СЗРП при вагітності: діагностика, ризики, лікування

1463

Зміст:

  • Що таке СЗРП при вагітності
  • Причини виникнення
  • Постановка діагнозу
  • Види і ступені
  • Що робити
  • За гестаційний, або, по-іншому кажучи, внутрішньоутробний період дитина зазнає дивні зміни – від злилася з двох клітин зиготи до повноцінного життєздатного організму. Однак іноді розвиток відбувається не за запланованим сценарієм і фактичний стан плода відрізняється від норми.

    Що таке СЗРП при вагітності

    СЗРП – це поняття, що використовується в гінекології для позначення такого стану плода, при якому його фізичні параметри –візуально визначається розвиток органів і вагу, не відповідають встановленим для цього терміну нормам. СЗРП розшифровується як синдром затримки розвитку плода, інакше це захворювання називається також гіпотрофією плода.

    СЗРП при вагітності не завжди є патологічним явищем і найчастіше не представляє небезпеки для дитини.

    Що означає таке формулювання на практиці? При діагнозі СЗРП плід або певна його частина розвиваються не так, як слід. Наприклад, майбутній немовля може мати недостатню вагу, що призводить до народження дітей з малою та критично малою вагою навіть при доношеності. Або ж певна частина його тіла, часто – живіт, може бути сформована з відставанням по відношенню до інших органів. Як наслідок, це знижує шанси дитини на виживання поза тілом матері.

    Причини виникнення

    Точні причини виникнення захворювання встановлено бути не можуть. Часто це поєднання різних факторів, що діють на розвиток плоду в більшій чи меншій мірі. Серед чинників, які збільшують ризик захворювання, виділяють:

    • Складний перебіг вагітності. Сюди можуть відноситися анемія матері, різниця резус-факторів матері і дитини, токсикоз, гестоз, загроза викидня або передчасного переривання вагітності.
    • Аномалії розвитку плода. Під цим терміном маються на увазі різні виродливості, вади розвитку або хромосомні порушення.
    • Інфекційні захворювання під час вагітності.
    • Хронічні захворювання у матері, а також носійство прихованих інфекцій.
    • Шкідливі звички та вплив токсинів – куріння, наркотики, алкоголізм, професійні шкідливості, вплив поганої екологічної обстановки і т. д.
    • Прийом деяких лікарських препаратів під час вагітності.
    • Віковий фактор: вік настання вагітності до 17 або після 35 років.

    Важливо! Залежно від інтенсивності впливу цих чинників, а також від впливу генетики та інших умов, СЗРП при вагітності може проявитися у різній тяжкості або відсутні зовсім.

    Постановка діагнозу

    Підозри на СЗРП вперше можуть виникнути на огляді у гінеколога, який веде вагітність. У зв’язку з тим, що матка збільшується пропорційно розміру плоду, саме по ній можна судити про його відповідність вазі. Тому якщо матка під час вагітності відстає в розмірі від нормативного інтервалу, майбутньої матері призначається додаткове обстеження.

    Першим етапом робиться УЗД плоду. У його ході здійснюється фетометрия – тобто вимірювання параметрів тіла плода та їх співвідношення з показниками норми. Якщо УЗД виявляє відхилення, то призначається додаткове дослідження.

    Другим етапом проводиться доплерографія – тобто сканування судин плаценти і матки. Якщо встановлена плацентарна недостатність, саме вона є причиною недостатнього розвитку плода. Паралельно з допплерографією призначається КТГ – вимірювання реакції серцевих скорочень плода для визначення його життєздатності.

    Важливо! Тільки за результатами доплер-дослідження і КТГ можна поставити остаточний діагноз.

    Якщо в ході цих досліджень аномалій не спостерігається, а недолік ваги є, то така картина вписується у варіант норми – наприклад, якщо у батьків малюка спадково обумовлений малий розмір плоду.

    Додатково матері призначають аналізи на дослідження рівня гормонів – щоб зрозуміти, чи нормально материнський організм виконує функції виношування плоду.

    Види і ступені

    СЗРП може носити різний характер, і не завжди така особливість плода є патологічною. Серед видів цього стану виділяють симетричну та асиметричну форми.

    степени

    У СЗРП виділяють різні ступені тяжкості.

    Симетрична форма – пропорційне, відповідне нормі розвиток плоду, який відрізняється від звичайного лише меншою вагою та розміром. Це може бути пов’язано з недостатнім харчуванням жінки, генетичними особливостями, а також іншими шкідливими впливами на організм. Такий вид діагностується в першій половині терміну вагітності.

    Асиметрична форма є найбільш поширеним варіантом розвитку СЗРП. Найчастіше вона діагностується в третьому триместрі вагітності, коли плід найбільш сформований і диспропорції можна явно відстежити. Асиметрія проявляється в даному випадку диспропорцією розвитку: найчастіше це недорозвинення внутрішніх органів при нормальному розвитку голови і кінцівок.

    Важливо! Ймовірність виникнення СЗРП зростає при наявності в утробі двох і більше дітей.

    Встановлення ступенів захворювання залежить від строку відставання розвитку плода від нормативного. Всього їх три:

    • Відставання менш ніж на 2 тижні.
    • Відставання на 2-4 тижні.
    • Затримка в розвитку на термін більше місяця.

    При встановленні такого діагнозу не слід впадати у відчай, бо як СЗРП першій стадії відносно легко піддається корекції за допомогою лікування.

    Що робити

    Лікування СЗРП проводиться під контролем лікарів в стаціонарних умовах. Це дозволяє часто проводити необхідні дослідження і тримати під контролем стан і матері, і плоду. Слід зазначити, що серйозні наслідки для життя і здоров’я дитини настають лише в разі II і III стадій хвороби, які спостерігаються набагато рідше, ніж стадія I.

    Щоб уникнути наслідків для здоров’я майбутньої дитини, лікарями встановлюється причина недорозвинення. Якщо плацентарна недостатність виникає внаслідок інфекції або хронічного захворювання, то все увагу лікарів зосереджується на мінімізації їх впливу на плід. Якщо ж причина в недостатності кровотоку, то вагітній призначається курс ліків для його нормалізації.

    Важливо! Якщо затримка розвитку плода викликана генетичними хворобами або вродженим каліцтвом, питання про збереження вагітності та терапії вирішується з матір’ю в індивідуальному порядку.

    В цілому діти, народжені після постановки діагнозу СЗРП, наганяють однолітків у розвитку вже до двох років, хоч спочатку й мають недостатню вагу і відставання в розвитку травної і дихальної систем. Правильне харчування і розвиток, регулярне спостереження у лікаря – все це сприяє формуванню організму, який повністю відповідає віковим нормам.

    Читайте далі: чи можна завагітніти за день до місячних