Чи можна лікувати зуби вагітним з анестезією на різних термінах

779

Зміст:

  • Коли краще проводити лікування
  • Показання для звернення до стоматолога
  • Які процедури не рекомендується проводити
  • Як діють анестетики на вагітну жінку і плід
  • Які анестетики можна використовувати
  • Як уникнути лікування у стоматолога
  • Протягом вагітності у жінки можуть бути проблеми з зубами. При розвитку карієсу з’являється вогнище інфекції в організмі, що може привести до ускладнень з боку організму матері та майбутньої дитини. На питання, чи можна вагітним лікувати зуби з анестезією, гінекологи зазвичай дають ствердну відповідь. Однак при цьому обов’язково звертають увагу на термін вагітності і на препарат, що використовується для знеболювання.

    Коли краще проводити лікування

    Якщо існує необхідність планового лікування карієсу або інших захворювань зубів на початку вагітності, то його слід відкласти. На ранніх термінах вагітності формування плаценти ще тільки починається, і плід в повній мірі не захищений від негативного впливу медикаментів. В I триместрі здійснюється закладка всіх органів і систем. Вплив негативних факторів призводить до змін в генетичному матеріалі клітин – мутацій.

    На питання, чи можна лікувати зуби вагітним з анестезією, лікарі відповідають ствердно

    У другому триместрі ризик негативного впливу ліків на організм плода нижче. Сформована плацента не дає токсинів, медикаментів з крові матері надходити в організм плода. Лікування з анестезією буде вже не таким небезпечним.

    На пізніх термінах матка і плацента виснажуються, тому організм плода знову стає уразливим до багатьох медичних препаратів. Ці особливості обов’язково враховуються при призначенні будь-яких ліків, у тому числі й призначених для анестезії у стоматології. Деякі кошти в III триместрі можуть надавати більшу шкоду, ніж на перших тижнях вагітності.

    Показання для звернення до стоматолога

    Протягом вагітності з крові матері в організм плода надходять солі кальцію, заліза, поживні речовини та вітаміни, необхідні для росту і розвитку. У результаті до другого триместру в організмі вагітної жінки розвивається дефіцит мінералів, що відбивається на стані зубів і кісткової тканини.

    У цей період часто розвиваються захворювання, які потребують лікування у стоматолога:

    • карієс;
    • пародонтит;
    • періодонтит;
    • гінгівіт;
    • пульпіт;
    • пародонтоз;
    • одонтогенний періостит;
    • стоматит.

    Відсутність лікування у стоматолога практично завжди призводить до розвитку ускладнень. Нерідко з’являється необхідність видалення зуба. При наявності вогнища інфекції в м’яких тканинах утворюється обмежена порожнина, заповнена гноєм. У разі розвитку ускладнень може знадобитися оперативне втручання. Це в кілька разів підвищує ймовірність негативного впливу на організм плода через місцевого використання медикаментів.

    Лікування зубів з ін’єкцією анестетика для знеболювання проводиться на будь-яких термінах вагітності за суворими показаннями, до яких належить інтенсивна біль. На тлі виражених больових відчуттів в організмі жінки виробляється велика кількість адреналіну, який також має негативний вплив на організм плоду.

    Які процедури не рекомендується проводити

    Деякі стоматологічні маніпуляції абсолютно протипоказані під час вагітності:

    • відбілювання зубів – процедура проводиться із застосуванням спеціальних розчинів, які через емаль зуба проникають у кров вагітної жінки. Також в процесі відбілювання відбувається витончення твердої оболонки, що провокує розвиток карієсу. При одночасному дефіциті солей кальцію і фосфору патологія розвивається швидше;
    • протезування з імплантацією – інвазивні маніпуляції вимагають анестезії, що в результаті стає причиною негативного впливу на організм плоду;
    • маніпуляції, які потребують уведення жінки в наркоз, – всі засоби для введення в наркоз пригнічують активність дихального центру плода, а також чинять негативний вплив на його серце і судини;
    • рентгенологічні дослідження – виконання рентгенівського знімка несе безпосередню небезпеку для організму плода, так як не виключається вплив іонізуючого випромінювання.

    Лікар не призначає маніпуляції і в тих випадках, коли проведення знеболювання не потрібно. Якщо існує необхідність рентгенологічного дослідження за суворими показаннями, то проводиться максимальна захист організму плода за допомогою спеціальних свинцевих килимків.

    Як діють анестетики на вагітну жінку і плід

    Механізм дії сучасних засобів для місцевого знеболювання полягає в порушення утворення і проведення імпульсу в нервових закінченнях і волокнах. Крім болю тимчасово знижуються всі види чутливості. Людина перестає відчувати дотик, температуру.

    с уколомЛікування у стоматолога з ін’єкцією анестетика допускається на будь-якому терміні вагітності

    Терапевтична дія реалізується при місцевому введенні розчину анестетика в м’які тканини, проникає у структури нервової системи. У разі надходження великої кількості з’єднання в кров анестетик впливає на функціональний стан серця і судин. Це проявляється зміною частоти і ритму серцевих скорочень, а також підвищенням або зниженням артеріального тиску.

    Анестетики при попаданні в організм плода можуть надавати негативну дію:

    • порушення процесів становлення і дозрівання різних органів;
    • формування вад розвитку, найважчими з яких є зміни в серці і структурах нервової системи;
    • порушення функціонального стану серця і структур нервової системи плода.

    Після народження дитини вплив анестетиків в період внутрішньоутробного розвитку може призвести до відставання в рості і розвитку.

    Які анестетики можна використовувати

    На сучасному фармацевтичному ринку є кілька препаратів, які надають мінімальний негативний вплив на організм плода. Найчастіше застосовуються примакаин і ультракаїн.

    Незважаючи на те, що препарати з такими діючими речовинами володіють мінімальним негативним впливом, їх використання допускається тільки за суворими медичними показаннями. Попередньо лікар-стоматолог призначає консультацію гінеколога, який оцінить співвідношення користі для матері з потенційним ризиком для організму плода.

    Як уникнути лікування у стоматолога

    Під час вагітності змінюється протягом всіх фізіологічних процесів в організмі жінки. Підвищується потреба в мінералах, вітамінів, поживних з’єднаннях. На тлі дефіциту кальцію часто розвивається карієс зубів, є показанням для подальшого лікування у лікаря-стоматолога та застосування локальної анестезії.

    Для профілактики слід виконувати кілька нескладних рекомендацій:

    • дотримання дієти з достатнім вмістом солей кальцію, фосфору, вітамінів;
    • гігієна порожнини рота, чищення зубів не менше 2 разів на добу;
    • профілактичне відвідування стоматолога не рідше 2 разів на рік.

    Завдяки своєчасному виявленню, карієс на початкових стадіях лікується без використання місцевого знеболювання. Виконання рекомендацій дозволить уникнути лікувальних маніпуляцій, які потребують введення анестетика.

    Незважаючи на появу досить безпечних анестетиків, використання будь-яких медичних препаратів під час вагітності рекомендується звести до мінімуму. Перед відвідуванням стоматолога бажано порадитися з гінекологом щодо можливості застосування конкретних препаратів.

    Дивіться далі: озонотерапія при вагітності