Чим небезпечний гепатит C при вагітності

1562

Зміст:

  • Що таке вірусний гепатит
  • Чому виникає
  • Діагностика
  • Як проявляється у вагітних
  • Вплив на плід
  • Лікування вагітних
  • Пологи при гепатиті
  • Профілактичні заходи
  • Багато людей є носієм вірусного гепатиту, іноді навіть не здогадуючись про це. Діагноз гепатит С при вагітності приголомшує і лякає майбутню маму. Тому важливо розуміти, як вести себе в цій ситуації, щоб уберегти дитину від ускладнень.

    Жінка може бути носієм вірусу гепатиту і не підозрювати про це

    Що таке вірусний гепатит

    Це захворювання печінки, викликане вірусом. Він проникає в організм через кров, травмовані слизові оболонки та шкіру. Найчастіше ознаки залишаються непоміченими і хвороба набуває хронічного перебігу. Гепатит C під час вагітності виявляється під час стандартного скринінгу на інфекції.

    Вірус HCV відноситься до флавивирусам, в генах містить рибонуклеиновую кислоту (РНК). Період розвитку триває від 7-8 тижнів до півроку. Призводить до цирозу печінки і злоякісних пухлин. Інфікування не впливає на кількість випадків мертворожденности, викиднів і патологій розвитку плоду. Не відображається на функціонуванні репродуктивних органів. З урахуванням ступеня захворювання у вагітних збільшує ризик ранніх пологів і появи дитини з малою вагою.

    Чому виникає

    Інфіковані клітини печінки починають виробляти в день близько 50 нових вірусів. Інфекційний агент у великій кількості виявляється в крові. Біологічні рідини – слина, сперма, виділення з піхви – містять невелику концентрацію. Розрізняють такі шляхи проникнення вірусу:

    • порушення правил використання предметів особистої гігієни;
    • хірургічні операції, переливання крові, гемодіаліз, стоматологія;
    • повторне використання заражених шприців;
    • «брудні» інструменти для пірсингу, татуювання;
    • статевий контакт з носієм без презерватива.

    Хвороба не поширюється по повітрю, через спільний посуд, обійми або рукостискання. Якщо у партнера є гепатит, спільне проживання з ним можливо при дотриманні заходів безпеки.

    У носіїв вірусу вагітність може спровокувати загострення процесу. Це викликане зниженням імунітету: на першому етапі імунна система в організмі у жінки сприймає дитину як чужорідний білок, тому імунітет природним чином пригнічується гормонами, щоб плід не був відторгнутий.

    Діагностика

    Аналіз на гепатит С включений в перелік діагностичних методів при вагітності:

    • загальні проби крові і сечі;
    • біохімія крові;
    • аналіз на антитіла до HCV;
    • полімеразна ланцюгова реакція – ПЛР;
    • ультразвукове дослідження органів ШКТ.

    Хронічна форма дає позитивний результат аналізів. Необхідний регулярний облік вірусного навантаження. Обстеження проводять тричі за період вагітності. У важких випадках з метою визначення ступеня ураження печінки виникає необхідність біопсії тканин. Таким способом визначається штам вірусу для підбору відповідної терапії.

    Аналіз може показати позитивний результат, якщо пацієнтка перенесла інфекцію раніше. Організм міг справитися з хворобою за умови впровадження малої кількості мікроорганізмів та високого рівня імунітету, але антитіла зберігаються в крові тривалий час. При підозрі на інфікування вагітної перший відповідь може бути хибнопозитивним. Обстеження проводять повторно, нерідко факт зараження не підтверджується.

    гепатит с при беременности

    Гепатит С при вагітності вимагає медичного контролю

    Як проявляється у вагітних

    Інфіковані тривалий час не відчувають на собі жодних проявів. І все ж близько 20% жінок можуть відчувати такі ознаки:

    • почуття втоми, постійна слабкість;
    • зниження апетиту;
    • нудота, закінчується блювотою;
    • підвищена температура тіла;
    • біль у боці праворуч;
    • жовтизна склер і шкіри;
    • збільшення печінки і селезінки;
    • темна сеча і світлий кал.

    У деяких відзначається болючість суглобів, поява висипки на шкірі. Деякі фактори присутні і при нормально протікає вагітності. У такому разі проводять диференціальну діагностику з іншими захворюваннями печінки.

