Діагностика, профілактика та лікування пухлини на статевих губах

2162

Зміст:

  • Методи діагностики
  • Причини появи шишок на статевих губах
  • Загальні рекомендації лікаря
  • Лікування бартолинита
  • Чи можна впоратися з шишкою в домашніх умовах
  • Яких правил слід дотримуватися під час лікування пухлин на статевих губах
  • Профілактика розвитку новоутворень на статевих губах
  • Прогнози, можливі ускладнення
  • Шишки на статевих губах — патологія, розвиток якої може бути спровоковано серйозним інфекційним захворюванням, так і фізичним впливом на інтимну зону. Жінки можуть ігнорувати новоутворення, поки не виникне сильний біль. Вкрай важливо вчасно звернутися до лікаря, щоб дізнатися причини патології, одержати індивідуальну програму терапії.

    На статевий губі шишка: у інтимної проблеми є рішення

    Методи діагностики

    Найчастіше шишки з’являються на внутрішній частині малих статевих губ поблизу вульви. Жінка може самостійно виявити новоутворення під час підмивання. Якщо немає ніяких хворобливих відчуттів, а саме ущільнення має невеликі розміри, то можна почекати з походом до лікаря. В більшості випадків невеликі новоутворення зникають самі по собі.

    Варто невідкладно відвідати лікаря при появі таких симптомів:

    • сильний свербіж;
    • кровотеча;
    • неприємний запах і виділення;
    • дискомфорт під час сечовипускання і занять сексом.

    Гінеколог проведе стандартне зовнішнє обстеження статевих органів, збере анамнез. Залежно від первинних результатів діагностики, пацієнтці може бути видано направлення на загальний аналіз крові. При підозрі на інфекційне захворювання, спеціаліст візьме мазок.

    Причини появи шишок на статевих губах

    Перед тим як підбирати терапію, фахівець повинен точно визначити причину патології. Шишка в інтимній зоні може бути результатом:

    • запалення вульви або піхви;
    • екземи;
    • контактного дерматиту;
    • алергії на хімічні компоненти в миючих засобах, косметиці.

    Найбільш поширеною причиною появи невеликих безболісних новоутворень на великих статевих губах є врослі волосся. Волосяні цибулини набухають, починають свербіти, але рідко провокують реальні болю. Можна спробувати видалити врослі волосся самостійно з допомогою продезінфікованої голки і пінцета. Якщо правила гігієни будуть порушені, то на місці безболісного горбка почне накопичуватися гній.

    причины

    Причиною шишок на статевих губах може бути вростання волосся

    Причиною появи великих хворобливих шишок у вульви є запалення бартолінових залоз. В результаті бактеріальних або інфекційних захворювань може виникнути бартолініт. Тригером зростання невеликих шишок перлового кольору на слизових може бути контагіозний молюск. Вірусна інфекція провокує розвиток мікроскопічних пухлин по всьому тілу. Розростання мікроскопічних доброякісних пухлин зазвичай не супроводжується болем та свербежем.

    Загальні рекомендації лікаря

    Діагностика завершується постановкою діагнозу і підбором терапії. Рекомендації гінеколога будуть прямо залежати від виявленої причини появи новоутворення. Найчастіше лікар призначає пероральні та місцеві медикаменти, які містять у складі:

    • антибактеріальні або противірусні компоненти;
    • кортикостероїди;
    • знеболюючі;
    • гідрокортизон.

    Якщо за результатами обстеження виявлено, що пухлина на статевий губі має ракову природу, то призначається хірургічна операція. Інші генітальні шишки, наприклад, доброякісні пухлини, кісти, врослі волосся, не вимагають втручання хірурга.

    Лікування бартолинита

    Запалення бартолінових залоз протікає досить болісно, тому пацієнтці зазвичай проводять видалення шишки прямо під час первинного прийому у гінеколога. Процедура проходить під місцевим наркозом. Лікар зробить розріз на пухлини і помістить всередину катетер для дренування рідини. Іноді невеликий катетер залишають на кілька тижнів. Також корисно прогрівання новоутворення: кварцування, опромінення червоним світлом. Найпростіша фізіотерапевтична процедура ізолює вогнище запалення від здорової тканини.

    Важливо! Категорично заборонено самостійно проколювати шишку. Будь-яка необережність може призвести до попадання гною в кровотік.

    Так як бартолініт в більшості випадків є результатом інфекції, лікар може призначити антибіотики. Важливо не припиняти прийом ліків навіть їли зникли неприємні симптоми. В іншому випадку може розвинутися рецидив захворювання. Якщо бартолиновы залози запалюються знову і знову, приймається рішення про повне їх видалення.

