Трофобластическая хвороба в гінекології

1158

Зміст:

  • Що таке хвороба трофобластическая
  • Причини розвитку патології
  • Ознаки захворювання
  • Діагностика патології
  • Лікування хвороби трофобластической
  • Прогноз
  • Трофобластическая хвороба – патологія, що виникає під час вагітності і в ранній післяпологовий період. Її діагностують в 1-2,5% випадків. Це важкий стан, що закінчується загибеллю плоду.

    Що таке хвороба трофобластическая

    Патологія розвивається при наявності аномалій трофобласта – елемента тканин плідного яйця. Ворсини хоріона розростаються, починається посилене ділення клітин плацентарного ложа. Зазвичай процес призводить до смерті плоду. У ряді випадків вагітність вдається зберегти, але тоді починаються передчасні пологи. Дитина з’являється на світ з серйозними вадами розвитку і найчастіше гине.

    Трофобластическая хвороба в гінекології призводить до посиленого поділу клітин плацентарного ложа

    Виділяють кілька різновидів трофобластической хвороби:

  • Пузирний замет. Становить понад 70% випадків патології. Характеризується трансформацією ворсин зовнішньої зародкової оболонки в бульбашки, наповнені рідиною. Занос буває повним, при якому ембріон відсутня, і неповними, коли частини його тканин є в матці. Також виділяють інвазивний міхурово занесення, який є злоякісним. Характеризується розростанням трофобласта, при цьому ворсини хоріона зберігають структуру. Він може давати метастази.
  • Хорионкарцинома. Злоякісна пухлина, що складається з трансформованих епітеліальних клітин хоріону, трофобласта і зародкових клітин. Хвороба швидко дає метастази і поширюється по всьому організму. Вона викликає серйозні ураження плода, які призводять до викидня або завмирання вагітності.
  • Эпителиоидно одноклітинна трофобластическая пухлина. Найбільш рідкісна трофобластическая пухлина. Формується з скупчення аномальних трофобластов. Викликає великий некроз навколишніх тканин. Дає метастази по всьому організму аж до головного мозку.
  • Трофобластическая пухлина плацентарного ложа. Деякі вчені відносять її до різновидів хорионкарциномы. Концентрується в області плацентарної площадки. Віддалені метастази дає на пізніх етапах.
  • Кожна з цих різновидів має певними симптомами. Методи терапії будуть відрізнятися.

    У гінекології виділяють 4 стадії ураження:

  • Новоутворення не виходить за межі матки.
  • Поширення патологічних клітин на придатки і піхву.
  • Вихід пухлини на межі геніталій.
  • Метастазування на інші органи: нирки, печінка, легені, головний мозок.
  • Симптоматика, методи лікування та прогноз на кожній стадії відрізняються.

    Причини розвитку патології

    Точні причини хвороби не встановлені. Існує кілька теорій її виникнення. Деякі вчені вважають, що виною всьому перенесені вірусні інфекції. Інші схиляються до того, що проблема полягає у надмірній активності ферментів, дефіцит білка і ослабленому імунітеті.

    Прибічники вірусної теорії говорять, що клітини вірусу, наприклад, грипу, що викликають мутацію яйцеклітини. Ембріон гине, а патогенні тканини розростаються. Деякі вважають, що гормони естроген, прогестерон і хориогонадотропин, рівень яких зростає при вагітності, іноді мають виражену імунодепресивну дію. Жіночий організм сприймає плодове яйце як чужорідне тіло. У цьому випадку трапляється викидень. Якщо імунна відповідь слабкий, формується пузирний замет.

    в гинекологииВиявлення симптомів трофобластической хвороби вимагає негайного звернення до лікаря

    Не менш розповсюдженим є думка про те, що виною всьому фермент гіалуронідаза, руйнує стінки судин. В підтвердження того виступають результати аналізів хворих: при міхурово заметі рівень ферменту в 7 разів перевищує норму, а при злоякісних новоутвореннях – в 15 разів. Також популярна теорія про те, що при дефіциті протеїнів в організмі матері хромосоми мутують. Зародок стає неповноцінним, а його клітини викликають зростання новоутворень.

    Спровокувати розвиток патології можуть такі чинники:

    • перенесені аборти, пологи;
    • позаматкова вагітність;
    • пізніше статеве дозрівання;
    • трофобластическая хвороба в анамнезі;
    • інтоксикація;
    • прийом деяких препаратів, алкоголю і наркотиків під час вагітності;
    • діагностоване запалення внутрішнього шару матки.

