Норма риноцитограммы у дітей: що показує і як правильно розшифрувати?

1173

Зміст:

  • Риноцитограмма: що це таке?
  • Підготовка до аналізу
  • Як робиться риноцитограмма?
  • Результати: норма і патологія
  • Комплексне обстеження
  • Риноцитограмма — лабораторний метод діагностики, що дозволяє встановити причину запальних, атрофічних та інших процесів в носовій порожнині. Проводиться у хворих будь-якого віку, так як не призводить до негативного впливу на дитячий організм. Розшифровку риноцитограммы у дітей і визначення норми проводить тільки лікар. Спроби самостійної постановки діагнозу та самолікування можуть призвести до прогресування патології з розвитком ускладнень.

    Риноцитограмма: що це таке?

    Риноцитограмма: норма у дітей, показники і розшифровка

    Риноцитограмма проводиться для вивчення клітинного складу в носовій порожнині. Завдяки цьому фахівець може виявити підвищення кількості лейкоцитів, макрофагів та інших клітин. Це дозволяє уточнити діагноз без проведення інвазивних або дорогих процедур. Дітям призначають дослідження носової порожнини при наступних станах:

    • тривала закладеність носа — від 10 днів і більше. Порушення носового дихання призводить до гіпоксії, яка негативно впливає на нервову систему і внутрішні органи дитини;
    • слизові або гнійні виділення протягом тривалого часу при низькій ефективності проведеної терапії;
    • свербіж і печіння в носовій порожнині.

    Дослідження проводять дітям, коли необхідно уточнити інфекційний або алергічний характер захворювання. Це дозволяє підібрати ефективне лікування.

    Підготовка до аналізу

    Спеціальної підготовки до дослідження не потрібно. Напередодні аналізу необхідно дотримувати наступні рекомендації:

    • не використовувати судинозвужувальні, антибактеріальні та інші назальні краплі або спреї;
    • не застосовувати препарати, що містять глюкокортикоїди;
    • промивання носа заборонено.

    Вранці перед дослідженням дитина не чистить зуби, не приймає їжу і не п’є. Це дозволяє уникнути помилкових результатів у риноцитограмме.

    Як робиться риноцитограмма?

    Результаты риноцитограммы: нейтрофилы, лимфоциты и другие клеточные элементы

    Результати риноцитограммы: нейтрофіли, лейкоцити та інші клітини

    Процедура взяття мазка з носової порожнини безболісна для дитини і триває 3-5 секунд. Лікарі пояснюють батькам, як здавати аналіз при відвідуванні лікаря:

  • Носову порожнину обережно очищають від скопилася слизу. Для цього можна використовувати марлеві турунди, змочені фізіологічним розчином, або аспіратор. Якщо дитині більше 3 років, він може висякатися сам.
  • Дитина сідає на кушетку або стілець, трохи закидаючи голову назад. Це полегшує доступ для забору біоматеріалу. Грудних дітей тримає на руці мама або тато. У процесі взяття мазка необхідно фіксувати голову дитини.
  • З допомогою стерильної палички з ватним тампоном отримують мазок зі слизової оболонки носа. Забір матеріалу проводиться з обох ніздрів.
  • Якщо у дитини є ознаки гаймориту або інших гнійно-запальних уражень пазух, мазок роблять в глибоких відділах носових ходів.
  • Отриманий біоматеріал поміщають у стерильний контейнер і передають в лабораторію для проведення дослідження. Лаборант готує мазок з матеріалу і забарвлює його спеціальними барвниками.
  • Висновок за риноцитограмме отримують в цей же день або на наступну добу. Батькам не слід самостійно розшифровувати результати. З ними необхідно повторно відвідати лікаря.

    Результати: норма і патологія

    Висновок з дослідження мазка зі слизової оболонки носової порожнини представлено у вигляді таблиці з цифрами. При їх розшифровці використовують дитячі норми в тих випадках, якщо дитині менше 4 років. Результати дітей старшого віку аналізують за дорослим показниками.

