Блювота при вагітності: причини, ускладнення та лікування

1243

Зміст:

  • Причини блювоти при вагітності
  • Ускладнення токсикозу вагітних
  • Коли звернутися до лікаря
  • Лікування токсикозу вагітних
  • Блювота при вагітності часто вважається нормальним явищем. На жаль, це не завжди відповідає істині, адже нерідко сильна нудота і блювотні позиви вказують на проблеми зі здоров’ям майбутньої матері,а також на загрозу переривання вагітності.

    Причини блювоти при вагітності

    Практично всі симптоми, які спостерігаються з моменту зачаття і протягом наступних 5-8 тижнів — це побічні ефекти перебудови організму, який готується до тривалого і досить трудомісткого» виношування дитини.

    Блювота при вагітності часте, але не завжди безпечне явище

    Такі явища нормальні і не вимагають спеціального лікування. Майбутньої матері досить виключити зі свого життя фактори, що провокують нудоту. На сьогоднішній день лікарі не можуть назвати точні причини токсикозу.

    Існує кілька теорій, що пояснюють підвищений блювотний рефлекс:

  • Зміни гормонального фону. Блювота — результат активності блювотного центру в головному мозку. Вважається, що різкі зміни гормонального рівня, супутні вагітності, тимчасово «спотворюють» передачу нервових сигналів на цей центр, внаслідок чого виникають напади нудоти.
  • Порушення травлення. Під час вагітності перебудовується весь організм, у тому числі ШЛУНКОВО-кишкового тракту. В ньому можуть виникати тимчасові порушення у вигляді уповільнення перистальтики і зниження вироблення ферментів підшлункової залози, внаслідок чого розвивається диспепсія. Це проявляється важкістю у шлунку, печію, раннім насиченням і нападами більш або менш вираженої нудоти.
  • На ранніх термінах нудота і блювотні позиви характерні для 80-85% всіх жінок, але тільки у 10-15% цей стан потребує терапії, так як високі ризики розвитку ускладнень.

    Ускладнення токсикозу вагітних

    Токсикоз вагітних прийнято класифікувати по частоті блювотних позивів:

  • I ступінь. Блювання виникає не частіше 4-5 разів на добу, при цьому результати аналізів крові і сечі не виходять за межі норми. Об’єктивний стан жінки оцінюється як задовільний. Не спостерігається втрати маси тіла або ж вона не перевищує 1,5-3 кг.
  • II ступінь. Позиви до блювоти виникають близько 10 разів на добу, у вагітної спостерігається слабкість, запаморочення, втрата маси тіла до 3 кг за короткий термін. В аналізах сечі присутня ацетон.
  • III ступінь. Спостерігається знуряющая блювота, яка виникає до 25 разів на добу. У жінки підтверджено різке зниження маси тіла (10 кг і більше), підвищення температури до 37,5-38,5°C, зниження артеріального тиску, почастішання серцебиття і інші ознаки вираженого зневоднення.
  • При першому ступені тяжкості токсикоз практично ніколи не представляє небезпеки, але коли починається більш часта блювота, здоров’я матері і збереження вагітності перебуває під загрозою. Найбільш небезпечне ускладнення — зневоднення, що негативно позначається, насамперед, на функції серцево-судинної та сечовидільної системи майбутньої матері.

    Блювота може виникати на фоні гестозу вагітних — небезпечного стану, яке потребує медичної допомоги.

    Третя ступінь тяжкості нудоти при вагітності — пряме показання до госпіталізації жінки, так як у неї крім зневоднення і порушень роботи серця і нирок розвивається нутриентная недостатність. Це виснаження організму, при якому різко знижується здатність до підтримання правильної роботи органів. У цьому випадку шанси на народження здорової дитини різко знижуються, так як плоду бракує життєво важливих речовин для росту і розвитку.

    Вкрай важливо повідомити лікаря про частоті блювання або якщо раніше її не було — про те, що вона почалася. Це дозволить вчасно вжити заходів по попередженню ускладнень, небезпечних не тільки для матері, але й для ще не народженого малюка.

    Коли звернутися до лікаря

    Легка нудота вранці або кілька позивів до блювання протягом дня можуть стати «звичними», і вагітної складно оцінити негативні зміни, які можуть відбуватися з нею. Тому важливо регулярно контролювати кількість добових епізодів блювання, щоб при їх зростанні вчасно звернутися до лікаря.

    симптомыСимптоми токсикозу можуть загострюватися при стресі

    Слід звернути увагу на ознаки, що вказують на те, що блювота перестала бути «традиційним» симптомом вагітності і трансформувалася в більш серйозне стан:

  • Зміна характеру блювотних мас. Вони можуть стати слизовими, пофарбованими в іржавий або жовто-зелений колір, включати в себе «пластівці білого або чорного кольору, що свідчить про присутність у блювотних масах слідів крові і про блювоті жовчю.
  • Зміна обставин, при яких виникає блювота. Блювотні позиви можуть з’являтися не у відповідь на будь-які запахи або продукти, а при зміні положення тіла, при фізичних навантаженнях. Так, нудота може починатися при спробі нахилитися вниз, при напруженні під час дефекації та ін. Особливо важливо звернути увагу на такі обставини як на пізніх термінах, оскільки вони можуть вказувати на розвиток гестозу.
  • Погіршення самопочуття. В цей пункт можна включити будь-які зміни у стані, що сама жінка характеризує як неприємні. Це можуть бути напади пітливості, коли піт тече струмком», слабкість, запаморочення, неприємний запах з рота, прискорене серцебиття при незначних навантаженнях, безсоння та ін. Такі явища можуть свідчити про хронічному зневодненні — стан, при якому дефіцит рідини не дуже виражений, але він постійний.
  • Перелічені обставини є приводом для негайного звернення до лікаря, незалежно від дати планового відвідування жіночої консультації. Здоров’я вагітної нерозривно пов’язано з розвитком дитини, тому не можна ігнорувати будь-які симптоми неблагополуччя.

    Лікування токсикозу вагітних

    Що робити при токсикозі, може вирішувати тільки лікуючий лікар. У першу чергу проводиться обстеження, спрямоване на виявлення можливих патологій, які здатні провокувати або підтримувати підвищений блювотний рефлекс. Для цього призначаються консультації кардіолога, уролога, гастроентеролога, невролога або інших фахівців вузького профілю.

    Лікування призначається у відповідності з виявленими захворюваннями.

    У складі комплексної терапії можуть застосовуватися такі методи та засоби:

    • внутрішньовенне введення розчинів електролітів при тяжкого ступеня токсикозу;
    • ін’єкції препаратів, «переривають» блювотний рефлекс;
    • лікарські засоби для зниження інтоксикації і усунення дефіциту поживних та інших речовин: розчини глюкози, аскорбінової кислоти, кокарбоксилази тощо;
    • корекція режиму харчування — меню повинно складатися з рідких і напіврідких страв;
    • кількість прийомів їжі 8-10 день з порціями по 100-150 г і з контролем добової калорійності;
    • виключення факторів, що підсилюють нудоту (фізична праця, приготування їжі, відвідування громадських місць, де можна зіткнутися з різкими запахами духів або ін).

    У більшості випадків блювота при вагітності не вимагає нічого, крім підтримання достатнього рівня рідини в організмі і контролю над здоров’ям вагітної. Але якщо ви потрапили у меншість — своєчасне лікування дозволяє виключити негативний вплив токсикозу на вагітність і розвиток малюка.

    Також рекомендуємо почитати: загроза переривання вагітності