Чому відбувається розрив матки при пологах

1073

Зміст:

  • Причини розриву матки під час пологів
  • Симптоми розриву матки
  • Лікування розриву матки
  • Профілактика розриву матки
  • Розрив матки (гистерорексис) — рідкісне ускладнення пологової діяльності, яка відноситься до одних з найбільш небезпечних для життя матері і дитини. Вчасно розпізнати цей стан і прийняти необхідні заходи — єдине, що дозволяє уникнути важких, а іноді і трагічних наслідків.

    Причини розриву матки під час пологів

    За статистикою, гистерорексис трапляється всього в 0,1-0,5% породіль, що робить це ускладнення одним з найбільш рідкісних. Та ж статистика стверджує, що із загальної кількості травм родових шляхів, розриви матки відбуваються переважно у жінок, які перенесли кесарів розтин або інші операції на матці, які залишили після себе рубець.

    Розрив матки – невідкладне стан, що потребує екстреної допомоги

    Сполучна тканина не здатна розтягуватися і скорочуватися також, як м’язові волокна. З-за цього під час сутичок в ній виникає надмірне напруження і розрив по рубцю.

    До менш поширених факторів такого ускладнення відносять наступні:

  • Багатоплідна вагітність, багатоводдя, при яких відбувається надмірне розтягнення стінок матки і істотно знижується еластичність м’язів органу.
  • Не діагностовані своєчасно аномалії розвитку й положення плоду. Перейми при пологах стають надмірними у зв’язку з тим, що плід не виштовхується в родові шляхи.
  • Аномалії будови тазу у вагітної або новоутворення м’яких тканин родових шляхів. Це причина механічного перешкоди для нормального просування плода.
  • Недоцільні лікарські маніпуляції або неправильне їх проведення (ручний розворот плода, застосування препаратів, що підвищують тонус матки, внаслідок чого розвивається розрив органу).
  • У більшості випадків загроза гистерорексиса діагностується при вагітності, і акушер-гінеколог формує програму допомоги породіллі з урахуванням всіх виявлених обставин. Але іноді проблема залишається не виявленою аж до того моменту, коли розрив вже стався. У таких випадках важливо якомога раніше звернути увагу на симптоми і надати необхідну допомогу породіллі.

    Симптоми розриву матки

    Ознаки гистерорексиса варіюються в залежності від ступеня пошкодження органу. У зв’язку з цим прийнята наступна класифікація:

  • Загрозливий стан. При цьому тканини органа все ще зберігають свою цілісність, але надмірно тривалі і напружені, що створює загрозу гистерорексиса. Серед основних симптомів цього стану — різкий біль внизу живота, набряк зовнішніх статевих органів, відсутність позивів до сечовипускання, підвищення температури тіла до 37,5-38,0°C. Навіть початкова ступінь травми стає небезпечною для дитини. Внаслідок надмірного тиску в матці розвивається порушення кровообігу в плаценті, плід страждає від нестачі кисню і без вчасно наданої допомоги у нього можуть розвинутися важкі ураження ЦНС.
  • Почався розрив матки. На цій стадії відбувається розрив внутрішніх шарів органу — слизового та м’язового з пошкодженням великих кровоносних судин. У породіллі відзначаються хаотичні і дуже болючі перейми, вагінальні виділення зі слідами крові. Розвивається геморагічний шок, який швидко прогресує і здатний в короткий час привести до смерті матері та плода.
  • Доконаний гистерорексис. Пошкодження всіх шарів матки, при якому орган повністю втрачає цілісність. На цій стадії переважають ознаки шоку: різке зниження артеріального тиску, затьмарення свідомості, блідість шкіри, слабкий пульс, поверхневе дихання, розширені зіниці, блювання. Шок є основною причиною порушення всіх функцій організму, що робить прогнози не дуже сприятливими. Для завершеного розриву характерно повне припинення пологової діяльності — відсутність переймів і потуг.
  • Діагностика гистерорексиса проводиться на підставі симптомів і даних УЗД. На жаль, час на проведення досліджень вкрай обмежена, тому лікарю доводиться негайно приймати рішення для порятунку життя породіллі і плоду, а також виключення важких наслідків для їх здоров’я.

    Лікування розриву матки

    Тактика лікування напряму залежить від того, наскільки далеко зайшов патологічний процес.

    при родахГострий біль при пологах може вказувати на розвиток ускладнень

    Загрозливий гистерорексис — це показання швидкого припинення пологової діяльності. Для цього застосовуються препарати, дія яких спрямована на зниження м’язового тонусу і знеболювання. Подальша тактика визначається станом плода.

    Якщо життєві показники плода задовільні чи є шанси на порятунок за допомогою реанімації — проводиться екстрене кесарів розтин. Якщо ж об’єктивні симптоми і дані УЗД підтверджують загибель плода, то виконується краніотомія, тобто хірургічне вилучення плоду з матки.

    При почався або повному гистерорексисе необхідна екстрена хірургічна операція, метою якої є видалення матки або відновлення її цілісності шляхом зшивання шматків, припинення втрати крові і оцінка стану органів черевної порожнини.

    Прогнози після операції повністю залежать від того, на якій стадії розриву матки жінці була надана допомога. Чим раніше розпочато лікування, тим вище шанси на збереження життя матері та дитини.

    Крововтрата — найбільш небезпечний «супутник» гистерорексиса. Тому навіть при початковій стадії проводиться внутрішньовенне вливання крові або її замінників, щоб не допустити порушень з боку серцево-судинної системи і розвитку шоку.

    Профілактика розриву матки

    Сьогодні не існує спеціальної програми, спрямованої на зниження ризиків розриву матки. Ряд нескладних правил загального характеру допоможе звести до мінімуму розвиток цього стану:

  • Заздалегідь визначте ваші особисті ризики і можливі причини ускладнень. Якщо при виношуванні першого і всіх попередніх дітей спостерігалася гіпоксія плода, кровотечі, складні пологи або інші подібні обставини — обов’язково повідомте свого лікаря про це. Оптимально надати гінеколога всю медичну документацію, що відноситься до попередньої вагітності.
  • Рання постановка на облік в ЖК дозволить «виграти час» і провести всі необхідні дослідження на ранніх термінах. Це в свою чергу, допоможе вчасно скорегувати перебіг вагітності і розвитку плода, якщо виявлено якісь відхилення. Крім того, якщо у майбутньої матері виявлені аномалії будови родових шляхів, лікар сформує програму допомоги породіллі, в тому числі, планове кесарів розтин.
  • Дотримуйтесь рекомендацій свого лікаря. Якщо він вважає за необхідне дотримання постільного режиму, обмеження фізичної активності або інші заходи — це необхідно для збереження вагітності і благополучного її завершення.
  • Пологи можуть початися раніше «офіційної» дати. Відповідно, і травма матки може статися раніше. Тому не можна ігнорувати навіть незначні ознаки відхилення, якщо вони спостерігаються через кілька тижнів або місяців до появи дитини. Особливо це важливо тоді, коли у вас є причини припускати гистерорексис.

    Вичікувальна тактика в таких випадках може спровокувати дуже важкі наслідки. Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, біль і напругу в матці — негайно зв’яжіться з лікарем.

    Читайте також: причини і лікування перфорації матки