Мікроінсульт: симптоми у жінок різного віку, діагностика, лікування, можливі наслідки

1113

Зміст:

  • Опис
  • Фактори ризику
  • Симптоми
  • Перша допомога і лікування
  • Мікроінсульт все частіше вражає людей будь-якого віку, і його наслідки не такі маленькі, як можна укласти з назви. Щоб вчасно почати необхідні дії, потрібно точно знати симптоми мікроінсульту — вони однакові і у жінок, і у чоловіків.

    Мікроінсульт: симптоми у жінок завжди є приводом для проведення детальної діагностики і комплексного лікування у невролога.

    Опис

    Мікроінсульт ще називають транзиторною ішемічною атакою: ситуацією, коли закупорюються мікроскопічні капіляри мозку. Симптоми ТІА безпосередньо пов’язані з тим, в якій саме ділянці мозку сталася закупорка, але зазвичай вони не сильно відрізняються.

    На відміну від інсульту, при ТІА кровообіг відновлюється самостійно, тканини не гинуть, а симптоми проходять протягом доби. Але це не означає, що до атаки можна ставитися легковажно: вона часто є провісником більш обширної закупорки. Якщо вчасно не вжити необхідних заходів, наслідки можуть залишитися на все життя.

    Саме тому ТІА – завжди привід для звернення до лікаря! Тільки рекомендації фахівця допоможуть уникнути небажаних наслідків і стануть відмінною заходом профілактики загрозливого інсульту!

    Фактори ризику

    Є група людей, яким особливо потрібно стежити за своїм самопочуттям і уміти відрізняти симптоми наближається мікроінсульту.

    До цієї категорії відносяться люди з такими захворюваннями:

    • Гіпертонія. З-за високого тиску капіляри зношуються швидше і ризик їх закупорки зростає.
    • Порушення серцевого ритму. З-за аритмії в серці утворюються кров’яні згустки, які можуть щільно закупорити дрібний капіляр.
    • Цукровий діабет. Від цього захворювання судини стають слабкими, а рівень холестерину — нестабільним. Все це може призвести до микроинсульту.
    • Ожиріння. Цей фактор провокує відразу кілька: збій в роботі серця з-за підвищеного навантаження, низьку фізичну активність і порушення обміну жирів.
    • Шкідливі звички. Алкоголь і куріння негативно позначаються на стані судин і обмінних процесів в організмі.
    • Люди літнього віку. Часто з віком з’являються супутні хвороби, які негативно впливають на стан судин, а знижувати навантаження на організм багато літніх не хочуть.
    • Генетична схильність. Якщо ішемічні атаки були у когось із близьких родичів.
    • Стреси і агресія. Статистика показує, що люди, схильні до неспокою і схильні виливати гнів, частіше стають жертвами порушень кровообігу в судинах головного мозку.

    Як розпізнати мікроінсульт? Всім, хто входить в групу ризику, та їх близьким необхідно знати, які перші ознаки мікроінсульту і що робити, якщо він відбудеться.

    Раніше передбачалося, що транзиторна атака може статися тільки після 50 років. Але це поширена помилка: із-за поширеності шкідливих звичок, неправильного харчування і важкого ритму сучасного життя мікроінсульти все частіше зустрічаються у людей молодого віку.

    Симптоми

    Хоча часто мікроінсульт стає повною несподіванкою, організм дає сигнали за кілька годин. Головне — знати, як розпізнати їх.

    Мікроінсульт зазвичай відбувається на тлі високого артеріального тиску. Хоча сам цей фактор не є прямим симптомом ішемічної атаки, він вимагає пильної уваги.

    первые признаки

    Перші ознаки мікроінсульту нерідко стають наслідком стрибка ПЕКЛО.

    Потім у жінки з’являється головний біль, який не проходить навіть після прийому анальгетиків. Яскраве світло і різкі звуки, навіть не надто голосні, посилюють біль і викликають роздратування. В цілому симптоми починають нагадувати мігрень, але через деякий час додається ще один — ниючий біль в області серця. Це — перші ознаки, далі події розвиваються стрімкіше:

    • Майже завжди порушується координація. Хода стає нерівною і нестійкою, жінка може впасти, сама не розуміючи з-за чого.
    • Різко з’являється слабкість в руках і ногах.
    • Часто жінки відчувають оглушення, вони погано чують, стає неможливим швидко на щось зреагувати. Мова сповільнюється, людина не здатна швидко реагувати навіть на прості запитання.
    • Через стрибків тиску з’являються порушення зору, частіше всього на одне око — все стає розпливчастим.
    • З’являється оніміння одного боку особи, м’язи перестають слухатися.
    • Починається нудота і блювота. Полегшення настає лише на кілька хвилин.
    • Нерідко атака супроводжується порушенням свідомості або непритомністю.

