Кандидозний вульвовагініт у жінок

617

Зміст:

  • Загальний опис
  • Гострий кандидозний вульвовагініт
  • Хронічний кандидозний вульвовагініт
  • Діагностика
  • Медикаментозне лікування
  • Загальні рекомендації
  • Кандидозний вульвовагініт – запальне ураження слизових тканин і шкірних покривів, для якого характерно залучення в патологічні процеси зовнішніх статевих органів, внутрішнього покриву піхви і сечовивідних шляхів. Методи терапії і симптоми патології залежать від ступеня ураження тканин і стадії розвитку запальних процесів.Своєчасне звернення до лікаря дозволить уникнути переходу кандидозного вульвовагініту у хронічну форму

    Загальний опис

    Захворювання не відноситься до числа інфекційних. Збудниками є умовно-патогенні гриби Кандида, присутні в незначних кількостях на тканинах і слизових оболонках практично кожної людини. Однак розвиток захворювання спостерігається тільки у пацієнтів, що обумовлено стійкістю організму до діяльності грибків.

    Наприклад, розвиток патології у жінок відбувається частіше на тлі ослаблення імунних сил організму, порушення гормонального фону, фізичного та емоційного виснаження, тривалих періодів стресу. У результаті зниження рівня резистентності колонії грибків починають стрімко розростатися, приводячи до розвитку вогнищ запалення і появі характерних симптомів.

    Гострий кандидозний вульвовагініт

    Гостра форма захворювання характеризується появою вираженої клінічної картини, основними ознаками якої називають наступні прояви:

    • вагінальні виділення великих кількостях. Характерним називають придбання ними сирною консистенцією;
    • подразнення слизових оболонок і шкірних покривів, що призводить до хворобливості під час статевого акту або процесу сечовипускання;
    • сильний свербіж, почервоніння і печіння в зоні статевих органів;
    • можлива поява висипань на шкірі у вигляді прозорих бульбашок;
    • неприємний запах від зовнішніх статевих органів;
    • набряклість малих і великих статевих губ.

    Гострий вульвовагініт має виражені зовнішні ознаки. Для постановки первинного діагнозу досить фізикального огляду пацієнтки лікарем.

    Гостра форма захворювання протікає протягом двох – трьох місяців. Відсутність терапії в цей період призводить до хронізації запальних процесів.

    Хронічний кандидозний вульвовагініт

    Хронічна форма захворювання характеризується відсутністю вираженої симптоматики. В якості ознак, які можуть вказувати на грибкове ураження, називають періодично виникає свербіж в області статевих органів і незначні виділення білого кольору. Також хронічний вульвовагініт може супроводжуватися витонченням, інфільтрацією слизових тканин і шкірних покривів статевих органів.

    Діагностика

    Діагностика кандидозного вульвовагініту базується на проведення гінекологічного огляду пацієнтки і лабораторного дослідження, що дозволяє визначити дріжджоподібні грибки. Додатково жінці можуть бути порекомендовані варіанти діагностики, спрямовані на виявлення ЗПСШ. Обумовлено це тим, що грибкові ураження нерідко поєднуються з венеричними захворюваннями.

    Медикаментозне лікування

    лечениеЛікування кандидозного вульвовагініту здійснюється за допомогою прийому лікарських препаратів

    Лікування захворювання включає комплекс заходів, спрямованих на пригнічення активності дріжджоподібних грибків, усунення запальних процесів, нормалізацію мікрофлори слизових тканин і підвищення імунних сил. При хронізації запального ураження процес лікування може зайняти кілька місяців. Основними методами терапії при вульвовагініті є:

  • Використання засобів місцевої дії, представлених у вигляді кремів, свічок, мазей. Для придушення активності патогенної флори використовуються протигрибкові, антибактеріальні та протизапальні медикаментозні препарати. Також їх застосування дозволяє вирішити неприємну симптоматику захворювання.
  • При гострій формі хвороби можливе застосування системних антимікотичним препаратів, що пригнічують активність патогенної флори.
  • Обов’язковим називають використання імуномодулюючих препаратів, а також вітамінних комплексів для курсового застосування.
  • При наявності у пацієнтки постійного статевого партнера проходження терапії є обов’язковим і для нього. Підбір лікарських препаратів та визначення дозування здійснюється спеціалістом тільки після збору анамнезу, огляду і постановки діагнозу.

    Використовувати будь-які лікарські препарати самостійно не рекомендується категорично. Нераціональний прийом медикаментів може призвести до усунення симптомів, але збереженню активності патогенної флори, що може призвести до хронізації запальних процесів.

    Загальні рекомендації

    Крім стандартних медикаментозних методів лікування також рекомендується дотримувати ряд правил, які допоможуть знизити активність патогенної флори, виключити рецидиви і підвищити імунні сили організму:

  • У період терапії важливо відмовитися від статевих контактів, у тому числі за допомогою використання бар’єрної контрацепції. Дотримуватися статевий спокій необхідно до повного одужання.
  • Перед нанесенням препаратів місцевої дії потрібна ретельна гігієна рук і зовнішніх статевих органів. Рекомендується використання антибактеріального мила.
  • У період вагітності у рамках терапії допустимо застосовувати тільки засоби і методи, рекомендовані фахівцем.
  • Рекомендується дотримуватися раціональну дієту, що включає відмову від гострої і жирної їжі.
  • Антибактеріальні і протигрибкові препарати чинять негативний вплив на органи травного тракту. Для нормалізації діяльності і мікрофлори ШЛУНКОВО-кишкового тракту в період лікування рекомендується прийом пробіотиків.
  • Кандидозний вульвовагініт не відноситься до числа небезпечних для життя захворювань. Однак несвоєчасне виявлення патології і проведення неефективної терапії можуть стати причиною хронізації запальних процесів і постійних рецидивів. У найбільш важких випадках хронічна форма захворювання може призвести до ускладнень у період вагітності і пологів.

    Читайте далі: біль в паху праворуч у жінки