12 причин присмаку заліза в роті у жінок і чоловіків

917

Чи траплялося вам після склянки мінералки або від вживання деяких продуктів відчувати металевий присмак? якщо такий стан виникає рідко, то про нього можна не турбуватися. Але коли присмак заліза в роті відчувається регулярно, триває досить довго і не залежить від прийому їжі, потрібно обов’язково з’ясувати причину дискомфорту. Адже не виключено, що це симптом будь-якого захворювання. А чим раніше виявити причину і почати лікування, тим швидше зникне і неприємне відчуття.

Які бувають причини металевого присмаку? що впливає на його виникнення? коли і до якого лікаря потрібно звернутися і які заходи необхідно вжити, щоб смак металу в роті більше ніколи не турбував? про це ми сьогодні і поговоримо.

Мова – орган сприйняття смаку

А ви знаєте, що незважаючи на свій невеликий розмір, мова складається з шістнадцяти м’язів і на ньому розташована величезна кількість сосочків різної форми, завдяки яким ми і відчуваємо смак?

Коли ми їмо, наприклад, щось солодке, то солодкість сприймається виключно своєю групою рецепторів. Якщо з якихось причин цих сосочків мало, то у людини солодкий смак стає менш вираженим, а то і зовсім відсутня.

Рецепторів, які сприймають гіркий смак, на мові найбільше. Гіркота-це небезпека, закладена генетично, коли наші далекі предки їли отруйні або неїстівні гриби і рослини.

https://pixabay.com/photos/tongue-human-child-person-face-822441/

Кислий і солоний смаки з точки зору хімічних і фізичних властивостей дуже схожі. Цим і можна пояснити, що лимонний сік часто додають в салати в якості заправки замість солі.

У сприйнятті смаку крім мови беруть участь також зуби і ясна. У тканинах пародонту зосереджені рецептори тиску, а жувальні м’язи оцінюють структуру і консистенцію продукту.

Якщо в ротовій порожнині багато зубів, в яких видалені нерви, то смакові відчуття людини істотно притупляються.

Щоб відчути смак, необхідно всього 0,15 секунди. За цей час імпульс від смакового сосочка доходить до головного мозку, який моментально видає нам інформацію про характер смаку.

Але що ж таке “металевий смак”? оскільки він не відноситься до основних смаків-кислого, солодкого, гіркого і солоного, то в даному випадку мова йде не про смак, а про присмак.

Чи доводилося вам коли-небудь в дитинстві лизнути батарейку? якщо так, то ви цей кислувато-гіркий неприємний присмак вже знаєте, ну а якщо ні, то можете спробувати хоч зараз.

Подібний присмак може з’явитися як під час прийому їжі або після неї, так і з незалежних від їжі факторів. В останньому випадку крім неприємного присмаку можуть додатково проявлятися легке оніміння мови, поколювання або терпке, терпке відчуття.

Присмак заліза виникає через хімічну реакцію в порожнині рота. Найчастіше окислюються речовини, в яких містяться іони міді.

металевий присмак може спостерігатися при:

  • отруєнні солями важких металів;
  • прийомі деяких медикаментів;
  • опроміненні;
  • наявності в роті зубних протезів і коронок, виготовлених із заліза;
  • деяких захворюваннях;
  • вживанні мінеральної води, що містить залізо мул питної води, у складі якої надлишок будь-яких металів;
  • використанні неякісної водопровідної води, яка тече по старих, проржавілих трубах;
  • носінні на губах або язиці прикрас.

Причини металевого присмаку, не пов’язані з патологією

Чому іноді з’являється присмак заліза в роті у жінок?

У вагітних

https://www.pexels.com/ru-ru/photo/5427305/

У майбутніх матусь через зміну гормонального фону часто змінюються смакові відчуття. З’являються дивні переваги в їжі і запахах, вагітним жінкам часто хочеться одночасно їсти непоєднувані продукти, наприклад, солодке і солоне.

У першому і другому триместрах металевий присмак у роті вважається нормою, а ось якщо він супроводжує жінку всю вагітність, то це може виявитися який-небудь патологією.

наявність неприємного присмаку може виявитися симптомом:

  • залізодефіцитної анемії;
  • дефіциту корисних речовин в організмі;
  • загострення хронічних захворювань.

