Яким повинен бути рівень ХГЛ при позаматкової вагітності

735

Зміст:

  • Чим небезпечна позаматкова вагітність?
  • Концентрація гормону
  • Лабораторне виявлення концентрації ХГЛ
  • Нормальні концентрації ХГЛ
  • Додаткові симптоми позаматкової вагітності
  • Точно встановити факт вагітності можна за допомогою УЗД (через 2,5–3 тижні після запліднення, коли зародок вже прикріпився) та аналізу на ХГЛ. ХГЛ, або хоріонічний гонадотропін людини, – це особливий гормон, який виробляється заплідненої яйцеклітини. Його часто називають «гормон вагітності», тому що він подає жіночому організму сигнал готуватися до майбутнього виношування дитини. При настанні вагітності концентрація ХГЛ різко підвищується. Домашні експрес-тести визначають наявність ХГЛ у сечі, тому вони можуть повідомити про вагітність не відразу, а приблизно через тиждень. Аналіз крові на ХГЛ дозволяє встановити факт запліднення через один-два дні. У разі позаматкової вагітності концентрація ХГЛ підвищується повільніше – це призводить до більш слабкої реакції домашнього тесту.

    ХГЛ при позаматкової вагітності підвищується повільніше, ніж при звичайній

    Чим небезпечна позаматкова вагітність?

    Позаматкова вагітність означає, що зародок прикріпився не до стінки матки, а до стінки фаллопієвій труби. У такому випадку після виходу з яєчника яйцеклітина, замість того щоб пройти по трубі в матку, затримується всередині труби і прикріплюється там. Причиною цього часто бувають запальні захворювання, після яких структура труб порушується, складки згладжуються і труби не можуть нормально скорочуватися. Також бувають випадки, хоча і рідше (всього 2% від усіх позаматкових вагітностей), коли яйцеклітина прикріплюється до яєчника, очеревині або рудиментарному розі матки – у всіх цих випадках нормальна вагітність неможлива.

    Позаматкова вагітність – вкрай небезпечний стан! Стінки фаллопієвих труб не призначені для розтягування і при розвитку ембріона розриваються. При цьому відкривається сильна кровотеча, часто приводить до смерті жінки. Ембріон після розриву стінки труби гине, потрапляє в черевну порожнину і розкладається, провокуючи інфікування.

    Критичний момент може наступити вже на 4-6-му тижні.

    Позаматкову вагітність вдається зберегти. Щоб усунути загрозу для життя жінки, необхідно видалити яйцеклітину, яка закріпилася в трубі, поки це не призвело до трагічних наслідків.

    Небажані наслідки позаматкової вагітності можуть розвинутися і при вдалому своєчасному видаленні ембріона. Після такого оперативного втручання порушується структура труб і погіршується їх працездатність, з-за чого у жінок можуть бути проблеми з наступною вагітністю.

    Нормальна вагітність після позаматкової можлива, але слід проконсультуватися з лікарями та виконувати їх рекомендації.

    Розвиток заплідненої яйцеклітини після прикріплення в трубах відбувається так само, як при розташуванні в матці.

    Яйцеклітина, яка закріпилася в матковій трубі, починає ділитися і рости, але при цьому концентрація ХГЛ буде нижче і зміна концентрації по тижнях буде іншим, ніж при нормальній вагітності.

    Концентрація гормону

    Рівень гонадотропіну при неправильному прикріплення заплідненої яйцеклітини все-таки підвищується, а патологію можна запідозрити саме по динаміці зміни показника.

    При позаматкової вагітності друга смужка тіста буде блідою з-за малої кількості гормону в сечі. Діагноз «позаматкова вагітність» зазвичай ставиться на 2-4-му тижні, а розрив труби відбувається на 4-6-го тижня, тому зволікати не можна. Виявити точну концентрацію ХГЛ можна тільки в лабораторії. Зазвичай гінекологи призначають кілька аналізів ХГЛ з перервою в кілька днів, щоб спостерігати динаміку.

