Як лікувати педикульоз у дітей, причини і симптоми захворювання

1328

Зміст:

  • Клінічні прояви
  • Діагностика
  • Лікування і профілактика
  • Педикульоз – це захворювання, викликане кількома різновидами вошей. Заразитися від домашнього або вуличного тварини можна тільки у винятковому випадку, в основному хвороба передається від однієї людини до іншої через побутові предмети, білизна, речі. Деякі інфекційні захворювання, наприклад, висипний тиф, переносяться вошами. При укусі комахи викликають свербіж шкіри, в процесі висмоктування крові виділяють слину, яка шкірні покриви. У утворилися расчеси і садна модет проникати стрептококова інфекція, що призводить до розвитку гнійних утворень: фурункулів, фолікулітів та ін.

    Педикульоз у дітей проявляється сверблячкою

    На людини паразитують тільки кілька видів вошей:

    • головний – на волосяному покриві голови;
    • платтяна – на шкірі та одязі;
    • лобкова – воші живуть в паховій області.

    У дітей педикульоз вражає переважно волосяну частину голови, дещо рідше – тулуб. Слід враховувати, що тіло комах покриває щільна оболонка з хітину, досить стійка до подразнень ззовні.

    Клінічні прояви

    Самки вошей живуть близько одного місяця. За цей час вони відкладають понад ста яєць, або гнид, які утримуються на волоссі. Через десять днів з’являються нові воші, а вже через три тижні вони отримують здатність до розмноження. Укуси комах викликають у дітей сильний свербіж, в результаті чого шкіра травмується, може розвиватися почервоніння.

    При пальпації шийні, потиличні та привушні лімфовузли можуть бути збільшені і болючі. Педикульоз у дітей в першу чергу характеризується тим, що хворий скаржиться на виражений свербіж, з-за цього на потилиці, в області скронь, а також за вухами формуються лимонно-медового кольору скоринки. Поява зазначених симптомів вказує на необхідність ретельного огляду голови і волосся дитини на предмет вошей та їх яєць.

    Тривала присутність паразитів призводить до ламкості і тьмяності волосся.

    При дотриманні гігієнічних правил і хорошому догляді за дитиною виявити педикульоз волосистої частини голови не завжди просто, поставити діагноз у цій ситуації разом з типовими симптомами допоможе виявлення гнид.

    Педикульоз шкірних покривів тулуба проявляється дещо інакше. Платна воша має сіро-жовте забарвлення, за розмірами трохи перевищує головний, живе і виводить потомство на одязі, нижньому і постільну білизну, найбільш часто – у районі ворота, пояса та інших важкодоступних місць. З метою висмоктування крові комаха виповзає на шкіру, частіше всього воно вражає поперекову і шийну область. Після укусу з’являється сильний свербіж, що призводить до інтенсивного розчісування ураженої зони.

    Крім розчісування і явищ піодермії – гнійних утворень, захворювання часто супроводжується пігментації шкірних покривів, зберігається довгий час на колишніх уражених ділянках.

    лечение

    Лікування педикульозу важливо почати якомога швидше

    Діагностика

    Основний діагностичний метод – клінічний огляд пацієнта. Діагноз підтверджується при виявленні комах, здатних до відтворення потомства. Однак за сучасними стандартами виявлення яєць не завжди вказує на зараження паразитами, тому не може бути підставою для ізоляції від дитячого колективу.

    Симптоми хвороби, свербіж, грає значну, але не основну роль у постановці діагнозу. У деяких випадках для виявлення причин розчісування і свербіння застосовують лампу Вуда. Комахи у світлі лампи дають білувато-перлове світіння.

    Вкачестведополнительныхметодикобследованияприменяютрассмотрениеволоссгнидамиилисамихнасекомыхподлупойилимикроскопом.

    Використання сучасних цифрових технологій, у тому числі видеодерматоскопии, дозволяє під значним збільшенням виявити комаха і зафіксувати його зображення. Цей спосіб є надзвичайно важливим для встановлення причини захворювання та контролю ефективності проведеної терапії.

