Чи небезпечна всд при вагітності

1572

Зміст:

  • Причини порушення
  • Прояви ВСД при вагітності
  • Наскільки небезпечна дистонія під час виношування дитини
  • Що робити вагітній з всд
  • Незважаючи на те, що діагнозу ВСД офіційно немає в більшості зарубіжних країн, наявність такої патології не заперечують ні лікарі, ні пацієнти. При вегетосудинної дистонії спостерігається розлад у роботі внутрішніх органів і нервової системи, що призводить до появи широкого переліку різноманітних симптомів.

    ВСД при вагітності

    Причини порушення

    Робота всіх внутрішніх органів контролюється вегетативної нервової системою. Наприклад, вона здатна уповільнювати або прискорювати серцебиття, контролювати пітливість, частоту дихання і багато інших процесів. Вони коректуються у залежності від зовнішніх обставин і необхідності включення компенсаторних механізмів.

    Під вегетосудинною дистонією увазі розлади регуляції нервової системи, які викликають зміни в роботі внутрішніх органів і судин без об’єктивних на те причин.

    Точна причина такого стану до цих пір не з’ясована. Імовірно, тут грає роль спадкова схильність і особливості внутрішньоутробного розвитку. Недостатня кількість об’єктивних даних стало причиною заперечення подібного діагнозу в зарубіжних країнах. В Росії і Україні його ставлять за залишковим принципом, тобто після виключення всіх інших захворювань, пов’язаних із проявляється симптоматикою.

    Прояви ВСД при вагітності

    Характерною рисою дистонії є відсутність головного симптому патології. Порушення проявляється цілим комплексом ознак, які відносяться до різних систем органів. Майбутня мама може скаржитися на наступні симптоми:

    • незрозумілі скачки тиску, яким не передує стрес або інша причина;
    • поява незрозумілою пітливості або ознобу, який виникає навіть у другому і третьому триместрі, коли різка гормональна перебудова вже завершилася;
    • розлад травлення;
    • біль у м’язах;
    • прискорене серцебиття або поколювання в грудях;
    • запаморочення;
    • відчуття нестачі повітря, безпричинна задишка;
    • прояв тривожності, депресивних або нав’язливих думок, особливо пов’язаних зі здоров’ям малюка.

    Симптоматика має хвилеподібний характер і посилюється по наростаючій. Якщо IRR при вагітності виражена досить сильно, клінічна картина завершується панічним нападом. Цей стан характеризується повною втратою контролю над власним організмом, тобто жінка самостійно не може заспокоїтися, нормалізувати дихання або зрозуміти, що з дитиною все добре.

    ВСД, як при вагітності, так і в інші періоди життя жінки за течією нагадує уявну хворобу. Коли пацієнтка розповідає про свої відчуття і нападах доктор, лікар зазначає, що об’єктивних порушень не спостерігається, а історія більше схожа на самонавіювання. При цьому заперечувати наявність ВСД не можна, так як її прояви цілком реальні.

    ВСД при беременности - симптомы и проявления

    Симптоми ВСД при вагітності

    Наскільки небезпечна дистонія під час виношування дитини

    Від роботи організму матері і функціонування її внутрішніх органів залежить процес розвитку малюка. Коли серцево-судинна і дихальна система жінки дають збій, це негативно відбивається на розвитку дитини. Наприклад, панічні атаки призводять до спазму судин, а відчуття нестачі повітря – до недостатнього постачання організму киснем. Результатом цього буде гіпоксія дитини, яка небезпечна неправильним формуванням нервової та інших систем плода.

    В цілому, дистонію ділять на дві великі групи, залежно від впливу порушень на судинну систему. Гіпотонічний тип проявляється зниженням тиску, ослабленням судинного русла і погіршенням кровопостачання всіх органів матері і плода. Небезпека для дитини полягає в недостатньому надходженні поживних речовин, в уповільненому виведенні продуктів метаболізму і поганому надходження кисню. Супутніми симптомами є постійна втома і слабкість майбутньої мами, що сприяє її малорухомому способу життя та негативного психоемоційному стану.

