Сухість шкіри у немовлят: причини, лікування, профілактика

1026

Зміст:

  • Що викликає сухість шкіри у дітей?
  • Що робити, якщо у дитини з’явилося роздратування?
  • Після появи на світ дитина адаптується до навколишнього середовища. Шкіра новонародженого, який перебував 9 місяців в рідкому середовищі, характеризується слабкою захищеністю, схильністю до почервоніння і подразнення. До двох років епітеліальні шари зміцнюються і стають більш стійкими до зовнішніх впливів, але повна відповідність дорослим параметрами спостерігається лише у 6-річних дітей. Шкіра здорового малюка блідо-рожева, м’яка, пружна.Шкіра обличчя і тіла немовляти ніжна і чутлива.

    Що викликає сухість шкіри у дітей?

    Поява сухої шкіри у немовляти опосередкована дією зовнішніх і внутрішніх факторів.

    До перших належать:

    • неправильний догляд;
    • вплив сонця, морозу;
    • пересушене повітря в приміщенні;
    • одяг із синтетичних матеріалів;
    • використання побутової хімії, не призначеної для дітей.

    Неправильний догляд зазвичай пов’язаний з купанням. Помилковим вважається занадто часте купання з дитячими миючими засобами, так як лужне середовище і поверхнево-активні речовини порушують цілісність ліпідного шару шкіри. З цієї ж причини стан епітелію погіршується із-за застосування неякісних або не призначених для немовлят косметичних продуктів. Гель і мило можна застосовувати з перших днів, а от пінку – не раніше 6-місячного віку. Перш ніж купити миючі засоби, варто ознайомитися з пропозиціями на ринку дитячих товарів, почитати відгуки.

    Морозне повітря і спекотне сонце однаково протипоказані новонародженим. Виносячи дитину на прогулянку, слід захищати відкриті ділянки шкіри від природного впливу.

    Суха шкіра у немовлят буває пов’язана з високою температурою і низькою вологістю повітря в квартирі. У новонароджених процес терморегуляції ще недосконалий, тому будь перегрівання призводить до додаткової втрати рідини. Надалі у малюка на тілі можуть з’явитися почервоніння, подразнення.

    Не прагніть продезінфікувати буквально все. Стерильний світ небезпечний для дитини не менш брудного, так як може стати джерелом додаткових проблем зі здоров’ям.

    На магазинних полицях знайдеться величезна кількість миючих, дезінфікуючих розчинів для прибирання і засобів для прання білизни. Але далеко не все можна використовувати, коли в будинку маленька дитина. Для прання використовують тільки дитячі порошки та гелі, але навіть вони викликають роздратування і сухі плями на шкірі малюка. Найбільш безпечним засобом для цих цілей все ще залишається звичайне дитяче мило. Для миття посуду краще використовувати харчову соду, гірчицю, господарське мило. Добре зарекомендували себе дитячі вологі серветки: їх можна використовувати не тільки в догляді за малюком, але і для очищення деяких поверхонь.

    Одяг малюка повинна містити мінімум синтетичних волокон. Влітку, щоб шкіра на ногах не сохла, вибирають відкрите взуття. Якщо дитина ще не ходить, можна залишити ніжки босі.

    Почервоніння шкіри у дитини провокують і деякі внутрішні причини:

    • характер харчування;
    • аутоімунні хвороби;
    • порушення кровообігу;
    • генетичні фактори.

    На шкірі обличчя часто проявляються алергічні реакції: почервоніння на щічках буває ознакою діатезу, викликаного вживанням деяких продуктів. Методом виключення виявляють, на що реагує організм. Годуючій мамі теж потрібно стежити за раціоном харчування, щоб не нашкодити дитині.

    Що робити, якщо у дитини з’явилося роздратування?

    Роздратування проявляється по-різному: сухі плями, висип, почервоніння. Дитина стає неспокійним, часто плаче. Суха шкіра немовляти – це привід звернутися за консультацією до педіатра, щоб виключити ймовірність захворювань.

    Якщо дитина здорова, то лікар пояснить, чим мазати підсохлі ділянки. Для усунення та профілактики подібних явищ використовуються зволожуючі засоби, призначені для педіатричної практики. Сухі плями на шкірі змащують дитячим кремом або молочком.

    Заспокійливу дію притаманне трав’яних настоїв і відварів. Але перед їх використанням роблять тест на переносимість: змазують засобом невелику ділянку на шкірі малюка (на зап’ясті або ліктьовому згині). Якщо через 30 хвилин почервоніння не виникло, то протипоказань немає.

    сухая кожа у грудничкаЛікарські трави – незамінні помічники в боротьбі з почервоніннями і сухими плямами на шкірі дітей.

    На думку фітотерапевтів, трав’яні ванни допомагають при роздратуванні, алергії і запаленні на тлі їх використання червона шкіра заспокоюється. Ромашка, шавлія і календула пом’якшують, знезаражують і прискорюють загоєння. На додаток до здатності пригнічувати розвиток запальних реакцій, череда має протиалергічну дію. Після декількох застосувань шорстка шкіра стає м’якше, відновлює її захисний шар. Для приготування настоїв і відварів використовують як одну траву, так і збори. Головне – не перестаратися, щоб не отримати зворотного ефекту.

    Якщо на шкірі малюка з’явилися сухість, лущення та почервоніння, то не варто відразу панікувати. Для початку можна спробувати самостійно з’ясувати причину і виключити дратівливі чинники. При стійких симптомах педіатр завжди підкаже, що робити, призначивши необхідні обстеження і лікування.

    Також рекомендуємо почитати: відкритий прикус у дитини