Діагностика та лікування пахової грижі у жінок

2334

Зміст:

  • Пахова грижа у жінок патологія
  • Причини формування
  • Основні типи
  • За типом обмеження
  • Характерні ознаки
  • Небезпечні симптоми обмеження
  • Діагностика
  • Лікування
  • Консервативні методи
  • Хірургічне лікування
  • Ймовірні ускладнення
  • Профілактика і прогноз
  • Пахова грижа у жінок відноситься до рідкісних урологічним патологій. Рідкість клінічної ситуації обумовлена різницею в анатомії внутрішніх статевих і тазових органів у чоловіків і жінок. Грижове випинання може бути вродженим і набутим. В останньому випадку пахова грижа розвивається під впливом різних факторів. Прогресування патологічного процесу супроводжується хворобливістю, сильно погіршує якість життя. Щоб уникнути небезпечних ускладнень важливо звернутися до лікаря для складання схеми лікування.

    Пахова грижа у жінок патологія

    При паховій грижі у жінок органи черевної порожнини і тазу випадають через паховий канал

    Пахова грижа у жінок – опущення внутрішніх органів і випинання їх через паховий канал. Опущення відбувається за природним анатомічним ходах, формуючи грижове випинання. В грижовий мішок може потрапити абсолютно будь-який орган, розташований в черевній порожнині і малому тазі.

    Як виглядає грижа у жінок? Зовні грижа представлена утворенням пухлини в паховій області з потовщенням статевої губи. Патологія у жінок рідко буває двосторонньою. У 80% випадків в грижовий мішок потрапляє частину сальника і тонкої кишки, однак по мірі розвитку патології в порожнину випинання потрапляє матка з придатками, яєчниками, товста кишка і навіть селезінка. У важких випадках грижу складають органи ШКТ і епігастрію. Із-за особливостей анатомії у жінок частіше зустрічається стегнова грижа, коли вміст грижового мішка проходить через розширений канал.

    Випинання з локалізацією в паху вважається виключенням, виникає тільки у 2,5–3% від загального числа пацієнтів. До 96% всіх випадків захворювання припадає на хлопчиків і чоловіків будь-якого віку. Це пояснюється відсутністю у жінок сім’яних канатиків, що повністю виключає виникнення гриж косого типу, а також вузькістю пахового каналу.

    Причини формування

    Причини виникнення розрізняються в залежності від віку пацієнта. Іноді вроджена грижа непомітна і проявляється лише після статевого дозрівання, першої вагітності. У дівчаток грижове випинання в паху обумовлена аномаліями розвитку внутрішніх органів черевної порожнини, статевої системи, неадекватним вибором суміші, запорами, частим плачем, підвищенням внутрішньочеревного тиску. У групі ризику малюки з пупковою грижею.

    У жінок чинником виникнення патології є слабкість, атрофія або пошкодження м’язових структур пахвинного каналу. Сприяючими факторами виступають:

    • вагітності (ускладнені одноразові або багаторазові вагітності);
    • запалення лімфовузлів у паху;
    • малорухливий спосіб життя;
    • надлишкова маса тіла;
    • неадекватні фізичні навантаження на м’язи живота, пов’язані з підняттям тягарів;
    • хронічний кашель, прогресуючий туберкульоз легень;
    • запори різної природи.

    Серед непрямих чинників виділяють спадкову схильність, вісцеральне ожиріння і птоз органів очеревини через зниження еластичності м’язових структур. У жінок в літньому віці грижа обумовлена м’язовою атрофією, зниженням еластичності волокон в результаті старіння організму, обтяженого клінічного анамнезу. У літньої жінки ймовірно формування відразу декількох грижових мішечків.

    Основні типи

    Враховуючи анатомію внутрішніх органів у жінок, пахові грижі бувають наступних типів:

    • прямі. Найчастіший вид, при якому грижовий мішок випадає через серединну пахову ямку;
    • зовнішні поверхневі. Грижа виходить через надпузырное поглиблення, якраз між серединної пупкової складкою. Зазвичай виникає у літніх жінок.

    За типом обмеження

    При обмеженні грижового мішка грижі бувають:

    • еластичними, коли грижовий мішок проходить по вузькому пахового каналу з непропорційно великим вмістом;
    • каловими, коли відзначається переповнення привідної петлі в грижовому мішку кишковим вмістом.

    Існує класифікація за ступенем вправляемости. Одні грижі здатні до повернення в нормальне анатомічне положення, а інші зовсім не здатні до самовправлению навіть при натисненні або прийняття горизонтального положення.

    У клінічній практиці виникають об’єднані та рецидивні грижі. В першому випадку зазначаються освіти кількох мішечків, не сполучених один з одним (зустрічається у літніх жінок). У другому поява обумовлена вторинним виникненням грижі після хірургічного висічення без усунення провокуючих факторів.

    симптомы

    Симптоми пахової грижі залежать від вмісту грижового мішка і характеру випинання

    Характерні ознаки

    Як визначити грижу на стадії формування або при обмеженні, на що звернути увагу? Характерною ознакою є утворення пухлиноподібного випинання в паховій просторі. Розміри грижового мішечка можуть бути різними, що не є визначальним критерієм при обмеженні. Невеликі грижі рідко доставляють дискомфорт, швидко вправляються самостійно. Ускладнений перебіг супроводжується такими симптомами:

    • дискомфорт внизу живота;
    • тягнення;
    • утруднення звичайних рухів.