    Вплив на плід

    При невеликій вірусному навантаженні про наслідки для дитини можна не переживати. При захворюванні в хронічній стадії ускладнення спостерігаються рідко. Якщо у вагітної були виявлені антитіла, але не виявлена РНК, маля народиться здоровим. Проба у новонародженого на гепатит C не буде достовірною, оскільки антитіла в його крові можуть перебувати аж до двох років. Їх наявність не є ознакою зараження.

    Інфекція не передається через молоко, діти можуть перебувати на грудному вигодовуванні. Мамі важливо стежити за станом сосків, попереджати появу кровоточивих тріщин. Для профілактики інфікування контролювати виникнення виразок на слизовій порожнини рота дитини.

    Якщо у жінки виявляється більше ніж 2 млн реплік, зростає загроза зараження плоду. Ймовірність становить близько 30%. Новонароджений вважається інфікованим, якщо у нього виявлена РНК вірусу. Така дитина має постійно бути під наглядом.

    Активні патологічні процеси в печінці матері збільшують небезпеку гіпотрофії плода. Гострий печінковий процес, внутрішня кровотеча з судин ШКТ можуть викликати загибель плода.

    У носіїв ВІЛ ризик зараження збільшується.

    Негативні наслідки для дитини також пов’язують з токсикозом, шкідливими звичками, мізерним харчуванням майбутньої матері, гіповітамінозом.

    анализ на гепатит с

    Якщо аналіз на гепатит С позитивний, важливо виконувати всі рекомендації лікаря

    Лікування вагітних

    Хибнопозитивний результат, вперше виявлений, не означає інфікування. Через деякий час лабораторне дослідження потрібно повторити. Можливо, просто помилка. У більшості випадків інфікування не впливає на процес виношування і не потребує специфічного лікування. Вагітній рекомендується дотримання дієти, прийом вітамінних комплексів.

    Вакцини проти вірусу гепатиту C немає. Хвороба піддається лікуванню, особливо у перші місяці гестації. Це противірусні засоби інтерферон, рибавірин. Ліки мають побічні ефекти, вони можуть негативно позначатися на дитину. У зв’язку з цим лікування проводять тільки в крайньому випадку, коли необхідність терапії у вагітної перевищує загрозу для плода. Якщо стан різко погіршився, з’явилися симптоми холестазу, необхідно специфічне лікування. Терапія проводиться в умовах стаціонару. Лікар підбирає найбільш безпечні ліки. Як правило, це курс ін’єкційних препаратів на основі урсодезоксихолевої кислоти. Весь термін гестації інфікованим пацієнткам потрібне постійне спостереження, так як ризик ускладнень для ще не народженого малюка може наростати.

    Пологи при гепатиті

    Дитина може інфікуватися під час проходження по родових шляхах матері. Зараження відбувається через контакт з її кров’ю і виділеннями. Особлива небезпека виникає при кровотечі. При якісному веденні пологів кваліфікованими фахівцями процес проходить без наслідків для дитини. Ризик інфікування становить менше 4%.

    Оперативне втручання в цьому сенсі не є профілактикою. Жінка має право сама обрати спосіб родопомочі і обговорює це з лікарем, який веде вагітність. В інших ситуаціях лікар керується інтересами породіллі. Екстрене розродження шляхом кесаревого розтину виконують при поганих показниках стану здоров’я матері.

    Профілактичні заходи

    Перед планованою вагітністю необхідно здати аналіз на вірусний гепатит с та ВІЛ. Потрібно максимально виключити можливість контакту з кров’ю. Користуватися тільки особистими засобами гігієни. На цих предметах, в мікроскопічних залишках біологічної рідини, вірус залишається життєздатним протягом чотирьох діб. Проби необхідно взяти і у чоловіка. Для татуажу і пірсингу потрібно користуватися тільки одноразовим стерильним інструментом. З метою попередження впровадження вірусу ранку або садно обробляти антисептиком, закрити пластиром або спеціальним клеєм. Обов’язково використовувати презерватив під час статевого акту, особливо з непостійними партнерами.

    Якщо виявили гепатит С, це ще не вирок. Зіткнувшись з проблемою, не слід панікувати і засмучуватися. Багато хто після лікування і навіть на фоні захворювання благополучно виношували і народжували дітей. Успішне розродження можливо при незначній вірусному навантаженні в стадії ремісії. Якщо виникає важке ураження печінки, може постати питання про переривання вагітності.

    Також цікаво почитати: щеплення під час вагітності