    Лікування і профілактика

    Етіотропна терапія включає наступні етапи:

    • повторна обробка;
    • лікування осіб, які перебувають у контакті;
    • дезинсекція і дезинфекція.

    Засоби, які використовуються для боротьби з вошами, називаються педикулицидами. Найбільш переважно засіб «Перметрин», яке являє собою крем-спрей. Меншою ефективністю володіє лосьйон «Мелатион».

    В якості резервних засобів лікування в домашніх умовах включає пиперонилбутоксид і «Ліндан». Вони не вбивають гнид, тому препарат потрібно наносити два рази з проміжком в один тиждень для знищення нових личинок. Є відомості про токсичність «Линдана», тому його не рекомендується застосовувати дітям. Нежиттєздатні комахи залишаються зафіксованими на волоссі, тому для їх видалення необхідно використовувати частий гребінь.

    Предмети для догляду за волоссям промивають у гарячій воді 65С протягом п’яти хвилин або на 60 хвилин поміщають в інсектицидний розчин.

    При виявленні вошей на будь-якій стадії розвитку і вибору методу лікування слід пам’ятати про те, що обробка дітей молодше п’яти років, а також вагітних і годуючих педикулицидами заборонена. У цьому випадку вдаються до механічного способу видалення комах за допомогою частого гребеня, стрижки або збривання волосяного покриву.

    У Росії для місцевого лікування педикульозу широко застосовуються інсектицидні засоби. Для обробки шкіри і волосся у дітей старше п’яти років і дорослих використовують наступні препарати для усунення причини педикульозу:

    • «Ниттифор»;
    • бензил бензоат у вигляді мазі;
    • «Скабикар» та ін.

    У дітей з двомісячного віку застосовують гель «Педекс». Всі ці препарати продаються в аптеках без рецепта, однак рекомендется проводити лікування під контролем лікаря. Комах видаляють частим гребінцем, попередньо пропустивши через зубці нитку, оброблену оцтом. Вошей збирають у папір або пакет, які потім слід спалити.

    Зареєстровані і дозволені до продажу в Росії педикулициды:

    • органофосфатные препарати: «Малатон» – 0,5% гелі та емульсії, «Педилин» – аерозольна форма, «Пара плюс» – комбінований засіб;
    • піретрини та їх синтетичні аналоги: «Пиретрин» – склад для розпилення, «Спрей-пакс» – комбінований засіб, «Перметрин» – 0,5% розчин, «Ниттифор», «Нікс» – 1% крем і 0,5% концентрат, «Мидифокс» – склад для розпилення, «Фенотрин» – 0,4% мильна основа і 0,2% шампунь.

    При платтяних воші спочатку потрібно вимитися, потім нанести на весь шкірний покрив антипедикулезный препарат. Постільна білизна і одяг слід обробити фумигантом або просушити при 65С в спеціальній шафі. Також використовують наступні методи лікування в домашніх умовах:

    • білизна замочують на півгодини, а потім кип’ятять у 2% розчині натрієвої солі вугільної кислоти протягом двадцяти хвилин;
    • предмети одягу, які можна прати і кип’ятити, пропрасовують гарячою праскою через зволожену марлю, приділяючи особливу увагу швах та складках;
    • речі, які не можна прати, обробляють дезкамере.

    профилактика

    Для профілактики білизну і одяг пропрасовують праскою

    Найкращим засобом профілактики є ретельне дотримання гігієнічних заходів. Тіло і волосся потрібно мити щодня, постільна білизна міняють щотижня. Не рекомендується використовувати чужу білизну, речі, головні убори, предмети догляду та гігієни. Батьки повинні якомога частіше оглядати волосяний покрив дітей, особливо якщо є скарги на свербіж.

    Таким чином, педикульоз – досить неприємне захворювання, особливо для дітей, тому вирішальну роль відіграє профілактика – дотримання особистої гігієни.

    Читайте далі про алергічний діатез у дітей