    В іншому симптоми залежать від вмісту грижового мішка. При опущенні внутрішніх статевих органів жінки пред’являють скарги з приводу хворобливого статевого контакту, порушення менструального циклу, безпліддя. Болі можуть іррадіювати в нижні кінцівки, хребет.

    При виході петель товстого кишечника клінічні прояви виражаються в метеоризмі, запорах. Якщо в порожнину сечоводи потрапляють, то хворі скаржаться на різні дизуричні розлади.

    Небезпечні симптоми обмеження

    Небезпечним ускладненням є обмеження пахової грижі з симптомами “гострого” живота:

    • накопичення газів, виражений метеоризм;
    • затвердіння очеревини при пальпації;
    • сильні болі;
    • позитивний симптом Щоткіна–Блюмберга (посилення болю після різкого відсторонення долоні від живота під час пальпації);
    • нудота, блювання;
    • пригнічення свідомості, непритомність.

    Шкірні покриви в області випинання червоніють, набрякають, вправляння неможливо, доставляє сильний біль. При появі тривожних симптомів важливо терміново викликати швидку допомогу.

    Діагностика

    Діагноз зазвичай не викликає труднощів, ставиться на підставі фізікального огляду хворої. При огляді спостерігається виражене пухлиноподібне новоутворення з сильним больовим синдромом при натисканні. Додатково призначають:

    • ультразвукове дослідження всіх розташованих в черевному і заочеревинному просторі органів;
    • герниографию – рентгеноконтрастний метод для виявлення структури і особливостей вмісту грижового мішка;
    • ірігоскопії – рентген товстої кишки з контрастом;
    • цистоскопію для огляду сечового міхура.

    Грижу диференціюють від онкологічних пухлин, перитоніту, ускладненого апендициту. При ускладненому нефроурологическом анамнезі потрібні консультації нефролога, уролога, хірурга, якщо показано видалення.

    Лікування

    Лікування може ґрунтуватися на вичікувальній тактиці, симптоматичному лікуванні та хірургічному втручанні. Вибір методу залежить від вмісту грижового мішка, віку жінки, її клінічного і життєвого анамнезу. Операція на сьогоднішній день – єдиний ефективний метод усунення грижі.

    Консервативні методи

    Консервативними методами усунути грижу неможливо. При незначній вираженості патології можливе проведення ряду заходів щодо зміцнення м’язів черевної стінки: лікувальна гімнастика, ходьба, легка аеробіка, що утримує бандаж або коригуючий білизну. За необхідності призначають фізіолікування. Народні методи неефективні і спрямовані лише на поліпшення загального самопочуття при випаданні.

    операция

    Операція – єдиний ефективний метод лікування грижі у жінок

    Хірургічне лікування

    Перспективним напрямком в лікуванні пахових грижових випинань у жінок є хірургічне видалення. Сьогодні існує ряд оперативних тактик щодо усунення поточної патології:

    • традиційна герніопластики. Операція застосовується практично у всіх стаціонарах, використовується при незначних обсягах грижі. Ризик рецидиву високий, однак при усунення основної причини ймовірність нової грижі знижується;
    • лапароскопічна герніопластика. Операція вважається малотравматичной. Оперативний доступ здійснюється за допомогою невеликих розрізів в очеревині з застосуванням ендоскопічного обладнання. Відновлювальний період не перевищує 7-10 діб;
    • операція методом ненатяжной герніопластики. Закриття грижового шляху здійснюють за допомогою сітчастого протеза. Надалі мається на увазі проростання через осередки м’язових волокон і сполучної тканини. Основна перевага полягає в низьких ризиках рецидиву. Сітчастий протез може відторгатися.

    Нерідко поряд з паховою грижею у пацієнток діагностується пупкова з характерним випинанням пупка. По ходу маніпуляції може бути проведено вправлення пупка досередини з наступною фіксацією і стяжением частини випадаючого кишечника.

    При приєднанні інфекційного процесу призначають курс антибіотиків. Після хірургічного втручання рекомендується носіння бандажа, компресійного трикотажу. Загальна тривалість реабілітації залежить від обсягу виконаних маніпуляцій. Серед клінічних рекомендацій виділяють охоронний режим, профілактику рецидиву, усунення основного провокуючого фактора.

    Ймовірні ускладнення

    Попадання внутрішніх органів в грижовий мішок не відноситься до норми, провокує органну недостатність і характерні симптоми. При опущенні в грижовий мішок органів репродуктивної системи виникають безпліддя, порушення сексуальної функції.

    Попадання в паховий відділ органів кишкового тракту загрожує запорами, перитонітом. Некротичні зміни у зв’язку зі здавленням внутрішніх органів і порушенням кровообігу призводять до необхідності екстреного хірургічного втручання.

    Профілактика і прогноз

    Профілактичні заходи пов’язані з підтриманням адекватного віком маси тіла, заміною інтенсивних фізичних навантажень легкими прогулянками, ходьбою, винятком травм. У період вагітності та після хірургічного втручання показано носіння спеціального стягуючої білизни, яке знижує навантаження на органи черевної порожнини. Обов’язково потрібне лікування запорів, різних захворювань респіраторного тракту.

    Прогноз при паховій грижі сприятливий, якщо проведено своєчасне видалення. Реабілітаційний період варіює від 10 до 30 діб. Звичайно, за цей час жінка повертається до звичного життя. Ігнорування хвороби призводить до загрозливих для життя ускладнень: розлитого перитоніту, генерализованному некрозу. Поріг летальності – 5-25% при відсутності своєчасного лікування при ускладненому перебігу пахової грижі.

    Читайте ще: причини розвитку пахової грижі у дітей