Жировики на обличчі у новонародженого: причини і лікування

1369

Зміст:

  • Опис
  • Причини
  • Коли пройдуть жировики
  • Як видалити жировик
  • Жировики на обличчі у новонародженого в більшості випадків не вимагають лікування. Вони являють собою тимчасове, минуще явище, що відбиває фізіологічну перебудову організму.

    Опис

     

    Білий жировик – це невелика кіста сальної залози, всередині якої знаходиться шкірне сало і кератин. Такі утворення називаються міліуми і являють собою безболісні ущільнення білого кольору. Їх розмір коливається від 0.5 до 3 мм, місцем локалізації є переважно середня частина обличчя, вилиці і віки.

    Білий жировик – це, по суті, результат надлишкової функції сальної залози

     

    Міліуми нагадують дрібні білі зерна, схожі на просо, тому їх ще називають «просянками». У новонароджених дітей вони частіше виявляються на крилах носа і незабаром зникають спонтанно без будь-якого лікування.

    Жировикам на обличчі у новонародженого невластиво запалення, оскільки у просянки немає природного виходу на поверхню шкіри, і відсутній контакт з повітрям. Однак в окремих випадках, наприклад, при порушенні гігієни, всередину кісти може потрапити інфекція. Це призведе до розвитку локального запального процесу й утворення гнійника.

    Причини

     

    Формування сальних залоз відбувається на третьому місяці вагітності, щоб забезпечити плоду захисну мастило. Ця субстанція захищає шкірні покриви від розчинення навколоплідними водами і створює захисний бар’єр при народженні.

    Вона складається на 80% з води, а решта 20% – це продукти життєдіяльності шкірного епітелію і білки, мають антимікробну ефектом. Саме клітини відмерлого епітелію закупорюють сальні протоки і перешкоджають виходу шкірного сала назовні. Цьому може сприяти:

    • гормональний збій у матері, особливо в останньому триместрі вагітності;
    • гіперчутливість шкіри малюка;
    • недостатня гігієна;
    • спадкова схильність;
    • порушення роботи внутрішніх органів: зокрема, низька активність ліполітичних ферментів-тригліцеридів, що продукуються підшлунковою залозою і необхідних для розщеплення жирів.

     

     

    Найбільш імовірною причиною лікарі називають генетичну схильність. Помічено, що жировики частіше спостерігаються у дітей, чиї родичі стикалися з тією ж проблемою.

     

    Потрібно зазначити, що структура шкіри немовлят не така, як у дорослих. Верхній шар шкіри, епідерміс, набагато тонше, і має порівняно невеликий запас клітин. Крім того, ці клітини пов’язані між собою дуже слабо, через що легко відшаровуються.

    Сальних залоз на обличчі новонароджених в кілька разів більше, ніж у дорослих. Це теж є одним з факторів ризику появи жировиків переважно на обличчі, а не на тілі.

    Коли пройдуть жировики

     

    Міліуми-просянки зазвичай проходять досить швидко, і вже через 3 – 8 тижнів від них не залишається навіть сліду. В окремих випадках жировики можуть зберігатися до року.

    Батьки повинні знати, що робити різні примочки і припікання не можна. Обробка жировиків зеленкою, марганцівкою, саліцилової або борною кислотою не просто марна, але може завдати шкоди.

    жировики на лице у новорожденного

    жировики на обличчі у новонародженого, як правило, ніяк не впливають на здоров’я малюка і не порушують його звичний режим

     

    Дитячій шкірі притаманна висока гідрофільність, тому будь-водорозчинне речовина всмоктується швидко і повністю. Тому не варто займатися самолікуванням, це може бути небезпечно.

    Як видалити жировик

     

    Видалення може знадобитися при запаленні або значному збільшенні розмірів освіти. Від подібних висипань краще також позбутися в разі їх розташування в області повік або під очима, оскільки вони заважають моргати і порушують зорову функцію.

    Поодинокі жировики усуваються механічним методом за допомогою проколу і аспірації вмісту. Якщо миллиумов багато, використовується лазерний, радіохвильовий метод або електрокоагуляція. Операції абсолютно безкровні і практично безболісні.

     

    Щоб уникнути запалення і запобігти появі нових жировиків, рекомендується додавати у ванни для купання відвари трав. Підійде кора дуба, ромашка, череда, шавлія або чистотіл. Регулярні купання також будуть сприяти розсмоктуванню вже наявних миллиумов.

     

    Таким чином, жировики на обличчі новонародженого не представляють небезпеки і не вимагають лікування. При гарному догляді і харчуванні вони проходять самі через кілька тижнів або місяців. Якщо просянки якимось чином турбують малюка, ростуть або запалюються, то лікар порадить найбільш щадний метод видалення.

     

    Також цікаво почитати: афективно респіраторні напади у дітей