);
  • с. Доренбоза (symphoricarpos x doorenbosii);
  • с. Хенаульта (symphoricarpos x chenaultii).

Білий

Найбільш популярний снежноягодник білий (symphoricarpos albus). Має форму густого чагарнику, виростає до 1,5-2 м, утворює довгі, тонкі, жорсткі пагони. Листя овальні або еліптичні, зелені з блакитним нальотом.

З’являються на пагонах з червня по осінь дрібні, біло-рожеві, медоносні квітки не надто привабливі, але утворилися з них кулясті, зібрані в грона білі плоди виключно декоративні. На пагонах плоди зберігаються до перших заморозків, є чудовою прикрасою зимового саду.

Саме цей вид через велику пристосовності і малих вимог до середовища проживання заселяє відкриті природні місця (галявини, зарості). Рослина не має особливих вимог, хоча віддає перевагу сонячним ділянкам і родючим, проникним, злегка вологим субстратам, але може рости на різних грунтах, навіть сухих і бідних. Вид повністю морозостійкий, можна вирощувати в підмосков’ї, середній смузі, на уралі, в сибіру. Добре переносить посуху, забруднене повітря. Відмінно реагує на обрізку, його можна вільно формувати. Кущ добре розмножується з насіння і кореневих відростків.

На жаль, снежноягодник білий має недоліки. Він добре переносить тінь, але без сонця перестає цвісти і плодоносити, тому його краще вирощувати на сонячних ділянках. Він охоче утворює численні кореневі відростки, тому, залишившись без контролю, швидко стає інвазивним, захоплює території.

Щоб зберігати хорошу форму, кущ вимагає сильної весняної обрізки (в березні), інакше оголюється знизу від листя і утворює потворний, безладний клубок пагонів. Обрізка повинна бути досить радикальною, тільки тоді рослина буде виглядати красиво (квітучі в минулому сезоні пагони коротшають на кілька см. Над землею, а пагони, що ростуть біля основи куща, обрізаються на 2/3 або 1/3).

Доренбоза

Трохи менш популярним, але більш декоративним видом є снежноягодник рожевий доренбоза (symphoricarposii doorenbosii). Symphoricarpos doorenbosii-це гібрид symphoricarpos chenaultii і symphoricarpos albus, виведений в 1940 році голландським садівником г.дорнебоз.

Кущ характеризується тими ж характеристиками, що і попередній вид, але, має більш цікаві сорти:

  • снежноягоднікдоренбоза “аметист” -сорт, що утворює менше кореневих відростків і численні, великі плоди світло-рожевого або темно-рожевого кольору. Висота – 1,5 м.
  • «вайтхедж» white hedge – сорт з піднесеною формою і численними великими кулястими, білими плодами, зібраними в щільні грона, висотою 1,5 м.
  • «мазер оф перл» mother of pearl – сорт зі звисаючими пагонами і численними великими, круглими або злегка видовженими, світло-рожевими або біло-зеленими з червоним рум’янцем плодами. Висота чагарнику-1,8-2 м.
  • « біла перлина ” white pearl-досить пізній сорт з великими плодами (використовується селекціонерами для схрещування з сортами з рожевими плодами).
  • » брайт фентезі ” bright fantasy – з чисто білими плодами, найбільш привабливий сорт.
  • «меджік беррі ” magic berry-сорт зі звисаючими пагонами і численними круглими рожево-фіолетовими плодами, висота 1-1,2 м.

Хенаульта

Менш поширений вид – снежноягодник хенаульта (symphoricarpos chenaultii). Вважається дуже привабливою різновидом, проте більш чутливою до морозів. Рослина відрізняється від попередніх видів вимогами і зовнішнім виглядом, але також привабливо.

Кущ має однорідне забарвлення, виростає до 0,6-1,5 м, утворює численні моховисті бурі пагони, густо вкриті невеликими темно-зеленими опушеними листям. Цвіте рослина дуже пізно – в серпні, тому плоди його не завжди встигають дозріти до зими. Плоди дрібні, кулясті, червоні.

Чагарник дуже декоративний завдяки великій кількості листя, довго зберігаються восени на пагонах. Його перевага-відсутність великої кількості відростків.

Снежноягодник хенаульта підходить для створення низьких живоплотів, груп декоративних чагарників. Сорт снежноягодника» хенкок ” hancock висотою 1 м і шириною 1,5 м є ідеальним почвопокровним рослиною.

Фото. Сніжноягідник ” хенкок»

На жаль, вид має більш високі вимоги, ніж попередні-відносно чутливий до морозів, менш стійкий до посухи, очікує більш якісного, родючого грунту. Розмножується напівздерев’янілими побеговыми живцями або відростками.

Округлий

Аналогічні вимоги і невисоку морозостійкість має снежноягодник округлий (symphoricarpos orbiculatus). Його також називають”кораллоягодником”. Чагарник має густу форму, 1,5-2 м заввишки, повільно розростається в сторони. Пагони звисають, зелені, опушені знизу, восени стають жовтими. Листя дрібні, зібрані в невеликі, щільні ряди. Листя пізньої осені набувають червоного кольору, довго залишаються на пагонах.

Вид цвіте з червня по серпень. Більш декоративні, ніж квіти, дрібні (3-6 мм), рожеві або червоні плоди, густо обліплюючі гілки. Плоди кулясті, червоні, численні. Цей вид не так толерантний до субстрату, вимагає помірно родючих грунтів, більш чутливий до морозу, але не утворює настирливих відростків.

