Ановуляція: чим вона загрожує і як з нею боротися

878

Зміст:

  • Що таке ановуляція
  • Причини відсутності овуляції
  • Симптоми відсутності овуляції
  • Діагностика
  • Як лікувати відсутність овуляції
  • Чи можна завагітніти при відсутності овуляції
  • Деякі жінки роками намагаються завагітніти. Вони стежать за здоров’ям, вибирають сприятливі дні для зачаття, але вагітність все не настає. Спровокувати проблему може ановуляція, від якої необхідно позбутися при плануванні дітей.

    Що таке ановуляція

    Приблизно в середині менструального циклу під впливом фолікулостимулюючого гормону в яєчнику формується яйцеклітина. В процесі її дозрівання підвищується рівень естрогенів. В цей час в матці наростає ендометрій. Так організм готується до можливої вагітності. Поступово рівень естрогенів падає, виникає сплеск прогестерону та лютеїнізуючого гормону. Із-за коливань гормонального фону фолікул руйнується, і яйцеклітина залишає яєчник, стаючи здатної до запліднення.

    Ановуляція – одна з причин безпліддя

    Цей процес називається овуляція. Після нього жіноча статева клітина залишається життєздатною протягом приблизно 48 годин. Якщо за цей час вона зустрінеться зі сперматозоїдом, що трапиться зачаття.

    Але в ряді випадків виникає гормональне порушення, і яйцеклітина не дозріває. Або дозріває, але не покидає яєчник. Злиття зі сперматозоїдом стає неможливим, а значить вагітність не настає.

    В такому стані мова йде про ановуляції. Її поділяють на два види:

  • Фізіологічна. У здорових жінок репродуктивного віку при регулярних місячних 1-2 рази в рік можуть траплятися ановуляторні цикли. У жінок старше 40 років це відбувається до 6 разів на рік. Таке явище вважається нормою і терапії не вимагає.
  • Хронічна. Цей стан є патологією. При ньому ановуляторні цикли можуть проходити кожен місяць. При хронічній формі потрібне коригування гормонального фону. Регулярне відсутність овуляції протягом тривалого часу призводить до безпліддя.
  • Причини відсутності овуляції

    У різних видів ановуляції причини розрізняються. Фізіологічні ановуляторні цикли трапляються з-за невеликих гормональних збоїв, які проходять без лікування. Найчастіше виною тому буває психосоматика. Навіть невеликий стрес може позначитися на функціонуванні репродуктивної системи. Також причиною можуть послужити фізичні навантаження, запалення придатків, прийом оральних контрацептивів та інших гормональних препаратів. При цьому ефект від них зберігається ще деякий час після закінчення вживання.

    Ановуляція періодично відбувається в підлітковому віці, коли цикл ще не встановився. Також не дозрівають яйцеклітини під час вагітності та лактації. Найчастіше проблема виникає при наближенні менопаузі.

    Патологічна ановуляція виникає з-за серйозних гормональних порушень або факторів, провокуючих їх. Причинами цього можуть бути:

  • Захворювання гіпоталамуса і гіпофіза. Виникають із-за травм і порушення кровопостачання відповідних відділів головного мозку. До причин також відносять виснажливі фізичні навантаження, постійний стрес і значна втрата ваги, як правило, із-за жорстких дієт. В результаті порушень виникає посилена вироблення гормону пролактину, який пригнічує дозрівання яйцеклітин.
  • Захворювання яєчників. У жінок репродуктивного віку нерідко діагностують синдром полікістозу яєчників. При цій патології відзначається посилений синтез андрогенів. Вони провокують утворення множинних кіст в яєчниках, які заважають виходу яйцеклітини з фолікула. При високому рівні фолікулостимулюючого гормону і малої виробленню естрогену яєчники передчасно зношуються і рано перестають виробляти яйцеклітини. При порушенні кровообігу в органах малого тазу виникає дисфункція яєчників. Причиною служать пухлини і кісти, перенесені операції або запальні захворювання.
  • Ожиріння. Жирова тканина здатна сама виробляти естрогени. При вираженому зайвій вазі виникає надлишок цих гормонів, що негативно позначається на процесі овуляції.

  • Тяжкі ендокринні захворювання. В першу чергу – це вроджені вади розвитку надниркових залоз і яєчників. У цьому випадку виникають серйозні гормональні порушення, які згубно впливають на жіночу репродуктивну функцію.

    Щоб позбутися ановуляції, необхідно з’ясувати причини її виникнення і підібрати відповідні способи лікування.

  • лечениеОзнаки полікістозу яєчників на УЗД

    Симптоми відсутності овуляції

    Запідозрити відсутність овуляції можна, якщо немає її головних симптомів. При дозріванні яйцеклітини в середині циклу, приблизно на 14 день, виникає слабка біль унизу живота, з’являються мажучі кров’янисті виділення, молочні залози набухають і стають більш чутливими, посилюється статевий потяг. Ознаки зберігаються від декількох годин до 2 днів, але навіть якщо їх немає, це ще не говорить про ановуляції.