Під час клімаксу

Період менопаузи характеризується серйозними гормональними змінами, через що жінка може відчувати сталевий присмак. Стан може виникати періодично або переслідувати жінку тривалий час. Провокуючими факторами також є хронічні захворювання, а також проблеми з кровотворенням, наприклад, анемія.

Під час менструації

За кілька днів до початку місячних в організмі жінки відбувається зміна гормонального фону, через що можуть спотворитися смакові сприйняття, наслідком чого і є поява залізного присмаку.

Цей неприємний симптом не обов’язкова умова початку менструації, але у деяких жінок такий стан зустрічається регулярно. Після закінчення місячних смакові відчуття приходять в норму.

Які препарати викликають металевий смак

фото: https://pixabay.com/photos/health-cure-vitamins-tablets-621356/

присмак металу в роті можуть провокувати деякі медикаменти:

  • антибіотики;
  • протизапальні засоби;
  • гормональні контрацептиви;
  • антигістаміни;
  • засоби для схуднення»;
  • інгібітори;
  • глюкокортикостероїди;
  • ліки, які нормалізують кислотність;
  • таблетки, що знижують рівень глюкози;
  • засоби, призначувані при високому ат;
  • препарати, що зменшують рівень холестерину.

Патологічні причини присмаку

Мова називають дзеркалом організму, кожному органу відповідає який-небудь ділянку мови. За його зовнішнім виглядом знає фахівець може визначити у людини наявність захворювань ще за кілька днів до того, як вони проявлять себе відповідними симптомами. Тому скарги на неприємні присмаки не повинні залишатися без уваги.

Присмак заліза в роті у чоловіків і жінок може свідчити про багатьох захворюваннях. Розглянемо докладно самі основні з них.

Пародонтит

При недостатній гігієні порожнини рота на зубах утворюється велика кількість зубного нальоту, через що може виникнути поверхневе запалення ясен. Таке захворювання називається гінгівіт. Якщо його не лікувати, то запалюється пародонт – комплекс навколозубних тканин, які забезпечують фіксацію зуба в щелепі.

Пародонтит викликає кровоточивість ясен, що іноді призводить до металевого присмаку через вивільнення іонів заліза з гемоглобіну.

Залізодефіцитна анемія

https://pixabay.com/photos/red-blood cell-vessel-tube-flow-4256710/

Нестача в організмі заліза може викликати збочене сприйняття смакових відчуттів, ознакою якого є сталевий присмак.

Найчастіше симптом з’являється при середній або запущеній формі захворювання.

Дефіцит вітамінів

Гіповітаміноз, тобто нестача в організмі вітамінів і корисних речовин, може викликати металевий присмак, а також супроводжуватися безсонням, дратівливістю, хронічною втомою.

ознаками дефіциту вітаміну в12 є:

  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
  • хвороби кровотворення;
  • проблеми в роботі нервової системи;
  • запалення язика і слизової ротової порожнини;
  • печіння в роті.

При нестачі вітаміну в4 (фолієвої кислоти) порушується синтезування днк. Це особливо небезпечно для вагітних, дітей до року, дівчаток-підлітків.

Захворювання печінки і жовчовивідних шляхів

При порушенні функцій печінки і жовчного міхура одним з основних симптомів є кровоточивість ясен. Кров в ротовій порожнині провокує появу металевого присмаку. Найчастіше цей стан спостерігається вранці.

Хворі, які страждають захворюваннями жовчовивідних шляхів, відчувають присмак заліза і жовчі. Це пов’язано з тим, що в ранкові години застійна жовч викидається в стравохід.

Цукровий діабет

фото: https://pixabay.com/photos/diabetes-blood-sugar-blood-test-2994808/

У діабетиків швидше звичайного розпадаються молекули жиру, через що в печінці утворюються продукти розпаду-кетонові тіла. Коли кетони потрапляють в кров, може відчуватися металевий присмак.

Цей симптом може бути передвісником діабетичної коми, тому при появі присмаку заліза необхідно негайно виміряти рівень цукру.

Гастрит, виразка

Захворювання травної системи характеризуються недоліком або надлишком соляної кислоти. При гастриті і виразці спостерігаються болі в епігастральній ділянці після їжі, відрижка, наліт на язиці, неприємні присмаки в роті, в тому числі і металевий.