    Якщо порушення протікає по гіпертонічному типу, переважаючими симптомами є тахікардія, гіпертонія і аритмія. При проведенні кардіограми фахівець відзначає, що в цілому робота серця залишається в нормі. З цього роблять висновок, що прискорене серцебиття викликано неврологічними, а не кардіологічними факторами.

    Підвищення тиску відбувається несподівано без видимої на те причини. Такий стан є небезпечним, як для матері, так і для дитини. Стійке регулярне звуження судин стає фактором, що приводить до розвитку гіпертонічної хвороби у майбутньої мами. У періоди підвищення тиску порушується харчування плода і може надходження до нього кисню, що негативно відбивається на його розвитку, а також провокує передчасне старіння плаценти.

    Незалежно від типу ВСД та її проявів, пацієнтки завжди починають хвилюватися в період загострення. Страх виникає від прискореного серцебиття, так і від задишки, при цьому тільки посилюючи ці прояви. Негативні емоції призводять до гіпертонусу матки, а також збільшують ймовірність викидня або передчасних пологів.

    Вегето судинна дистонія, характеризується хронічним перебігом з періодами загострення. Це можна пояснити не тільки збій у роботі нервової системи, але також і психологічними моментами. В періоди загострень майбутні мами починають переживати за здоров’я малюка, що тільки погіршує їх стан. При кожному найменшому хвилюванні або фізіологічному частішанні серцебиття страх повертається і провокує новий напад. Лікування подібних розладів передбачає більше психотерапію, ніж реальне призначення медикаментозної схеми.

    Що робити вагітній з всд

    ВСД при беременности - лечение

    Лікування ВСД при вагітності

    При появі раптової тахікардії, нападах страху або небезпечної задишки необхідно пройти комплексне обстеження. Як правило, воно включає консультацію кардіолога, ендокринолога, терапевта та деяких інших фахівців. Якщо укладення докторів і результати обстеження не показали об’єктивних патологій, терапевт може припустити, що пацієнтку турбують симптоми ВСД. Подальший успіх терапії залежить від настрою самої жінки. Починати лікування ліками не рекомендується, так як до них може розвинутися звикання, що призведе до необхідності приймати їх все життя. Ще один мінус препаратів в тому, що список допустимих ліків обмежений, а вірогідність розвитку побічних ефектів залишається.

    Основний акцент в лікуванні робиться на нормалізацію психологічної обстановки. Якщо вдасться довести жінці, що реальних порушень у роботі внутрішніх органів немає, а прояви насправді безпечні, то вона зможе самостійно впоратися зі своєю проблемою.

    Додатково в схему лікування можуть входити наступні процедури:

    • фізіотерапія;
    • масаж;
    • лікувальна фізкультура;
    • плавання;
    • йога;
    • рефлексотерапія.

    Під час вагітності необхідний рухливий спосіб життя, щоб забезпечити активну кровообіг в організмі. Лежати без діла, пояснюючи це поганим самопочуттям, не рекомендується.

    Дуже корисні тривалі прогулянки на свіжому повітрі, так як вони попереджають гіпоксію в організмі матері і дитини.

    Нормалізувати психологічний стан допоможе медитація або ароматерапія, а також заняття улюбленою справою – відвідування цікавих заходів, майстер-класів, занять для майбутніх мам.

    Психологічна готовність має проявлятися в здатності протистояти провокаціям нервової системи та не хвилюватися при появі знайомого серцебиття.

    Вегето=судинна дистонія не є протипоказанням до вагітності. Проте майбутня мама повинна розуміти, наскільки вона зараз відповідальна за здоров’я свого малюка. Ніякого медикаментозного лікування для позбавлення від нападів задишки або тахікардії не потрібно. Психологічний спокій, думки про хороше, цікаве і рухливий спосіб життя – запорука гарного самопочуття жінки і народження здорового малюка. Якщо ви самостійно не можете впоратися з невротичними нападами, звертайтеся за допомогою до лікаря або чоловікові. Спеціаліст і близькі люди допоможуть переконати вас, що здоров’ю дитини нічого не загрожує. Ефективна психотерапія зменшить кількість нападів в майбутньому і допоможе жінці відчувати себе більш спокійно.

    Читайте далі: лікування вегетосудинної дистонії у дітей