    Оценивается не результат одного анализа, а динамика по неделям

    Оцінюється не результат одного аналізу, а динаміка по тижнях

    Лабораторне виявлення концентрації ХГЛ

    Якщо домашній тест, зроблений після затримки менструації, показав бліду другу смужку – це привід насторожитися і звернутися до лікаря. Перевірити, де саме закріпилася яйцеклітина, можна за допомогою УЗД через 2,5–3 тижні після запліднення. Опосередковано можна зробити висновки щодо концентрації ХГЛ. У домашньому експрес-тесті використовується сеча, але він може показати невірний результат, якщо жінка перед цим випила багато води. В лабораторних умовах для точного визначення робиться аналіз крові. У разі вдалого прикріплення яйцеклітини в матці аналіз покаже високу концентрацію ХГЛ, при позаматкової ж вагітності концентрація ХГЛ буде набагато нижче. Перед аналізом слід утриматися від їжі не менше восьми годин, тому кров краще здавати вранці натщесерце. Крім позаматкової вагітності, аналіз динаміки ХГЛ може розповісти і про інші проблеми з вагітністю.

    Якщо динаміка ХГЛ вказує на позаматкову вагітність, лікар призначає УЗД, щоб поставити остаточний діагноз. Якщо ембріон не виявлений в матці, то досліджують фаллопієві труби, а в разі необхідності – яєчники та інші області, де може імплантуватися яйцеклітина. При виявленні позаматкової вагітності призначається операція.

    Нормальні концентрації ХГЛ

    В таблиці показана динаміка ХГЛ по тижнях в разі нормальної вагітності.

    хгч при внематочной беременности

    Нормальні показники ХГЛ

    Однак слід мати на увазі, що знижені значення гормону вагітності можуть бути ознакою і інших патологій – завмирання ембріона, загрози переривання, плацентарної недостатності, затримки розвитку. Для отримання повної картини гінекологи зазвичай комплексно оцінюють результати лабораторних аналізів і отримані дані УЗД.

    Щоб правильно інтерпретувати отримані значення і нормальні показники таблиці, потрібно мати на увазі наступне:

    • Строк вагітності в таблицях розраховується від моменту зачаття, тобто з середини жіночого циклу, на відміну підрахунку терміну вагітності і дати пологів, де за початкову точку відліку беруть дату останньої менструації. Якщо ви будете вважати терміни вагітності від останніх критичних днів, можете отримати занижені значення ХГЛ, які будуть неправильними.
    • Конкретні показники і межі допустимих інтервалів можуть відрізнятися в залежності від лабораторії. При визначенні ХГЛ більш важливим є зміна динаміки. Повторне дослідження необхідно проводити в тій же лабораторії, в якій робилося перше.

    на ранних сроках

    Позаматкова вагітність небезпечна вже на самих ранніх термінах

    Додаткові симптоми позаматкової вагітності

    Після отримання позитивного результату домашнього тесту багато жінок не поспішають відвідувати гінеколога. Однак якщо правильна імплантація ембріона не підтверджується УЗД, можна бути впевненою, що вагітність протікає нормально. Якщо запліднена яйцеклітина прикріпилася у фаллопієвих трубах, через деякий час жінка відчує патологічні симптоми. Визначити динаміку зростання ХГЛ майбутня мама самостійно не може, тому потрібно уважно стежити за власним самопочуттям і звертати увагу на насторожуючі ознаки:

    • У дні передбачуваної менструації відбувається затримка, однак на білизну з’являються мажучі кров’янисті виділення. При цьому друга діагностична смужка на експрес-тесті пофарбована нечітко. Такий результат неможливо трактувати однозначно.
    • Поява тягнуть відчуттів внизу живота (часто з однієї сторони) при відсутності менструації в строк і слабкому прояві другої смужки на тесті.
    • Погіршення загального самопочуття або нестандартні відчуття – втрата апетиту, сонливість, різкі перепади настрою. При позаматкової вагітності ці ознаки з’являються значно раніше, ніж при стандартному розвитку ембріона.
    • Якщо проблема виявилася несвоєчасно, розвивається ембріон буде розтягувати стінки фаллопієвих труб, провокуючи запалення, біль, підвищення температури тіла і навіть втрату свідомості.

    На жаль, від позаматкової вагітності не застрахована жодна жінка. У багатьох випадках причини цього стану залишаються неясними. Однак уважне ставлення до свого здоров’я (особливо якщо є конкретні плани завести дитину) та своєчасне звернення до кваліфікованого лікаря допоможе уникнути трагічних ситуацій.

    Читайте також: ознаки позаматкової вагітності