Захворювання порожнини рота

Стоматит, гінгівіт, герпес на губах, мікроскопічні травми слизової, виразки і тріщини можуть періодично кровить, і людина відчуває металевий присмак.

Захворювання порожнини рота зазвичай виникають через недостатню гігієни, дефіциту вітамінів групи в, цукрового діабету, гормонального дисбалансу, вірусної або аутоімунної патології.

Інфекція лор-органів

Захворювання горла і носоглотки, викликані грибковими або бактеріальними інфекціями, зазвичай супроводжуються першением, кашлем, нальотом на мові і мигдалинах, місцевими кровотечами, що і призводить до неприємного присмаку.

Неврологія

Порушення в роботі нервової системи можуть привести до ураження відділів головного мозку, які відповідають за смакові сприйняття.

Захворювання легенів

Одним із симптомів крупозної пневмонії є виснажливий сухий кашель, який з часом перетворюється в мокрий. Мокрота часто має іржавий відтінок, який вказує на домішка крові від розірвався кровоносної судини в легкому. А кров провокує виникнення неприємного присмаку.

Кров в мокроті може бути присутнім також і при туберкульозі, бронхоектатичної хвороби, абсцесі легені, легеневої гіпертензії, муковісцидозі, онкології.

Симптом як ознака отруєння

фото: https://pixabay.com/photos/human-puke-choking-freckles-3586707 /

Якщо з’явився в роті присмак заліза відразу після їжі, особливо, якщо в їжу вживалися морепродукти, то не виключено харчове отруєння. Несвіжа риба дуже небезпечна для здоров’я, вона швидко викликає інтоксикацію організму з усіма витікаючими наслідками. Медична допомога в цьому випадку повинна бути надана негайно.

Терміново необхідно звернутися до лікаря і при отруєнні миш’яком, солями важких металів.

Якщо металевий присмак є причиною патології, то необхідно звернутися спочатку до терапевта, який на підставі скарг пацієнта призначить відповідні дослідження.

до них відносяться:

  • загальний аналіз крові;
  • біохімія;
  • рентген;
  • мазок зі слизової носоглотки;
  • ендоскопію шлунка;
  • узд внутрішніх органів;
  • тест на онкомаркери.

При виявленні вогнища хвороби буде призначено адекватне лікування або терапевт направить пацієнта до вузького фахівця, який і буде займатися подальшим лікуванням.

Розібратися в істинної причини виникнення металевого присмаку зможе тільки фахівець. Якщо ви виключаєте фізіологічні ознаки, а також ті, які не пов’язані з патологією, то не варто самостійно ставити собі діагноз – це повинен зробити тільки лікар.

Щоб дізнатися, як прибрати присмак заліза в роті, необхідно спочатку знайти причину його виникнення. Самостійно поставити собі діагноз ви не зможете. Краще про свої підозри розповісти лікаря.

Якщо протягом тривалого часу вас турбує присмак заліза, не варто затягувати з візитом в поліклініку. В першу чергу переконайтеся, що у вас немає захворювань ротової порожнини – відсутні гінгівіт, пародонтит, стоматит. При найменшому сумніві відвідайте стоматолога.

Якщо стоматологічних проблем немає, то зверніться до терапевта. Ну а якщо у вас є хронічне захворювання, то до вузького фахівця – гастроентеролога, отоларинголога, ендокринолога, невролога.

якщо ви вважаєте, що присмак у роті не пов’язаний з яким-небудь захворюванням, то спробуйте:

  • відмовитися від чавунних і алюмінієвих каструль і сковорідок;
  • замінити мінеральну воду звичайної фільтрованої;
  • не пити водопровідну воду з крана;
  • збагатити свій раціон продуктами, багатими залізом і вітамінами групи в;
  • ретельно доглядати за ротовою порожниною;
  • зняти прикраси з язика і губ;
  • замінити металеві коронки і зубний протез на аналогічні, але з іншого матеріалу.

Висновок

Пам’ятайте, що металевий присмак – це не окреме захворювання, а тільки його симптом, який нерідко виникає при запущених випадках хвороби. Тому необхідно знайти причину і почати лікування якомога швидше, щоб не погіршити ситуацію. Будьте здорові!