    При розшифровці риноцитограммы нормі відповідають такі показники:

    • лейкоцити в мазку обмежені по кількості у здорових дітей: не більше 8 клітин при абсолютному підрахунку і не більше 5% при відносному підрахунку. Якщо вони підвищені, то це свідчить про запальний процес у носовій порожнині;
    • нейтрофіли — 1-3%. Підвищуються при бактеріальних інфекціях;
    • лімфоцити — від 1 до 5%. Підвищення кількості клітин можливе при вірусному ураженні слизової оболонки або при довгостроково поточному риніті;
    • еритроцити і клітини епітелію поодинокі або повністю відсутні. Підвищення їх кількості свідчить про важкому ураженні епітеліальної вистилки в носовій порожнині. Подібні зміни спостерігаються при грипі та інших інфекціях;
    • невелика кількість слизу і бактеріальних мікроорганізмів, що належать до нормальної мікрофлори.

    Розшифровку риноцитограммы у дітей і визначення норми проводить лікар. Фахівець враховує загальний стан дитини, наявність супутніх захворювань та прийом лікарських препаратів.

    Зміни в результатах риноцитограммы залежать від типу риніту. В залежності від його причин, виділяють наступні види захворювання і характерні зміни в мазку з носової порожнини:

    • алергічний риніт характеризується зростанням числа еозинофілів і базофілів. Бактеріальна мікрофлора обмежена в кількості. Еозинофіли — клітинні елементи крові, які в тканинах беруть участь у розвитку алергічних проявів;
    • при бактерійній патології збільшується загальна кількість лейкоцитів. З’являються бактерії, злущені епітеліальні клітини. Діагностична ознака гнійного риніту — зростання числа нейтрофілів;
    • еозинофільний риніт схожий з алергічним типом хвороби. Однак у його основі лежить не алергія, а неадекватна реакція організму на високу температуру повітря, лікарські засоби або інтенсивні заняття спортом;
    • при вірусному риніті підвищена лімфоцитарна фракція клітин. Інші клітини, а також бактеріальні коки відсутні;
    • хронічне запалення призводить до збільшення числа лімфоцитів, появи слущенного епітелію і одиничних еритроцитів;
    • вазомоторний тип патології не має специфічних змін в риноцитограмме. Мазок досліджується для виключення інших типів риніту.

    Думаючи про те, що показує риноцитограмма у дітей, батькам слід завжди консультуватися з лікарем. Визначити характер патології може тільки фахівець.

    Комплексне обстеження

    Изменения в клеточном составе: эозинофилов и др.

    При дослідженні мазків відзначають зміни в клітинному складі: еозинофіли, нейтрофіли, еритроцити та інші

    Результати дослідження мазка з носової порожнини дозволяють лікарю уточнити причину розвитку риніту. Особливість дослідження — можливість наявності патологічних змін, характерних для різних форм захворювання. Наприклад, одночасно визначається підвищення кількості еозинофілів і лімфоцитів. Подібні відхилення свідчать про алергічному, эозинофильном або вірусному риніті. У таких випадках однозначна розшифровка результатів неможлива.

    У зв’язку з цим, інтерпретуючи результати риноцитограммы, важливо розуміти, про що це говорить. Дослідження мазка носить допоміжний характер в діагностиці. Діагноз виставляється тільки на тлі комплексного обстеження: вивчення наявних у хворого скарг, зовнішньому огляді та дослідженні стану носової порожнини, даних лабораторних та інструментальних процедур. Один конкретний метод не дозволяє отримати достовірну інформацію про стан здоров’я пацієнта і характері патології.

    Зміна кількості клітинних елементів і слизу в мазку з носової порожнини свідчить про патологічні зміни.

    При інтерпретації результатів оцінюються всі виявлені відхилення, а також особливості перебігу патології у пацієнта.

    Риноцитограмма в дитячому віці — інформативний метод отримання інформації про причини розвитку риніту. Взяття мазка і подальше його дослідження при мікроскопії дозволяють виявити клітини імунної системи, бактеріальні мікроорганізми, слущенний епітелій і еритроцити.

    В залежності від того, як ці елементи співвідносяться один з одним і в якій кількості вони присутні, лікар ставить точний діагноз. Слід пам’ятати, що в процесі діагностики враховується не тільки дослідження мазка, а також клінічні прояви захворювання і дані інших методів обстеження.

    Також рекомендуємо почитати: опіки у дітей