Які можуть бути наслідки вітрянки при вагітності?

1448

Зміст:

  • Як зазвичай протікає вітрянка
  • Які бувають форми вітрянки
  • Симптоми захворювання
  • Як протікає вітрянка при вагітності
  • Чим небезпечна для дитини вітрянка
  • Можливі ускладнення та наслідки для матері
  • Як визначити хвороба – діагностика
  • Лікування хвороби
  • Профілактика вітрянки під час вагітності
  • Вітрянка при вагітності небезпечна для жінки і майбутньої дитини. Інфекційне захворювання підриває імунну систему вагітної. Це позначається на формуванні плоду і може призводити до серйозних проблем. Тому весь період хвороби необхідно перебувати під суворим наглядом лікаря.

    Як зазвичай протікає вітрянка

    Захворювання відноситься до розряду інфекційних хвороб, тому на вітрянку можна захворіти повітряно-крапельним шляхом. Викликає патологію небезпечний мікроорганізм – вірус герпесу. При цьому на поверхні шкіри утворюються маленькі бульбашки, які з часом перетворюються у виразки. Утворення таких бульбашок супроводжується сильним свербінням.

    Вітрянка при вагітності іноді може протікати безсимптомно

    Висипання не проникають в глибокі шари шкіри, тому після лікування не залишають рубців. Микрошрамы залишаються тільки при передчасному відділенні засохлою кірки.

    У захворювання яскрава симптоматика, яка стає ще більш вираженою при виношуванні дитини. Патологія підрозділяється на 2 основних види: віспу і оперізувальний лишай. Другий вид виникає у дорослих людей.

    Згідно зі статистикою хвороба вражає жінок під час виношування дитини в 0,5-0,7% випадків.

    Тривалість хвороби залежить від її форми та характеру протікання. Іноді інфекція може тривати до 10 днів. Поява нових папул припиняється, в середньому, на 5-8 добу від початку захворювання.

    Тривалість під час вагітності така ж, як і у інших людей. Однак часто у вагітних вітрянка супроводжується додатковими ускладненнями.

    Які бувають форми вітрянки

    Існує 2 форми захворювання: типова та атипова. Перша може протікати у легкій, середній і тяжкій формі. Легка форма розвивається без будь-яких симптомів, у тому числі і без підвищення температури. При цьому висипання також можуть бути відсутніми або утворюватися в одиничних випадках. Зазвичай з’являються папули в волосистої частини голови.

    Середня та тяжка форма протікає з усією відповідною симптоматикою. При цьому висипання можуть з’являтися навіть на слизової оболонки рота, геніталій, горла.

    Атипова форма утворюється вкрай рідко. Симптоми більш виражені. Іноді ознаки хвороби можуть бути зовсім відсутніми, і людина навіть може не підозрювати про те, що занедужав вітрянкою.

    Симптоми захворювання

    Інкубаційний період триває від 10 до 12 діб, протягом яких хвороба ніяк себе не проявляє. Після цього з’являються перші ознаки інфекції.

    Симптоми:

    • втрата апетиту – стан небезпечно, так як для нормального розвитку плода необхідно повноцінно і регулярно харчуватися;
    • підвищена температура тіла до 39 °C;
    • головні болі;
    • зрідка утворюється нудота;
    • гарячковий стан;
    • загальна втома організму.

    На 2-3 день після виникнення симптомів на шкірі по всій поверхні тіла утворюються папули, заповнені рідиною.

    Іноді розвиток хвороби проходить без підвищення температури, проте легкі форми вітрянки під час виношування дитини зустрічаються вкрай рідко.

    Як протікає вітрянка при вагітності

    На ранніх термінах вагітності організм матері сприймає клітини несформованого плоду, як чужорідні. Тому імунітет послаблюється її спеціально, щоб організм перестав боротися з новою життям всередині материнського тіла, і дитина могла розвиватися нормально.

    Однак у цієї особливості імунітету вагітних є і свій мінус: у зв’язку з гормональною перебудовою, організм жінки стає беззахисним перед різних інфекцій і вірусів.

    Жінка в період виношування дитини може дуже легко заразитися вітрянкою.

    Симптоматика в період гестації розвивається стрімко. Сама хвороба протікає в середній або тяжкій формі, тому переноситься важко.

    Більше ніж у 1/3 випадків захворювання під час вагітності призводить до герпетичної формою пневмонії. При цьому зростають ризики розвитку такого стану, як дихальна недостатність.

    Чим небезпечна для дитини вітрянка

    Інфекція небезпечна в перші дні хвороби, особливо у перші 12 тижнів вагітності, так як мікроорганізм в цей час починає активно розмножуватися, а організм малюка тільки починає свій розвиток і формування. Це може призвести до пороків викликати загибель плода.

    последствия

    Наслідки залежать від терміну вагітності та імунітету майбутньої мами

    Також на перебіг інфекції впливають і лікарські засоби, які застосовуються для усунення патогена. У першому триместрі хвороба може вразити малюка і викликати важкі порушення в центральній нервовій системі.