    Чи можна впоратися з шишкою в домашніх умовах

    Якщо жінка помічає, що на статевий губі — шишка, то в першу чергу необхідно проконсультуватися з гінекологом. У разі якщо немає болю, гною та інших явних ознак інфекційного процесу, можна спробувати впоратися з проблемою самостійно, без застосування аптечних медикаментів та хірургічної операції.

    Оптимальний метод домашньої терапії: прийом сидячих ванн. Досить налити в миску теплу воду і додати:

    • морську сіль;
    • харчову соду;
    • відвар ромашки;
    • відвар кори дуба.

    Якщо було діагностовано запалення бартолінових залоз, то подібні процедури не допоможуть повного виліковування, але полегшать біль і дискомфорт. Природно, якщо причиною розвитку новоутворення є інфекція, повне вилікування можливе лише після прийому медикаментів.

    диагностика

    Якщо причина появи новоутворення – інфекція, потрібно обов’язково приймати прописані ліки

    Можна спробувати прикладати компрес з суміші касторової олії і ефірного екстракту чайного дерева. Місцеві аплікації сприяють самостійному розтину абсцесу, допомагають дренування гною. Антибактеріальні властивості екстракту чайного дерева дозволяють купірувати запалення, а касторове масло заспокоює уражену область.

    Яких правил слід дотримуватися під час лікування пухлин на статевих губах

    Прогноз при появі доброякісних новоутворень позитивний, однак не можна забувати про правила інтимної гігієни. Прості дії можуть прискорити одужання. По-перше, необхідно відмовитися від підмивання з використанням косметичних засобів. Краще всього приймати сидячі ванночки з відварами трав. По-друге, необхідно стежити за тим, щоб інтимна область не потіла. Зайва волога може провокувати процеси гниття тканин.

    Навіть якщо тригером появи шишки був не бартолініт, варто дотримуватися наступних правил:

    • відмовитися від щільного білизни з синтетичних тканин;
    • під час критичних днів використовувати прокладки замість тампонів;
    • обмежити сексуальні контакти, в тому числі використання іграшок;
    • виключити плавання в басейнах, відкритих водоймах.

    Насправді перераховані вище поради будуть корисні навіть тим жінкам, у яких немає ніяких новоутворень на статевих губах. Ретельна інтимна гігієна дозволить запобігти розвиток інших захворювань.

    Профілактика розвитку новоутворень на статевих губах

    Враховуючи велику кількість різноманітних причин появи шишок в інтимній зоні, не існує якогось одного профілактичного заходу. Необхідно практикувати безпечний секс з використанням презервативів, намагатися уникати травмування області геніталій. Якщо є можливість, то варто відмовитися від регулярного застосування гелів і кремів з парфумерними та хімічними компонентами в складі. Для проведення щоденних гігієнічних процедур буде достатньо звичайного дитячого мила. Також варто підібрати максимально щадний метод епіляції. Постійне використання бритви або кремів-депіляторів може привести не тільки до вростання волосся, але і до появи естетично непривабливих червоних горбків на статевих губах.

    диагностика

    Профілактика шишок полягає у підтримці інтимної гігієни

    Для профілактики запалення бартолінових залоз дуже важливо підтримувати здоров’я сечовивідних шляхів. Необхідно пити багато рідини, вживати вітамін С. Іноді хвороба рецидивує після переохолодження, тому варто тепло одягатися в холодну вітряну погоду.

    Прогнози, можливі ускладнення

    У більшості випадків шишки на статевих губах проходять самі по собі, тому переживати про якісь серйозні побічні ефекти не варто. Але якщо проігнорувати лікування, призначене лікарем, можуть виникнути серйозні ускладнення:

    • велике запалення органів тазової області;
    • безпліддя;
    • рубцювання статевих губ.

    При відсутності своєчасної терапії, прогноз може бути вкрай негативним. Якщо абсцес не дренувати, то інфекція може поширитися на інші органи. Після попадання в кровотік патогенних організмів розвивається септицемія, сепсис. У результаті невелика шишка може призвести до летального результату.

    диагностика

    Своєчасне звернення до лікаря допоможе уникнути ускладнень бартолинита

    Не варто сильно переживати, якщо на статевих губах зросла шишка. У більшості випадків новоутворення зникне без стороннього втручання. Але якщо зростання пухлини супроводжується болем, гнійними виділеннями, то обов’язково потрібно звернутися до лікаря. Фахівець підбере лікування, допоможе запобігти ускладнення, уникнути рецидивів.

    Читайте в наступній статті: лікування гіпертрофії малих і великих статевих губ