    Близьким корисно пам’ятати простий спосіб діагностики:

    • Попросити посміхнутися. При ураженні мозкових капілярів посмішка буде «звисати» з одного боку з-за пошкодження лицьового нерва.
    • Попросити підняти обидві руки. Одна рука буде піднята значно менше або залишиться нерухомою.
    • Задати просте питання або попросити повторити якусь фразу. Жінці в момент ТІА важко буде почути запитання, мова буде невиразною, нерозбірливою.

    Якщо виявляються всі ці симптоми потрібно негайно викликати бригаду швидкої допомоги.

    Симптоми мікроінсульту і їх кількість у різних жінок можуть відрізнятися в залежності від області ураження мозку.

    Симптоми ТІА часто проходять швидко, іноді — протягом хвилини, тому часто жінки переносять його на ногах, думаючи, що це звичайне нездужання. Але навіть якщо здається, що стан нормалізувався, необхідно звернутися до лікаря.

    Перша допомога і лікування

    Якщо напад вдалося визначити в самому його початку, необхідно укласти пацієнта, підклавши під голову подушку або валик з одягу. Потрібно забезпечити доступ кисню: відкрити вікно, розслабити шарф, комір або пояс. Якщо атака супроводжується блювотою, потрібно покласти голову на бік. Наскільки це можливо, треба заспокоїти жінку і подбати про те, щоб навколо не було натовпу. Відразу ж викликати швидку допомогу.

    По завершенню нападу необхідно звернутися до лікаря. Він проведе необхідні діагностичні процедури і призначить лікування. Лікар буде переслідувати дві мети:

    • Відновити нормальне мозковий кровообіг.
    • Усунути причину, через яку сталася атака.

    Це допоможе уникнути можливих наслідків збою в кровопостачанні мозку.

    последствия

    Лікування повинно проводитися завжди, так як наслідки мікроінсульту не так нешкідливі, як здається на перший погляд

    Для поліпшення мозкового кровотоку зазвичай призначають препарати, які заважають тромбоцитів склеюватися і контролюють рівень білка, що відповідає за згортання крові: антитромбоцитарні засоби та антикоагулянти. Так досягається відразу дві мети: поліпшується кровопостачання і знижується ризик закупорки судини тромбом. Це необхідно, так як часто після ТІА інсульт стає більш ймовірним.

    У деяких випадках лікарі призначають операцію: це відбувається, якщо медикаментозного лікування недостатньо або ризик закупорки великих артерій занадто високий. Одна з процедур являє собою операцію з мінімальним пошкодженням тканин. Через стегнову артерію хірург вводить катетер, який очищає артерії з допомогою стента в місці звуження артерії. Завдяки мінімальній інвазивності операція проходить досить легко для пацієнта і не вимагає багато часу на відновлення.

    Діагностичні процедури і терапію медикаментами необхідно проходити навіть після мікроінсульту, благополучно перенесеного на ногах, коли здається, що гірше позаду і загальне самопочуття задовільний.

    Атака — це не самостійне захворювання, у неї завжди є причини. Якщо їх не усунути, напади будуть повторюватися знову, щоразу погіршуючись.

    Медикаментозного лікування та операції буде недостатньо, якщо не змінити спосіб життя. Це найважливіша частина як боротьби, так і профілактики. Вона включає в себе:

    • відмова від негативних звичок,
    • збалансоване харчування,
    • помірні фізичні навантаження,
    • достатній сон,
    • зниження кількості стресових ситуацій у житті,
    • контроль хронічних захворювань.

    Профілактичні заходи під силу всім, а їх важливість важко переоцінити.

    Підступність симптомів мікроінсульту у жінок криється в тому, що цей стан нерідко виявляється перенесеним на ногах. Знання симптомів ТІА дозволить вчасно взяти під контроль ситуацію і подбати про власне благополуччя і здоров’я близьких. Пам’ятайте, їх поява завжди є приводом для проведення комплексної діагностики і лікування. Нехтувати порадами лікаря ні в якому разі не можна! Небезпечними для здоров’я станами можуть ставати такі ускладнення, як мікроінфаркт або інфаркт, ще більш загрозливе подальшої працездатності і життя хворого.

    Читайте також: ознаки інсульту у жінки