    Доведено, що ця гестационная патологія вражає жінок старше 40 років у 5 разів частіше. У представниць західних народів ризик захворіти менше, ніж у вихідців зі Сходу.

    Ознаки захворювання

    При виникненні трофобластической хвороби у 90% випадків виникає вагінальна кровотеча. Разом з кров’ю виділяються бульбашки. Рясні крововтрати призводять до анемії. Присутні набряки, слабкість і загальне нездужання, болі в животі. При ускладненнях з’являються наступні симптоми:

    • артеріальна гіпертензія;
    • сильний токсикоз з неприборканою блювотою;
    • тахікардія;
    • підвищення температури тіла;
    • патологічні виділення із сосків.

    Якщо пухлина дає метастази в легені, виникає кашель і виділяється мокрота з прожилками крові. При ураженні головного мозку погіршується зір, жінку мучать головні болі. Залучення в процес шлунково-кишкового тракту супроводжується болями в животі, шлунково-кишковими кровотечами. Метастази в нирках призводять до появи крові в сечі.

    Діагностика патології

    Для виявлення пузирного занесення проводять ультразвукове дослідження. У більшості випадків матка виявляється більше, ніж повинна бути на даному терміні. Але іноді при частковому заметі дітородний орган не збільшується або навіть стає менше. УЗ картина специфічна, її достатньо для постановки діагнозу. Додатково призначають аналіз сечі на рівень ХГЛ. При захворюванні він може перевищувати норму в десятки разів.

    в гинекологииОзнаки пузирного занесення на УЗД

    При підозрі на хорионкарциному проводять гінекологічний огляд. Він повинен показати ціаноз слизової оболонки піхви і шийки матки, метастази у вигляді темно-червоних горбків і сіруваті вузлики в некротичних тканинах. Матка збільшена, її стінки більш м’які, в області придатків промацуються кісти. Також необхідно УЗД. Воно показує локалізацію новоутворення.

    Проводять аналізи на наявність білків і рівень гормону ХГЛ. У ході діагностичного вискоблювання беруться тканини для біопсії. При підозрі на метастази перевіряють головний мозок, легені, черевну порожнину і нирки шляхом УЗД, комп’ютерної томографії або рентгенографії.

    Лікування хвороби трофобластической

    Доброякісну форму захворювання лікують шляхом видалення новоутворень. Для цього використовують вишкрібання або вакуумну аспірацію. Також прописують кровоспинні препарати. Після процедури протягом 2 місяців необхідний постійний лікарський контроль з періодичною перевіркою рівня хориогонадотропина і УЗД органів малого тазу. Клінічні рекомендації включають в себе дослідження ХГ кожні 2 тижні протягом 3 місяців, а потім раз в місяць протягом півроку, дотримання контрацепції протягом року.

    При задовільних результатах досліджень і нормалізації менструального циклу протягом 8 тижнів додаткове лікування не показано. Але якщо протягом цього строку симптоми хвороби не пропали, а результати ультразвукового дослідження показують патологічні ділянки в матці, пацієнтці необхідна хіміотерапія. Для підтвердження або виключення метастаз в легенях роблять рентгенографію органів грудної клітки.

    При відсутності позитивних результатів терапії і виникнення маткової кровотечі проводять операцію. Вона полягає у видаленні матки і придатків або надпіхвова ампутація. Пацієнткам репродуктивного віку може бути проведена органосберегающая операція з видаленням уражених ділянок.

    трофобластическая болезньПоказання до операції при трофобластической хвороби

    Інвазивний міхурово занесення, хорионкарциному та інші види злоякісних новоутворень лікують шляхом хіміотерапії. Схема і тривалість лікувальних заходів залежить від точності діагнозу та ступеня ураження внутрішніх органів. При відсутності позитивного результату від медикаментозного лікування проводять операцію з видалення матки. В обов’язковому порядку хірургічне втручання призначають хворим старше 40 років. Перед операцією проводять 1-2 курсу хіміотерапії.

    Прогноз

    При своєчасній діагностиці і своєчасних лікувальних заходах хвороба проходить без ускладнень. При відсутності метастаз хіміотерапія успішна в 100% випадків, а при їх наявності – у 70%. Після успішної терапії жінка залишається здатна до зачаття. Рецидиви спостерігаються лише в 3-8% випадків.

    Трофобластическая хвороба закінчується смертю дитини і загрожує летальним результатом матері. Але ця патологія – не вирок. Абсолютна більшість жінок після успішного лікування зберігають репродуктивну функцію. Головне, не допускати ускладнень і звертатися за медичною допомогою при перших ознаках захворювання.

    Дивіться далі: як проявляється хориокарцинома матки