Лейкоцитарна естераза в сечі у дитини

1271

Зміст:

  • Значення ферменту
  • Поява естерази в сечі
  • Хибнопозитивний результат
  • Патологічні причини
  • Правила забору сечі для аналізу
  • Одержувані результати
  • Методи лікування
  • Профілактика
  • Поява лейкоцитарної естерази в сечі у дитини буває викликано як фізіологічними, так і патологічними процесами. Щоб підтвердити або виключити захворювання, потрібно провести додаткове обстеження.

    Значення ферменту

    Лейкоцитарна естераза — це речовина, яка міститься в цитоплазмі білих клітин крові. Лейкоцити відповідають за захист організму від інфекції. З допомогою естерази білі клітини руйнують бактерії. Цей процес називається фагоцитозом. Він відбувається скрізь, де інфекція потрапляє в організм.

    Лейкоцитарна естераза в сечі у дитини – це фермент білих клітин крові

    Поява естерази в сечі

    Коли бактерії проникають в нирки або сечовий міхур, спостерігається масивне скупчення лейкоцитів в цих органах. Білі клітини крові руйнують бактерії, але при цьому гинуть і самі. З них виходять ферменти, які потім можна виявити в крові або сечі. Суміш загиблих лейкоцитів і бактерій називається гноєм.

    З цієї причини лейкоцитарна естераза в сечі у дитини підвищується. Її рівень зростає при бактеріальних захворюваннях нирок, сечового міхура, сечоводів. Рівень естерази може бути підвищений у дитини на тлі інфекційних захворювань організму. Але естераза може бути підвищена ложноположительно.

    Хибнопозитивний результат

    Хибнопозитивний результат може спостерігатися при неправильному збиранні сечі, в тому числі відсутність гігієнічних заходів перед процедурою.

    Патологічні причини

    Частіше зростання естерази пов’язаний саме з захворюваннями сечостатевих органів:

    • пієлонефрит;
    • абсцес нирки;
    • цистит;
    • уретрит.

    Всі ці хвороби викликані бактеріальною флорою, тому у вогнище запалення активно стікаються лейкоцити. Вони руйнують бактерії і в сечу виділяється естераза.

    При вірусних захворюваннях естераза не підвищується. Віруси проникають всередину клітини і лейкоцити не можуть розпізнати їх.

    Пієлонефрит — це запалення чашечок, мисок і паренхіми нирки. Захворювання проявляється підвищенням температури, болем у ділянці попереку. Провокується переохолодженням. Абсцес — це гнійник в нирці. Він утворюється з-за попадання мікробної флори. Ділянка нирки руйнується і покривається капсулою. Для захворювання характерна висока температура, біль у попереку, нудота і блювота.

    При циститі запалюється сечовий міхур. провокуючим фактором інфекційного запалення може стати переохолодження. Проявляється частим і хворобливим сечовипусканням. Уретрит — це запалення сечовипускального каналу. У дитячому віці нерідко розвивається через недостатнє дотримання особистої гігієни. Під час сечовипускання у дитини виникає біль і печіння в уретрі.

    следы в моче

    Естераза може виявлятися у вигляді слідів у сечі, якщо аналіз був узятий неправильно або запалення тільки починається

    Правила забору сечі для аналізу

    Щоб отримати вірогідний результат, потрібно зібрати сечу правильно. В аптеці потрібно придбати спеціальний стерильний контейнер. Звичайна тара, навіть чисто вимита, може містити на стінках бактерії.

    У грудних дітей для збору сечі використовують сечоприймач. Його приклеюють в області промежини. Коли дитина помочитися, рідину зливають у стерильну банку. Старші діти можуть помочитися в контейнер самостійно.

    Малюка перед збором сечі потрібно ретельно підмити. Дівчаток підмивають спереду назад. Хлопчикам миють статевий член. Збір сечі без гігієнічних заходів призведе до помилкового слабоположительному результату. Для дослідження беруть середню порцію. Малюк починає мочитися в горщик, потім підставляють баночку і набирають трохи рідини. Остання порція теж відправляється в горщик.

    Одержувані результати

    Лейкоцити можуть бути присутні в сечі в невеликій кількості, це не вважається патологією. Допустиме число білих клітин — до 1000 на 1 мл сечі. Лейкоцити досить крихкі і в аналізі сечі швидко руйнуються. Визначення їх не завжди є достовірним критерієм тяжкості захворювання.

    Лейкоцитарна естераза більш стійка. За її кількістю, можна судити про рівень лейкоцитів і вираженості запалення. Лаборанти відзначають зміст естерази хрестиками:

    • один хрестик означає, що були виявлені тільки сліди в сечі, запалення незначне;
    • два хреста свідчать про вміст лейкоцитів понад 1000 в 1 мл сечі, це активне запалення;
    • три хрести означають значне запалення гнійного характеру.

    Одночасно з эстеразой аналіз сечі виявляє інші речовини, типові для запального процесу. При пієлонефриті або циститі сеча містить самі бактерії, білок. При абсцесі може виділятися гній. Всі виявлені домішки зазначаються у бланку результату аналізу.

    повышена

    Визначити, підвищена чи естераза в сечі, можна тільки при проведенні лабораторних тестів

    Методи лікування

    Якщо виявлена лейкоцитарна естераза, те, про що це говорить і яке повинно бути лікування визначає лікар. Діагноз ставиться на підставі симптомів, результатів дослідження крові і сечі, УЗД нирок.

    Якщо показник слабоположительный, у дитини немає симптомів захворювання нирок, рекомендується поспостерігати за малюком і перездати сечу. Причина зазвичай полягає в неправильному збиранні сечі. Повторне обстеження не виявляє патології.

    Якщо слідів в сечі від естерази значно більше, лікар припускає бактеріальне запалення. Лікування включає:

    • антибіотики;
    • уросептики;
    • діуретики;
    • вітаміни.

    Дитині призначають постільний режим, рясне пиття. Хірургічне втручання застосовується рідко, при ниркових абсцесах.

    Профілактика

    Запобігти захворювання нирок у дитини можна при дотриманні профілактичних заходів:

    • правильне харчування;
    • виключення переохолодження;
    • дотримання особистої гігієни.

    Дітям зі схильністю до нирковим захворюванням рекомендується щорічно спостерігатися у нефролога.

    Припустити захворювання органів сечовидільної системи можна, якщо при обстеженні підвищені показники естерази. Для підтвердження діагнозу лікар спирається на наявні у дитини симптоми, дані інших обстежень. Лікування проводять відповідно виявленому захворюванню.

    Читайте також про причини циститу у дітей