Трихомонада у жінок: симптоми, діагностика і лікування

1187

Зміст:

  • Шляхи і причини зараження
  • Види та класифікація
  • Трихомонада у жінок: симптоми
  • Діагностика
  • Методи терапії
  • Профілактика
  • Трихомоніазом називають інфекційно-запальне захворювання, яке викликають найпростіші мікроорганізми. Жінки хворіють набагато частіше у чоловіків, причому останні майже ніколи не відчувають неприємних симптомів після зараження. Чоловік, як правило, навіть не підозрює про свою хворобу і стає її носієм. При відсутності адекватної терапії розвивається хронічна форма трихомоніазу, здатна привести до тяжких наслідків, зокрема, до безпліддя і гнійно-запального ураження геніталій.Існує три види трихомонад: trichomonas elongate, trichomonas hominis і trichomonas vaginalis

    Шляхи і причини зараження

    Трихомонади життєздатні виключно всередині людського організму, за його межами вони втрачають свою активність. Однак у виділеннях, які залишаються на білизну, ці мікроби можуть жити до п’яти годин. Згубно діє на трихомонад звичайна вода і мильний розчин, а також сонячне світло і середовище з температурою понад 40°.

    Трихомонади відмінно «уживаються» з іншими збудниками венеричних хвороб, наприклад, з гонококами та уреаплазмою. Найчастіше гонококкова інфекція знаходиться усередині трихомонад і не реагує на лікування противогонорейными препаратами.

    Трихомоніазом заражаються переважно статевим шляхом, хоча не виключено інфікування через предмети побуту та особисті речі. В окремих випадках інфекція передається від матері плоду під час пологів.

    Однією з причин проникнення трихомонад в організм є зниження кислотності мікрофлори піхви. У нормі піхвовий секрет містить палички Дедерлейна – лактобактерії, необхідні для захисту від патогенних мікроорганізмів. Під впливом різних факторів, концентрація корисних лактобацил зменшується, бар’єрна захист слабшає.

    До причин, що знижують кислотність, відносяться:

    • безладні статеві зв’язки;
    • менструація;
    • вагітність;
    • погана гігієна.

    Все це створює сприятливі умови для розвитку і життєдіяльності трихомонад.

    Види та класифікація

    Трихомоніаз класифікується:

    • за давнини зараження;
    • характером протікання;
    • ступеня тяжкості.

    Згідно першої класифікації, він може бути гострим, коли зараження відбулося не пізніше двох місяців до виявлення, так і хронічним. Перша форма трихомоніазу, у свою чергу, підрозділяється на гострий, підгострий і торпидный тип.

    Гостра форма захворювання характеризується різкою маніфестацією і яскравою симптоматикою. При підгострому трихомоніазі симптоми менш виражені, а при торпидном майже відсутні.

    трихомонада у женщин симптомыПри високому імунітеті трихомоноз може протікати в хронічній формі

    Залежно від тяжкості ураження розрізняють неускладнений і ускладнений трихомоніаз. Ускладненням вважається втягнення в запальний процес внутрішніх статевих органів – матки і яєчників. Відповідно, при запаленні тільки зовнішніх геніталій говорять про неускладненому трихомоніазі. В іншому випадку можливі такі ускладнення:

    • аднексит;
    • ендо – і параметрит;
    • утворення абсцесів у бартолінових залоз або яєчниках.

    Потрібно зазначити, що приблизно у 30% заражених трихомоніаз перебігає в прихованої, латентної формі. При цьому жінки, так само як і чоловіки, залишаються джерелом інфекції для своїх партнерів. Безсимптомна форма трихомонади може в будь-який момент заявити про себе характерними ознаками, якщо в імунній або гормональній системі жінки відбудеться збій.

    Трихомонада у жінок: симптоми

    Перші прояви хвороби виникають не раніше, ніж через три дні після інфікування. Іноді проходить 3 і 4 тижні, перш ніж з’являються типові симптоми трихомонади:

    • сильне, інколи нестерпне печіння та свербіж слизової поруч з піхвою і на статевих губах;
    • почервоніння, набряклість і дрібні тріщинки з-за розчісування;
    • пінисті виділення з неприємним запахом, жовтуватого або зеленуватого відтінку, іноді з домішками крові;
    • часте і хворобливе сечовипускання, болі під час і після статевого акту;
    • підвищення температури тіла до 37 – 37.5°, погіршення самопочуття, розлад сну.

    Підгостра форма тріхомоноза найчастіше проявляється лише незначним збільшенням об’єму виділень. Інші симптоми зазвичай змазані. При поширенні запального процесу на внутрішні органи сечостатевої системи, виникають болі внизу живота і в попереку, смердючі виділення, порушується менструальний цикл, страждає репродуктивна функція.

    Діагностика

    Обстеження включає гінекологічний огляд, при необхідності – огляд піхви, стінок вагінального каналу і шийки матки за допомогою кольпоскопа (кольпоскопія). Для виявлення трихомонад беруть мазок на флору. Виявити антитіла до них допомагають імуноферментний та імунофлуоресцентного аналізи крові. В даний час широко використовується метод полімеразної ланцюгової реакції. З його допомогою можна виявити шкідливий мікроорганізм, навіть якщо в биопробе міститься лише одна його ДНК-молекула.

    Диференціальну діагностику трихомоніазу проводять з молочницею, гонорею та неспецифічним вульвовагинитом.

    При поширеному запаленні, коли порушені внутрішні органи, може призначатися МРТ або УЗД.

    трихомонада у женщин симптомыТрихомоніаз, включаючи навіть його агресивні форми, добре піддається лікуванню терапевтичними дозами Метронідазолу

    Методи терапії

    Для лікування трихомонади застосовуються антибіотики:

    • Метронідазол;
    • Трихопол;
    • Кліон;
    • Орвагил;
    • Ниморазол.

    Дуже важливо, щоб лікувалися обидва статевих партнера. При цьому будь-які сексуальні контакти повинні бути виключені. Тривалість терапевтичного курсу залежить від тяжкості ураження і може складати від 10 до 12 днів.

    Якщо ефекту від проведеної терапії немає, додатково призначаються вагінальні свічки, сидячі ванночки і спринцювання з лікарськими травами, наприклад, з ромашкою.

    Важливо знати, що у вагітних і годуючих жінок антибіотики не застосовуються через високого ризику потрапляння активних речовин в кров’яне русло і молоко. Якщо інтенсивне місцеве лікування не допомагає, рекомендується перервати вагітність або припинити годування груддю.

    Профілактика

    Запобігти зараженню трихомонадами дуже просто. Для цього необхідно уникати випадкових статевих зв’язків, обов’язково використовувати презервативи. Всім жінкам потрібно проходити щорічне гінекологічне обстеження і своєчасно лікувати виявлені захворювання.

    Крім того, відмінною профілактикою тріхомоноза і багатьох інших хвороб, що передаються статевим і побутовим шляхом, є дотримання особистої гігієни і використання індивідуальних туалетного приладдя.

    Читайте також: женьшень корисні властивості для жінок