    Наслідки патології до 20-го тижня:

    • загибель плоду при народженні – мертвонародження;
    • викидень;
    • завмирання вагітності;
    • аномальна будова внутрішніх органів;
    • недорозвиненість м’язової та сполучної тканини;
    • аномалії в кінцівках: короткі руки або ноги;
    • порушення слухових функцій;
    • часткова або повна втрата зору;
    • порушення в травній системі та органах ШКТ;
    • дефекти та аномалії, що викликають загибель плода.

    У другому триместрі в 1% випадків вірус може викликати у плода порушення формування шкірних покривів, негативно позначатися на корі головного мозку майбутньої дитини. Зрідка хвороба призводить до недорозвиненості кінцівок і очних яблук. На ранніх термінах мікроорганізм може призвести до викидня.

    До 20-го тижня вагітності захворювання викликає відхилення в розвитку та затримці росту всього в 2% випадків.

    Безпосередньо перед пологами в третьому триместрі хвороба може призвести до того, що при проходженні родових шляхів дитина також може захворіти вітрянкою. У нього утворюється вроджена форма патології, яка протікає в ускладненій формі. При цьому уражаються внутрішні органи і ЦНС, розвиваються неврологічні розлади. Відбувається таке в 20% випадків. Загибель плоду на пізніх термінах відбувається досить часто.

    У новонародженого в подальшому може розвинутися краснуха або інші небезпечні вірусні захворювання.

    Можливі ускладнення та наслідки для матері

    Інфекція становить загрозу і для майбутньої матері. У дорослих патологія може призводити до тяжких порушень у роботі внутрішніх органів.

    Можливі наслідки:

    • ураження серцевого м’яза – міокарда;
    • запалення в області органів зору;
    • порушення в судинах і м’язах;
    • дисфункції в підшлунковій залозі;
    • гломерулонефрит;
    • апендицит.

    При цьому у жінки порушується координація рухів. Зрідка хвороба може стати причиною енцефаліту – запального процесу в головному мозку. Коротка шийка матки при такому захворюванні може призвести до проведення кесаревого розтину.

    Як визначити хвороба – діагностика

    Зазвичай візуального огляду достатньо, щоб поставити діагноз. Лікар вивчає шкірні покриви і характер висипки. Також проводиться опитування. Спеціаліст уточнює можливі шляхи передачі вірусу, з ким останнім часом контактувала жінка. Якщо в дитинстві перехворіла, це може означати, що присутній інший вид інфекції або вторинне ураження вірусом.

    Іноді призначаються додаткові дослідження, щоб виключити інші захворювання алергічного характеру або хвороби, викликані паразитами.

    Високою точністю володіють тести на визначення антитіл у крові класу G і M. При цьому антитіла типу IgM говорять про те, що жінка заразилася зовсім недавно. Додатково лікар може призначити серологічне дослідження крові.

    Лікування хвороби

    При інфекції лікар призначає препарати, які відносяться до групи противірусних засобів. Папули необхідно обробляти антисептичними розчинами. У більшості випадків призначаються засоби, що допомагають усунути симптоматику хвороби: свербіж, подразнення шкірних покривів. З обережністю використовують жарознижуючі препарати та імуностимулюючі засоби.

    Якщо у вагітної при вітряній віспі спостерігається гестаційний цукровий діабет, у такому випадку лікар зробить коригування дозування інсуліну, щоб уникнути додаткових ускладнень.

    Під час хвороби забороняється приймати ванни і мочити уражені ділянки. Також слід пити більше рідини і вживати продукти, багаті корисними речовинами.

    во втором триместре

    Найменші наслідки захворювання спостерігаються у другому триместрі

    Уражені ділянки шкіри обробляють розчином марганцю або зеленки. Після пологів і матері, і дитині призначають ін’єкції імуноглобуліну.

    Якщо зараження відбулося після 37 тижня, майбутню матір переводять в інфекційне відділення і проводять всі необхідні дії, щоб підготуватися до пологів. Часто лікарі намагаються штучно затримати пологи, щоб хвороба не передалася дитині при проходженні родових шляхів. Якщо дитина після народження все ж захворів, його ізолюють в інфекційне відділення і проводять терапію противірусними препаратами.

    Профілактика вітрянки під час вагітності

    У період виношування у жінки часто виникають питання про те, чи небезпечна вітрянка для малюка і матері, які можуть бути ускладнення при хворобі і чи можна заразитися під час виношування дитини. На більшість цих питань має відповісти лікар. Однак, щоб уникнути ускладнень, не завадить дотримуватися кількох правил.

    Рекомендації:

    • зміцнення імунної системи: дотримання режимів сну і неспання, загартовування, правильне харчування;
    • вакцинація;
    • дослідження імунітету при плануванні вагітності;
    • повне виключення всіх контактів з зараженим людиною;
    • відмова від відвідування громадських місць з великим скупченням людей.

    Якщо жінка захворіла вітряною віспою, слід перервати планування вагітності до моменту повного одужання, щоб інфекція не відбилася на малюка.

    Вітрянка при вагітності завжди протікає в ускладненій формі і дуже часто призводить до тяжких наслідків, в тому числі і летального результату майбутньої дитини. Тому перші ознаки є серйозним приводом для звернення за медичною допомогою. Так як вакцинація в період виношування дитини не проводиться, жінці до початку пологів необхідно буде перебувати в стаціонарному відділенні під наглядом лікарів.

    Також цікаво почитати: ускладнення після вітрянки у дітей