Цікавий сорт « “фолліс варіегатіс” follis variegatiis з строкатими, жовто-зеленим листям. Розмножується напівздерев’янілими побеговыми живцями або відростками.

Умови вирощування

Снежноягодник дуже витривалий, добре росте на сонячних ділянках і в тіні. Може успішно рости під деревами, навіть в повному затіненні. Чагарник стійкий до морозів, посухи. Характеризується дуже невеликими вимогами до субстрату, може рости на бідних, кам’янистих, піщаних, сухих, забруднених грунтах. Єдине, що йому не подобається-заболочені ділянки.

Однак найкраще росте снежноягодник на грунтах:

  • дренованих;
  • родючих;
  • помірно вологих;
  • ph в межах 6-8,5.

Рослина стійка до забруднення повітря, тому його рекомендується використовувати для міських і паркових посадок, може рости біля доріг.

Розмноження і посадка

Розмноження

Снежноягодник легко розмножується сам кореневими відростками. Ранньою весною або восени можна викопати великі, вкорінені відростки і посадити на новому місці.

Восени можна нарізати живці з здеревілих пагонів. Живці обробляємо препаратом-укорінювачем і поміщаємо в ємність з проникним вологим субстратом.

Також можлива посадка снежноягодника насінням. Восени збираємо стиглі плоди і видаляємо м’якоть. Насіння підсушуємо, потім висіваємо в горщики, наповнені сумішшю торфу і піску. Розсаду вирощують в теплому місці, а в середині травня пересаджують у відкритий грунт.

Посадка в грунт

Коли садити снежноягодник? саджанці снежноягодника з відкритими корінням краще садити пізньої осені або на початку весни. Саджанці із закритою кореневою системою (в горщиках) можна садити у відкритий грунт протягом усього вегетаційного періоду.

Посадку снежноягодника краще проводити навесні, коли субстрат буде самим вологим, що сприяє хорошій адаптації рослини до нового місця вирощування.

Викопайте яму глибиною близько 40 см і злегка розпушити грунт вилами навколо. У лунку кладемо невеликий шар пухкої землі, можна додати торф і перемішати, потім розміщуємо саджанець і засипаємо садовим грунтом. Садовий грунт можна перемішати з торфом. Глибина посадки повинна бути такою ж, як і в горщику. Добре поливаємо.

Снежноягодник радує око красивим видом круглий рік.

Вирощування і догляд

Снежноягодник не має особливих вимог, стійкий до різних типів захворювань. Добре переносить низькі температури, забруднене міське повітря, приморський клімат, тимчасові посухи і похибки в догляді. Морозостійкість дуже хороша, чагарник не потребує укриття на зиму.

Полив, підживлення

Снежноягодник добре росте без добрив, поливу і обприскування. Тільки молодим рослинам потрібен полив. Дорослі кущі посухостійкі. У сильну посуху можна полити чагарник, зазвичай йому вистачає води без поливу.

В інших випадках добриво можна вносити перший раз через 3-4 роки після посадки – якщо кущ гірше росте, погано цвіте. Можна внести універсальний багатокомпонентний препарат, або перепрілий компост.

Обрізка

Снежноягодник добре переносить часту обрізку. Її рекомендують, так як вид утворює численні кореневі відростки і легко втрачає декоративну форму. Обрізку потрібно проводити мінімум 1 раз на рік.

При обрізанні рекомендується використовувати захисні рукавички для захисту від подразнення шкіри.

Найкращий час для обрізки сніжноягідника – кінець зими або рання весна. Обрізають надмірно загущені екземпляри, видаляють старі, хворі, перехрещуються пагони, зайві відростки.

Обрізка рослин на живоплотах, повинна бути ретельно спланована. Варто вибрати переважну висоту і регулювати ріст рослин навесні і в кінці літа. Видаляємо уражені хворобами гілки, пагони, що ростуть в неправильному напрямку.

Чагарнику не зашкодить навіть досить сильна обрізка, він швидко відновлюється. Можна обрізати до 1/3 куща. Така доглянута огорожа буде мати красиву щільну форму, стане чудовою прикрасою.

Хвороби і шкідники

Снежноягодник зазвичай досить стійкий до хвороб і шкідників, але іноді може дивуватися грибковими захворюваннями (наприклад, борошнистою росою, антракнозом). Іноді на чагарник може напасти попелиця.

Застосування в ландшафтному дизайні

У будь-якому саду живопліт є важливим елементом облаштування і може виконувати безліч різних завдань. Снежноягодник білий відмінно працює в якості чагарнику для формування живоплоту, так як піддається обрізку і добре густіє. З нього можна створювати цікаві, густі, фігурні огорожі і ряди.

Рослина має тенденцію до утворення численних пагонів і кореневих нащадків, що є бажаною рисою у видів для живоплотів або рядів, але стане недоліком при створенні композицій для клумб.

Взимку безлисті кущики, прикрашені білими кулями ягід, виглядають, як засипані снігом. Останнім часом набирають популярність рожевоплідні види.

Чагарник відмінно підходить для тінистих куточків саду, особливо добре проявить себе на пологому схилі, підкреслить його красу. Поодинокі екземпляри прекрасно гармонують з ялівцем, барвистим барбарисом, спіреєю.

При постійному видаленні кореневих нащадків рослину можна використовувати також в складах рабаток з іншими чагарниками або самостійно. Завдяки невисоким вимогам, високій стійкості до несприятливих умов і високій толерантності до забруднення повітря, його часто висаджують в міських зелених насадженнях, парках.