    Більш очевидними сигналами проблеми є відсутність змін виділень і підвищення базальної температури протягом циклу. Ті, хто уважно слідкують за своїм стан у різні періоди менструального циклу, помічають, що після овуляції піхвові виділення стають більш рідкими. Якщо вони не змінюються, отже, не дозріла яйцеклітина чи не вийшла з фолікула. Також у цей період базальна температура повинна підвищуватися до 37 градусів.

    При ановуляції менструації стають нерегулярним. Місячні можуть бути відсутні взагалі. Виникають рясні маткові кровотечі. При постійних незахищених статевих актах вагітність не настає довгий час.

    Якщо не виходить самостійно визначити, наступила овуляція, можна купити в аптеці спеціальний тест.

    Порушення овуляції позначаються і на зовнішньому вигляді. Волосся на голові випадає, зате починають зростати на внутрішній стороні стегон, животі, грудях, обличчі. З’являються прищі, посилюється жирність шкіри. Також до ознак патології відноситься раптова виражена надбавка у вазі. Буває і зворотна ситуація, коли жінка сильно худне за короткий термін.

    лечениеСпеціальний тест допоможе діагностувати ановуляцію в домашніх умовах

    Діагностика

    При наявності декількох ознак відсутності овуляції необхідно звернутися до гінеколога і пройти обстеження. Лікар порекомендує самостійно протягом менструального циклу вимірювати базальну температуру в прямій кишці і відображати результати у вигляді графіка. У середині циклу вона повинна бути вище, ніж в інші дні. На схемі це буде виглядати, як пік на кривій. Якщо його немає, значить не стався викид прогестерону, що провокує вихід яйцеклітини з фолікула.

    Додатково призначають аналізи на гормони. Дослідження визначить рівень прогестерону, фолікулостимулюючого та лютеїнізуючого гормону. Порушення роботи гіпофіза і щитовидної залози допомагає визначити рівень пролактину і тиреоїдних гормонів. При підозрі на полікістоз оцінюють рівень тестостерону.

    Також знадобитися загальний і біохімічний аналіз крові для визначення рівня інсуліну і глюкози. Додатково проводять тест на толерантність до глюкози. При підозрі на генетичні відхилення визначають каріотип.

    Всі аналізи здають в певну фазу циклу. Потрібно приготуватися до того, що діагностика може зайняти тривалий час.

    На 5-7 день циклу в період передбачуваної овуляції і після неї проводять ультразвукове дослідження органів малого тазу. У нормі повинен простежуватися ріст фолікула і утворення жовтого тіла. В іншому випадку діагностується ановуляція. Також УЗД допомагає виявити наявність кіст, пухлин і запальних процесів у яєчниках.

    Додатково проводять УЗД щитовидної залози. МРТ і КТ мозку допомагають оцінити стан гіпоталамуса і гіпофіза, виявити наявність пухлин, порушення кровопостачання та аномалій будови.

    У ряді випадків необхідна діагностична лапароскопія. Через проколи в животі вводять датчик. Лікар може візуально оцінити стан яєчників і відразу взяти зразки тканин на біопсію.

    Як лікувати відсутність овуляції

    Сама по собі відсутність овуляції не є захворюванням. Це симптом різних патологій репродуктивної та ендокринної системи. Тому лікувати потрібно те, що спровокувало проблему.

    Фізіологічна ановуляція коригується зниженням фізичних і психологічних навантажень. При необхідності прийому гормональних препаратів слід обговорити з лікарем коригування курсу або його скасування. Після відмови від оральних контрацептивів репродуктивна функція відновлюється протягом півроку.

    ановуляцияАновуляція після прийому ОК проходить протягом декількох місяців

    Якщо проблема спровокована вираженими гормональними порушеннями, знадобиться більш серйозне лікування. З допомогою препаратів налагоджують менструальний цикл, нормалізують роботу ендокринної системи. Лікар може прописати стимулятори овуляції. Вони ефективні в 70-90% випадків.

    Стимулятори призначають тільки тоді, коли жінка планує вагітність. Якщо пацієнтка не хоче мати дітей, обмежуються відновленням менструального циклу.

    У ряді випадків проводять операцію шляхом лапароскопії. Через проколи в очеревині в область яєчників вводять інструменти, якими надрізають фолікул, забезпечуючи легкий вихід яйцеклітини в маткову трубу. Операція ефективна в 60-80% випадків, за умови, що яйцеклітина дозріває. Позитивний результат зберігається недовго, тому після операції з зачаттям потрібно поспішити.

    Чи можна завагітніти при відсутності овуляції

    Так як яйцеклітина не дозріває або не виходить з яєчника, вона не може зустрітися зі сперматозоїдом. Це означає, що зачаття неможливе. При плануванні дітей необхідно відновити овуляторну функцію. На жаль, навіть після цього немає гарантії, що репродуктивна система буде працювати належним чином. Безпліддя зберігається у 10-30% жінок, що пройшли стимуляцію овуляції. Їм недостатньо гормонального лікування, у крайньому випадку може знадобитися екстракорпоральне запліднення.

    При плануванні дітей важливо вчасно виявити ановуляцію і звернутися за медичною допомогою. Чим раніше буде діагностована патологія, що викликала цю проблему, тим простіше виявиться лікування.

    Дивіться далі: ановуляторний цикл і його причини